Ailece Sağlık Sitemize Hoşgeldiniz.. Bugün

Ailece Sağlık güzellik ve Aile Sağlığı sitesi. Ev kazaları, hastalıklar ve önlemler...


çocuk sağlığı, çocuk hastalıkları, bebek bakımı, bebek hastalıkları, hamilelik, doğum, annelik... Çeşitli sağlık konularında detaylı bilgiler, ayrıntılı anlatımlar... Sağlık konusunda ayrıntılı bilgi ve detaylı araştırma anlatımları... Hastaneler, özel hastane tanıtımları, doktor tavsiyeleri...

Ev kazaları ve ilk yardım bilgileri, çocuk hastalıkları, bebek bakımı, güzellik ve zayıflama bilgileri, kolay ve hızlı zayıflatan diyetler ...


Tatil, otomobil ve emlak konularında sağlık bilgileri

Tatil sağlığı ve seyahat esnasında sağlık kuralları, sağlıklı aile otomobili modelleri, sağlıklı araba satın almak için otomobil kredileri, araba sigortası ve ev kredisi bilgileri, tatilde sağlık kuralları, uçak yolculuğu sırasında sağlık için bilgiler, akıllı evler, sağlıklı emlak siteleri, kredi ile sağlıklı ev satın almak, şehirden uzakta konut siteleri ve konforlu daireler sağlık açısından önemi? Kiralık otomobil ile tatil yapmak sağlıklı mı? Otomobil kiralama sırasında sağlık açısından dikkat edilmesi gerekenler, sağlıklı satılık daireler nasıl bulunur? Elektrikli ev eşyaları ve beyaz eşya nasıl seçilir? Aile ve sağlık hakkında herşey - http://www.ailecesaglik.com/ Hastahane, özel klinik ve hastane adresleri telefonları ...

Hastaneler klinikler hastane bölümleri

Aile hekimi, sağlık ocağı, ev kazası, ilk yardım bilgileri...

Şifalı bitkiler ve faydaları, hangi yiyecek neye iyi gelir

Çeşitli hastalıklar hakkında özet bilgiler, kısa anlatımlar, konusunda kısaca bilgi veren yazılar... Sağlık konusunda resimli videolu bilgi ve kısa özet anlatımlı öneriler... Doktor yazıları, doktorum tavsiyeleri, diyetisyen zayıflama ve sağlıklı dengeli beslenme bilgileri... Kişiye özel diyetler ve egzersiz programları ...
Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe
Ana Sayfa Aile Sağlığı Ev Kazaları ve İlkyardım Bilgileri Ecza Dolabında Bulunan Malzemeler ve Kullanım Amaçları
Sürpriz Link

Ecza Dolabında Bulunan Malzemeler ve Kullanım Amaçları


Ecza Dolabında Bulunan Malzemeler ve Kullanım Amaçları Ecza dolabında bulunması gereken ilk yardım ve pansuman malzemeleri ile bunların kullanım amaçları nelerdir? Bu yazımızda ecza dolabında bulunması gerekenler ile ilgili tüm sorularınızın cevabını bulacaksınız.

Evde Konuşarak İngilizce Öğrenmek...
Uykuda Almanca Öğrenmek...

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (5 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,80. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?:(( )

Ecza Dolabında Bulunan Malzemenin Kullanımı:

Ecza dolabında bulunması gereken ilkyardım gereçlerinin neler olduğuna, daha önceki bir yazımızda yer vermiştik [Link: Ecza Dolabı]. Bu yazımızda ise, ecza dolabında bulunan bu malzemenin kullanım amaçlarından söz edip, ecza dolabında bulunan ilk yardım gereçlerinin her birinin hangi amaçla kullanılacağını kısa kısa ele alacağız.
.

Ecza dolabında bulunan malzemenin kullanım amaçları

Her evde bir ecza dolabı bulunması çok önemlidir. Özellikle ev kazalarına karşı, acil müdahale ve ilk yardım için gerekenler, bu ecza dolabında bulunmalıdır. Ecza dolabında bulunması gereken malzemenin miktarı, her birinden kaçar tane bulunacağı konusu, evde yaşayan kişi sayısına, aile bireylerinin yaşlarına ve cinsiyetlerine göre değişebilir. Örneğin, evde çocuk veya çok yaşlı bireyler varsa, düşme kazalarına karşı kullanılan ilkyardım malzemesi de buna bağlı olarak çokça bulunmalıdır.

Ecza dolabında bu yazıda belirtilen ilk yardım malzemesi dışında, aile bireylerinin rahatsızlıkları ile ilgili çeşitli ilâçlar ve “gıda takviyesi” de denilen sağlık destek ürünleri de zamanla yer alacaktır. Ancak burada ele alınacak olan, ecza dolabı malzemesi, her evde ve her ecza dolabında bulunması gereken temel gereçler ve bunların kullanım amaçlarıdır.

ailecesaglik.com simge 3 logo Ecza Dolabında Bulunan Malzemeler ve Kullanım Amaçları Bir ev ecza dolabında mutlaka yer alması gerekenleri, İLÂÇLAR ve temel İLK YARDIM gereçleri olarak iki grupta ele almak doğru olur.


