Sus İşareti Yapan Hemşire Kimdir?  BURADASINIZ:  
Ailece Sağlık » Genel » Sus İşareti Yapan Hemşire Kimdir?


    Sus İşareti Yapan Hemşire Kimdir?
sus isareti yapan hemsire kimdir ailecesaglik.com  Sus İşareti Yapan Hemşire Kimdir?

Sus İşareti Yapan Hemşire Fotoğrafı:

Ülkemizdeki bütün hastanelerde, sağlık ocağı, aile hekimliği, bakım yurdu, dispanser gibi tüm sağlık kuruluşlarında; sağlıkla ilgili olan ve insanların yoğun olarak giriş çıkış yaptığı binalarda; hepimizin bildiği “sus işareti yapan hemşire” fotoğrafı vardır. Binaların giriş bölümlerinde, koridorlarında, bekleme salonlarında, en görülecek yerlere konan, siyah – beyaz “sus işareti yapan hemşire” resmi, neredeyse artık klâsikleşmiş bir görüntüdür. Hatta oranın bir sağlık kuruluşu olduğunun bir simgesi haline gelmiştir.

1970′li yılların başlarından beri görmeye alıştığımız klâsik sus işareti yapan hemşire fotoğrafı dışında, aynı pozu veren başka “sus hareketi yapan hemşire” fotoğrafları da ortaya çıkmış olmasına karşın, ilk çıkan ve klâsikleşen ünlü resim hâlâ en yaygın olarak kullanılan “Sus işareti yapan hemşire” fotoğrafıdır.

Söz konusu fotoğraf, düşünce ve tasarım olarak da beğeniyi hakeden bir fotoğraftır. Öncelikle, fotoğraf profesyonelce çekilmiştir, siyah – beyaz fotoğrafın sihirli özelliklerini taşır ve güzel bir kadın resmidir. O kadar ki, “sözlük” sitelerinde birçok kişi, sus işareti yapan hemşire portresinin, çocukluğunda ilk aşık olduğu kadınlardan biri olduğunu belirtmiş.

Ayrıca, hastanelerde çok önemli olan sessizlik gereğini, herkesin bildiği simgesel bir hareketle, dolaysız olarak anlatmaktadır. Sus işareti yapan hemşire fotoğrafı yerine, duvarlara “lütfen sessiz olun”, “susun, gürültü yapmayın” gibi yazılı uyarılar asılmış olsaydı, bunun kadar etkili olmazdı.

Peki, bir çizim değil, gerçek bir kişinin fotoğrafı olduğuna göre, sus işareti yapan hemşire, aslında kimdir?
.

Sus İşareti Yapan Hemşire, Kimdir?

Sus işareti yapan hemşire fotoğrafındaki kişinin kim olduğu, oldukça merak edilen bir konu olmasına rağmen, bu resimdeki kişinin çevresi dışında bu konuda bilgi sahibi olan pek yok. AileceSaglik.com sitemizin bu yazısı, sus işareti yapan hemşire fotoğrafında görülen hemşirenin kim olduğu hakkında bilgi veren, internetteki ilk yazıdır.

Hepimizin bildiği sus işareti yapan hemşire, aslında bir hemşire değil, profesyonel bir manken… Adı, Dilek Tunca. Manken Dilek Tunca, “Sus İşareti Yapan Hemşire” pozunu, 70′li yılların başlarında, bir ajansta vermiş. Resim o günden beri bütün sağlık kuruluşlarımızda kullanılıyor; ama resimdeki kişinin Dilek Tunca olduğunu, çevresindeki kişiler dışında fazla bilen yok. Aslında “Sus işareti yapan hemşire” fotoğrafı, Dilek Tunca’nın profesyonel meslek yaşamı boyunca yaptığı birçok çalışma içinde, en uzun soluklu ve en kalıcı çalışması olmuş.

Bu ünlü fotoğrafın çekilip sağlık kuruluşlarında yaygınlaşmasından beş yıl sonra, Hürriyet gazetesinde (24 Mart 1978) çıkan bir haber, manken Dilek Tunca’nın sus işareti yapan hemşire pozu için o dönemin ücretlendirmesine göre 500 lira ücret aldığını bildirmiş.

