Ailece Sağlık Sitemize Hoşgeldiniz.. Bugün

Ailece Sağlık güzellik ve Aile Sağlığı sitesi. Ev kazaları, hastalıklar ve önlemler...


çocuk sağlığı, çocuk hastalıkları, bebek bakımı, bebek hastalıkları, hamilelik, doğum, annelik... Çeşitli sağlık konularında detaylı bilgiler, ayrıntılı anlatımlar... Sağlık konusunda ayrıntılı bilgi ve detaylı araştırma anlatımları... Hastaneler, özel hastane tanıtımları, doktor tavsiyeleri...

Ev kazaları ve ilk yardım bilgileri, çocuk hastalıkları, bebek bakımı, güzellik ve zayıflama bilgileri, kolay ve hızlı zayıflatan diyetler ...


Tatil, otomobil ve emlak konularında sağlık bilgileri

Tatil sağlığı ve seyahat esnasında sağlık kuralları, sağlıklı aile otomobili modelleri, sağlıklı araba satın almak için otomobil kredileri, araba sigortası ve ev kredisi bilgileri, tatilde sağlık kuralları, uçak yolculuğu sırasında sağlık için bilgiler, akıllı evler, sağlıklı emlak siteleri, kredi ile sağlıklı ev satın almak, şehirden uzakta konut siteleri ve konforlu daireler sağlık açısından önemi? Kiralık otomobil ile tatil yapmak sağlıklı mı? Otomobil kiralama sırasında sağlık açısından dikkat edilmesi gerekenler, sağlıklı satılık daireler nasıl bulunur? Elektrikli ev eşyaları ve beyaz eşya nasıl seçilir? Aile ve sağlık hakkında herşey - http://www.ailecesaglik.com/ Hastahane, özel klinik ve hastane adresleri telefonları ...

Hastaneler klinikler hastane bölümleri

Aile hekimi, sağlık ocağı, ev kazası, ilk yardım bilgileri...

Şifalı bitkiler ve faydaları, hangi yiyecek neye iyi gelir

Çeşitli hastalıklar hakkında özet bilgiler, kısa anlatımlar, konusunda kısaca bilgi veren yazılar... Sağlık konusunda resimli videolu bilgi ve kısa özet anlatımlı öneriler... Doktor yazıları, doktorum tavsiyeleri, diyetisyen zayıflama ve sağlıklı dengeli beslenme bilgileri... Kişiye özel diyetler ve egzersiz programları ...
Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe
Ana Sayfa Aile Sağlığı Ev Kazaları ve İlkyardım Bilgileri Ev Kazaları Nelerdir? Başlıca Ev Kazaları
Sürpriz Link

Ev Kazaları Nelerdir? Başlıca Ev Kazaları


Ev Kazaları Nelerdir? Başlıca Ev Kazaları Ev kazaları, ev içinde meydana gelen, bazen yaşamsal risk oluşturabilen kazalardır. Ev kazalarını önlemek için ev düzeninde ayarlamalar yapılmalıdır.

Evde Konuşarak İngilizce Öğrenmek...
Uykuda Almanca Öğrenmek...

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (9 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?:(( )

Bütün Ev Kazaları, “Görünür” Kazadır.

Ülkemizde “görünmez kaza” diye bir deyim vardır. Oysa ev kazaları ve trafik kazaları başta olmak üzere, HİÇBİR KAZA GÖRÜNMEZ DEĞİLDİR.

Ülkemiz, kazalara neden olan ihmaller ve düşüncesizlikler açısından çok dikkat çekici durumdadır. Örneğin:

Her kış soba dumanı ve doğalgazdan yüzlerce kişinin öleceği, önceden bilinmektedir. Her dinî bayram öncesinde ve sonrasında trafik kazalarına yüzlerce can verileceğini de önceden herkes ama herkes bilmektedir. Önceden bilinen ve göz göre göre oluşan bu durum için ve bu ölümler için, “kaza” denmesi kesinlikle yanlıştır.