1- Ecza dolabında bulunması gereken ilâçlar:

 • Antibiyotikli Merhem: Sıyrıklar ve kesiklerin üstündeki ve çevresindeki bakterileri yok ederek, yaranın hızlı iyileşmesine yardım eder.
 • Ateş Düşürücü İlaç ve Şuruplar: Ateşli hastalıklarda, özellikle çocuklarda görülen yüksek ateşli hastalıklarda, vüct ısısını normale çevirmek için kullanılır.
 • Yanık Merhemi: Cilt tahrişi ve yanık durumlarında, zedelenen dokunun kendini yenilemesine yardım etmesi için ecza dolabında bulundurulan ilâçlardır.
 • Ağrı Kesici ilâçlar: Baş ağrısı, diş ağrısı ve burkulma gibi ağrılar için kullanılan, ağrıyı dindiren veya azaltan ilâçlardır. Ecza dolabında bulundurulmalı, dikkatli kullanılmalıdır.
 • Antasit Şurup veya Tabletleri: Sindirim sistemi rahatsızlıklarında ve mide yanması durumlarında, fazla mide asidini nötrleştirmek için kullanılır.
 • Antihistaminik ilâçlar: Alerji durumlarına karşı kullanılır.
 • Aktif Kömür: Zehirlenme olaylarında acil yardım gerektiğinde kullanılır.
 • Bulantı İlâçları: Mide bulanması ve kusma sonrasında, bulantıyı yok etmek için kullanılan ilâçlardır.

.

2- Ecza dolabında bulunması gereken ilk yardım malzemesi:

 • Üçgen Sargı Bezi: Yaralı kolu veya bacağı dinlendirmek, sarmak ve askıya almak amacı ile kullanılır.
 • Gazlı sargı bezi: Genellikle 10 cm eninde ve 100 cm boyunda olup, yaralar üzerindeki pansuman ve sargıları sarıp sabitlemek için kullanılır.
 • Tampon Gazlı Bezi: Bunlar normal gazlı bezden, veya çeşitli sentetik ham maddelerden yapılmış olabilir. Kare şeklinde 5×5 cm boyutlarında bulunur. Kâğıt paketler içinde, steril koşullarda saklanmalıdır. Yaraların üzerine tampon uygulanmasında kullanılır.
 • Flaster: 1,25 cm eninde ve 1 m. boyunda paketlenmiş olarak bulunan, bir yüzü yapışkanlı kumaş dokulu şeritlerdir. Yara üzerine uygulanan pansuman ve sargıların tutturulmasında kullanılır.
 • Çengelli İğne: Eğer elimizde flaster yoksa, sargı bezinin tutturulmasında çengelli iğne kullanılabilir. Ecza dolabında en az 8-10 tane çengelli iğne bulundurulmalıdır.
 • Yara Bandı: Tek tek veya rulo hâlinde steril olarak hazırlanmış, küçük boyutlu hazır flasterlerdir. Özel kesimli küçük flasterin ortasında bir gazlı bez bulunur. Küçük yaraların mikrop kapmasını önlemek amacıyla kapatılmasında kullanılır.
 • Antiseptik Solüsyonlar: Yaralarda, kesiklerde, yanıklarda, yaralı yerin mikroplardan ve bakterilerden arındırılması amacıyla kullanılır. Bakteriyel enfeksiyonlarda ve hijyenik amaçlı çeşitli dezenfeksiyon işlemlerinde kullanılan, tentürdiyot, oksijenli su gibi sıvılardır. Her ecza dolabında mutlaka bulunmalıdır.
 • Elastik Sargı: Esnek özellikli bandaj şeritleridir. Genellikle burkulan bir eklemi sarmak gibi uygulamalarda, basınçlı pansuman yapmak için kullanılır. 5-10 cm eninde ve 1,5 metre boyunda bulunur.
 • Steril Pamuk: Yaraların temizlenmesinde ve tampon uygulanmasında kullanılır.
 • Makas: Pansuman sırasında gazlı bez, sargı bezi, flaster gibi malzemenin kesilmesinde kullanılır. “Gerekirse evdeki diğer makasları kullanırız” diye düşünmeden, ecza dolabında bir makas mutlaka bulundurulmalıdır.
 • Cımbız: Vücuda batmış diken ve kıymıkların çıkarılmasında kullanılır.
 • Lateks Eldiven: Pansuman sırasında ellerimizde bulunan mikrop ve bakterilerin yaraya bulaşmasını engellemek amacıyla kullanılır.
 • Termometre: Gerektiğinde, genellikle ateşli hastalıklarda, vücut ısısını ölçmek için kullanılır.

.