Ankara Ted Koleji mezunu olan; İngilizce, Fransızca, Farsça bilen Dilek Tunca bugün (Mart 2013) Muğla / Bodrum / Turgutreis’te yaşıyor. Amerika’da yaşayan bir oğlu var.

…Ve Dilek Tunca hâlâ güzel bir kadın.

Güzelliğiyle hastanelerimize can verdiği ve hastalarımız için çok gerekli olan sessiz ortamı yıllardır “güzellikle” sağladığı için, kendisine teşekkür ederiz.

- www.AileceSaglik.com -

sus isareti yapan hemsire Sus İşareti Yapan Hemşire Kimdir?sus isareti yapan hemsire resmi ailecesaglik.com  Sus İşareti Yapan Hemşire Kimdir?Dilek Tunca 2013 Sus İşareti Yapan Hemşire Kimdir?

Manken Dilek Tunca – 2013

.

 

© Bu yazının tüm hakları AileceSaglik.com sitesine aittir.
İzinsiz olarak kopyalayan ve kullananlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.

.

 
 
 
 


 
 
 
 
1362669545804610 small Sus İşareti Yapan Hemşire Kimdir? 1362669480883917 small Sus İşareti Yapan Hemşire Kimdir? 1362669414834455 small Sus İşareti Yapan Hemşire Kimdir?  

Temiz hava için, her evde mutlaka bulunmalı; ama özellikle, evinizde sigara içiliyorsa, astım hastası, yaşlı aile bireyi veya küçük çocuk varsa, kesinlikle kullanılmalı. Sigara dumanını, küfü, virüsleri, yemek kokularını, tozları, maykları yok eder, sağlıklı nefes almanızı sağlar. Ürünü inceleyin, özelliklerine şaşıracaksınız.

.


 

İlgili Aramalar:

sus işareti yapan hemşire, sus hareketi yapan hemşire fotoğrafı, sus işareti yapan hemşire kimdir, sessiz ol işareti yapan kadın fotoğrafı, sus işareti yapan hemşire fotoğrafı arıyorum, hastanelerde eliyle sessizlik hareketi yapan bayan kimdir, sus işareti yapan hemşire kim bilen var mı, sus işareti yapan hemşire resmi yabancı mı Türk mü, sus işareti yapan hemşire fotoğrafı, sessiz işareti yapan hemşire resmi, susun pozu veren hemşire kim, sessizlik hareketi yapan hemşire fotoğrafı kime ait,

 

Son Gelen Aramalar:

- - - - - - - Lütfen "Beğen"in.


Kısaltılmış paylaşım linki: Tıklayıp, Ctrl+C ile kopyalayın.
arama yap
Sus İşareti Yapan Hemşire Kimdir? - konusunu GOOGLE'da ara. Sus İşareti Yapan Hemşire Kimdir? - konusunu YAHOO'da ara. Sus İşareti Yapan Hemşire Kimdir? - konusunu BING'te ara. Sus İşareti Yapan Hemşire Kimdir? - konusunu BING'te ara. Sus İşareti Yapan Hemşire Kimdir? - konusunu LYCOS'ta ara. Sus İşareti Yapan Hemşire Kimdir? - konusunu ASK'ta ara.
Topuk dikeni ağrısından tamamen kurtulun.

Bu yazıya bir yorum var.

  1. Hakan diyor ki:

    Hastanelerdeki o resim, benim çocukluk aşkımdı. Aşı falan için annem hastaneye götürdüğünde, duvardaki o güzel hemşire kadın resmine bakarak, hastane korkumu bastırırdım. O hemşire resmi, galiba hayatımdaki en güzel kadın resmiydi. Adını bile bilmediğim o kadına neredeyse aşıktım diyebilirim. Şimdi sayenizde adını öğrendim. Ayrıca, Dilek Tunca hâlâ güzel bir kadınmış gerçekten de. _

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Sus İşareti Yapan Hemşire Kimdir?

- -