Son yıllarda toplu ölümlere neden olan ve “maden kazası” süsü verilen olayların hiçbiri, “görünmez kaza” değildir. İçine su sızdığı bilinen maden ocağında bu sızıntının önlenmeyişi; destek kolonlarının yetersiz olduğu görüldüğü halde gerekli güçlendirme çalışmasının yapılmayışı gibi “ihmaller” sonucunda, geleceği zaten bilinen “kaza”lar, gelmektedir.

“Kaza geliyorum demez” şeklindeki deyim de, bu tür kasıtlı cinayetlere “kaza süsü” vermek için kullanılmaktadır. Oysa “geliyorum” demeyen bir kaza, asla yoktur.

Oluşan her kazanın öncesinde, o kazaya neden olan bir ihmal, bir düşüncesizlik, bir (hatta çoğu zaman birden fazla) yanlış davranış vardır. Bu yanlışlar, hep kaza oluştuktan sonra farkedilir; hatta çoğunlukla farkedilmez, aynı yanlış tutum sürdürülür. Ondan sonra, sıradaki söz, “tarih tekerrürden ibarettir”. Ünlü bir şairimiz de diyor ki: “Ders alınsa, hiç tekerrür eder mi?”
.

Başlıca Ev Kazaları

Özellikle evlerde oluşan kazalar, önceden düşünülüp öngörülerek, önlem alınması halinde kesinlikle önlenebilecek olan kazalardır. Bunlara ev kazaları demek bile yanlıştır, çünkü her biri “taammüden öldürmeye teşebbüs” derecesinde büyük ihmallerden kaynaklanır.

Bazı ev kazaları küçük sıyrıklar veya yaralanmalarla atlatılabilen kazalardır; bazıları ise ölüme ve sakatlanmaya neden olacak kadar tehlikelidir. Ev kazaları denilen bu önemli kaza tiplerini gruplar halinde ele alıp, şimdilik kısaca tanıyalım. Sitemizin bu bölümünde, bütün ev kazaları tek tek ele alınıp, önlemleri ve tedavileri hakkında bilgiler paylaşılacaktır.
.

Yüksekten düşmeler:

Düşme kazaları, iki çeşittir. Aile bireyinin yere düşmesi ve aile bireyinin üzerine bir eşyanın düşmesi…

Yüksekten düşme kazalarını önlemek için, öncelikle pencerelerin ve balkon parmaklığının önünde duran masa, sandalye, koltuk ve sehpa gibi eşyaları kaldırın. Çocuklar, bu eşyaların üzerine çıkarak pencereden, balkondan aşağıya sarkmakta ve dengesini yitirme durumunda aşağıya düşebilmektedir.

Çocukların bu tür düşmeleri hakkında asla unutulmaması gereken nokta, küçük çocukların başının, gövdesine oranla çok ağır olduğu ve bu yüzden dengesinin kolayca bozulabildiğidir. Küçük çocuğun başı pencereden dışarı sarkarsa, gövdesi de arkasından gidecektir. Yine aynı nedenle, yere düşüş de “kafaüstü” olacaktır.

Bu tür kazalar genellikle ölümle sonuçlandığı için, önlemler ihmal edilmemelidir.

Düşme şeklindeki ev kazaları hakkında ve diğer ev kazaları ile ilgili bilgilere, sitemizin bu bölümünde ayrıntılı olarak yer verilmektedir.
.

Nesnelerin yutulması ile boğulmalar:

Yabancı cisimlerin yutulması olayı, özellikle 3 yaşın altındaki bebeklerde sıkça yaşanan ev kazaları arasında yer alır. Bu yaşlardaki bebeğin ya da çocuğun en güvendiği duyusu, tat alma duyusu olduğu için; bebekler veya küçük yaştaki çocuklar ellerine aldıkları herşeyi ağızlarına götürme eğilimindedirler.

Çocukların çevresinde ve yetişebileceği yerlerde, onun yutabileceği büyüklükte özellikle yuvarlak cisimlerin bulunmamasına çok dikkat etmelisiniz. Üç yaşın altındaki küçük çocuklarda yuvarlak cisimlerin ağza alınması durumunda, bu cisimler kolayca nefes borusuna gidip onu tıkayacaktır. Bunların yanı sıra topluiğne, düğme, mücevher, ayıklanmak üzere bir kenara bırakılmış baklagiller, küçük oyuncak parçaları ve bunlara benzer nesneler de çok tehlikelidir.
.
Evde dikkat edilmesi gereken diğer tehlikeler, altta başlıklar halinde anlatılmıştır.
.