3- Ecza dolabında bulunması gereken diğer malzeme:

Ecza dolabında bulunması gerekenler, yalnızca ilâçlar ve ilkyardım gereçleri değildir. Bunlar kadar önemli olan diğer gereçler de, aile bireylerinin kullanması gereken mineraller, vitaminler ve sağlık destek ürünleridir. Ayrıca:

 • İkili olarak paketlenmiş kesme şeker: Aile bireyleri içinde şeker hastası yoksa bile, ani kan şekeri düşmesi yaşayabilecek misafirler için bulundurulmalıdır.
 • İki tane sert karton veya ince tahta: Ecza dolabının tabanına yerleştirebileceğiniz boyutlarda iki tane sert karton veya ince tahta, kırık olaylarında atel olarak kullanmak için bulundurulmalıdır.
 • İki tane 5 cc’lik steril enjektör: Acil durumlarda iğne halinde uygulanması gereken müdahaleler için kullanılır.
 • Bir metre boyunda kumaş şerit: Aşırı kanama durumlarında, kanın durdurulması gerektiğinde, turnike yapmak için kullanılır. Bir metre boyunda, 10-15 cm genişliğinde yumuşak ve temiz bir kumaş, bunun için uygundur.
 • İlkyardım Kitabı: İlk yardımın nasıl yapılacağını bilen birinin bulunmadığı durumlarda danışmak üzere kullanılır.
 • Telefon Numaraları: En yakın hastanenin, ambulans servisinin ve aile hekiminin telefon numaralarının yazılı olduğu bir kâğıdı, ecza dolabında, dolabın yan yüzüne veya kapağına yapıştırmak, acil durumlarda çok yararlı olabilir.

.


 

İlgili Aramalar:

ecza dolabında bulunması gerekenler ve kullanım amaçları, ilkyardım dolabında bulunanlar, evlerde ecza dolabında bulunan malzemeler ve amaçları, ev ecza dolabında bulunan ilk yardım gereçleri, sağlık dolabı, evde sağlık köşesi, ilk yardım dolabında bulunması gereken malzemelerle kullanım şekilleri, ecza dolabında neler bulunur bunlar ne amaçla kullanılır,  ecza dolabında bulunan eşyalar nasıl kullanılır, ecza dolabında bulunanların amaçları

 

.

Son Gelen Aramalar:

Sosyal Medya
Paylaş
Kısaltılmış paylaşım linki: Tıklayıp, Ctrl+C ile kopyalayın.

Ecza Dolabında Bulunanlar -- 25.05.2013 -- 3:37

 

Ecza dolabında bulunması gerekenlerle ilgili yazınız, çok yararlı, açıklayıcı bir yazı olmuş. Ecza dolabında bulunması gerekenler, herhalde bu kadar derli toplu anlatılabilirdi. Teşekkür ederim.


Tülay -- 18.12.2013 -- 17:03

 

Ecza dolabı içerisinde bulunması gereken malzemenin kullanım amaçları hakkında kısa kısa bilgiler veren bu yazı da çok işime yaradı. O kadar güzel anlatılmış ki, ecza dolabı içeriği hakkında sitenizdeki iki yazı ile, ecza dolabı düzenleme konusunda neredeyse uzman oldum diyebilirim. : ) Ecza dolabı uzmanı… : )


Ecza Dolabı -- 15.02.2014 -- 15:50

 

Evlerde ecza dolabı bulunması konusu çok önemli bir konu. Ecza dolabında bulunması gerekenler ile ilgili yazınızı okuduktan sonra, evimizdeki ecza dolabının çok eksikleri olduğunu gördüm. Hemen, verdiğiniz bilgiler doğrultusunda ecza dolabı içindeki malzemeyi tamamladık, inanın şimdi kendimize güvenimiz arttı diyebilirim. Çünkü artık her türlü ev kazası durumunda ilk yardım görevini yapabilecek bir ecza dolabı sahibiyiz. Size teşekkür ediyorum. _.
Bumerang - Yazarkafe

Son Eklenenler


En Çok Okunanlar


Son Yorumlar


Kategori: Genel


Bumerang - Yazarkafe
Mevlana iki Deneme iki

Kolay Lezzetler'den:

Pancar Turşusu Tarifi
Pancar Turşusu Tarifi Pancar turşusu yararları saymakla bitmeyecek, besleyici bir turşu. Hazırlanmas...

Mıhlama Nasıl Yapılır?
Mıhlama (Kuymak) Malzemeleri: 4 yemek kaşığı (varsa köy) tereyağı 4 yemek kaşığı mısır unu 1 su bard...

Yalancı Baklava Tatlısı
Yalancı Baklava Tatlısı İçin Malzemeler: 1/2 su bardağı sıvıyağ 1/2 su bardağı ılık su 1/2 paket ter...

Osmanlı Şerbeti
Osmanlı şerbeti Demirhindi Şerbeti diye de bilinir. Osmanlı Sarayı’nda Hint hurması ile yapıla...

Çıtır Börek Tarifi
Çıtır Börek Tarifi (Kıymalı – Ispanaklı) Çıtır Börek Yufka Harcı: 1 su bardağı zeytin yağı 1 y...


.

.

.

.


Alexa