Suda boğulmalar:

Suda boğulma şeklindeki ev kazaları, küçük çocuklarla ilgili olarak sık rastlanan ev kazaları arasındadır. Suda boğulma kazalarını önlemek için dikkat edilmesi gerekenler oldukça basittir. Örneğin: Küçük çocuğunuzu kısa süreliğine bile olsa banyoda tek başına bırakmayın. Evde temizlik yaptığınız sırada, içi su dolu kovaları ve diğer kapları sürekli gözünüzün önünde bulundurun, işi bitenleri hemen kaldırın. Sizin tehlike gibi görmediğiniz birkaç santimetrelik su bile küçük çocuğun boğulmasına neden olabilmektedir, bunu asla aklınızdan çıkarmayın.
.

Yanıklar:

Ülkemizde ebeveynlerin ihmali en çok yanık olaylarında görülür. Küçük dikkatsizlikler yüzünden ülkemizde her yıl binlerce çocuk yanık acısı çekmektedir. Mutfakta ocağın üzerinde bulunan kulplu tavalar, sobanın üzerinde kaynayan çaydanlık ya da tencereler, tehlikeli ev kazaları için birer davetiyedir. Bunlara ek olarak, çakmak ve kibritlerin ortalıkta bırakılması, elektrikli sobanın çocukların ulaşabileceği yerlerde bulunması, yanık türü ev kazalarının başlıca nedenleridir.

Oysa bu ev kazaları, çok basit önlemlerle azaltılabilir. Ocaktaki tavanın uzun kulpunun dışarıya doğru değil de duvara doğru olması bile, her yıl binlerce acıyı önleyebilir. Ocakta demlenen çaydanlığın veya kızartma tavasının, ocağın duvara yakın olan gözlerine konması; soba üzerine konan su kaplarının kulpsuz ve geniş tabanlı kaplar olması; elektrik sobasının duvarın yüksekçe bir noktasına monte edilen tipte olması gibi kolay önlemler, çocukların başına gelen yanma ve haşlanma kazalarını önemli oranda azaltacaktır.

Yanma şeklindeki ev kazaları ile ilgili genel kural; yanıcı, yakıcı, sıcak nesnelerin, çocukların ulaşabileceği yerlerde olmamasıdır. Ancak dikkatsizlik ve düşüncesizlik yüzünden yalnızca çocuklar değil, büyükler bile bu ev kazalarına uğrayabilmektedir.
.

Zehirlenmeler:

Ülkemizde meydana gelen zehirlenme şeklindeki ev kazalarının büyük bir bölümü, tedavi amaçlı ilâçların ve temizlik amaçlı kimyasalların yanlışlıkla yenilmesi veya içilmesi ile olmaktadır. Diğer bir zehirlenme şekli ise son kullanma tarihi geçmiş olan gıdaların kullanılmasından dolayı meydana gelmektedir.

Her evde mutlaka bir ecza dolabı bulunması ve bu dolabın duvarda çocukların ulaşamayacağı bir yüksekliğe sabitlenmesi gibi basit bir önlem, ilâçlarla zehirlenme şeklindeki ev kazaları oranını çok azaltabilir.

Ülkemizde sıkça yapılan hatalardan biri de, gazoz ve kola şişesi, su şişesi gibi içecek şişelerinin içine temizleyici kimyasalların konmasıdır. Şunu unutmayın: Küçük çocuklarda algı oluşumu “bu tür şişelerdeki her şey içilebilir” şeklinde geliştiği için, içinde ne olduğuna bakmadan, çocuk bu kimyasalı içebilir. Bu, sıkça yaşanan, ciddi sağlık bozulmalarına ve ölümlere neden olan ev kazaları arasındadır.

Bu tür zehirlenmelere karşı alınacak en iyi önlem; temizleyici kimyasal maddelerin farklı renkli kaplarda saklanması; bu kapların içindekilerin içilmesinin kötü olduğunun çocuğa öğretilmesi ve bu kapların, çocuğun ulaşamayacağı yerlerde korunmasıdır.

Gıda zehirlenmesi:
Bozulmuş yiyecekler yüzünden oluşan zehirlenme türüne “besin zehirlenmesi” veya “gıda zehirlenmesi” denir. Gıda zehirlenmesi, zehirlenme türleri arasında en tehlikeli olanlardan biridir. Yiyecek ve içeceklerin üretim tarihleri ile son kullanma tarihlerinin kontrol edilmesi çok önemlidir. Özellikle yaz mevsiminde daha çok dikkatli olunması gerekir.
.

Diğer Ev Kazaları:

Evde bulunan çeşitli elektrikli aygıtlar, kesici ve delici âletler, ateşli silâhlar, dönerek çalışan ev âletleri (blender, vantilatör vb) de çok tehlikeli durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu konularda alınacak küçük önlemler, çocuğunuzun sağlığı ile ilgili, sonradan söyleyeceğiniz yararsız “keşke”lerinizin azalmasını sağlayacaktır.
.
————
ailecesaglik.com simge 3 logo Ev Kazaları Nelerdir? Başlıca Ev Kazaları
Ev kazaları ile ilgili daha geniş bilgi için, bu yazının altında yer alan
“Benzer Yazılara Gözatın” başlıklı bölüme bakınız
.

Son Gelen Aramalar:

Sosyal Medya
Paylaş
Kısaltılmış paylaşım linki: Tıklayıp, Ctrl+C ile kopyalayın.

Sabri -- 06.02.2014 -- 9:25

 

Ev kazaları hakkında çok derli toplu aydınlatıcı bir yazı, çok beğendim. Çok da bilgilendim. Aslında ev kazaları ve diğer kazaların birçoğu, bizim kendi yaptığımız şeyler, ama sorumluluktan kaçmak için “kaza” diyoruz. Yazının başındaki sözleri bu sebeple çok beğendim:
“Bütün kazalar görünür kazadır, hiçbir kaza görünmez değildir”.


esma -- 12.03.2014 -- 16:12

 

çok iyi tanımlamışsınız


Eyüp H. -- 18.04.2014 -- 13:19

 

Ev kazaları ve alınacak önlemler hakkında çok aydınlatıcı bir yazı. Elinize, beyninize ve klavyenize sağlık… Bu arada, Google’da “ev kazaları” yazınca, en üstte bu yazının çıktığını gördüm. Halbuki bir hastane veya acil servisin sitesi en üstte çıkmalıydı diye düşünüp, içimden Google’ı kınadığımı itiraf etmeliyim. Ama yazıyı okuyunca, gerçekten bir numara olmayı hakeden bir yazı olduğunu gördüm ve Google’a güven tazeledim. :) _.
Bumerang - Yazarkafe

Son Eklenenler


En Çok Okunanlar


Son Yorumlar


Kategori: Genel


Bumerang - Yazarkafe
Mevlana Bir Deneme Bir

Kolay Lezzetler'den:

Çiğ Köfte Yapmanın Püf Noktaları
Çiğ Köfte Yapmanın Püf Noktaları Şanlıurfalı çiğ köfte uzmanları, 8 kişilik çiğ köfteye; – 4 s...

Fırında Taze Soğanlı Makarna
Fırında Taze Soğanlı Makarna İçin Malzemeler:(3 kişilik) 1/2 paket fırın makarna 100 gram beyaz peyn...

Kelek Turşusu
Kelek Turşusu Kelek turşusu olur mu demeyin. Hazırlanması kolay ve çok güzel bir turşu kelek turşusu...

Kumpir
Kumpir İçin Malzemeler: 4 iri patates 4 çorba kaşığı tereyağı 8 çorba kaşığı rendelenmiş kaşar peyni...

Un Helvası
Un Helvası İçin Malzemeler : 2 su bardağı un 125 gram tereyağı 2 su bardağı kaynar su 1,5 su bardağı...


.

.

.

.


Alexa