Ailece Sağlık Sitemize Hoşgeldiniz.. Bugün

Ailece Sağlık güzellik ve Aile Sağlığı sitesi. Ev kazaları, hastalıklar ve önlemler...

Ev kazaları ve ilk yardım bilgileri, çocuk hastalıkları, bebek bakımı, güzellik ve zayıflama bilgileri, kolay ve hızlı zayıflatan diyetler ...
Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe
Ailece Sağlık Kişisel Sağlık Hastalıklar ve Önleyici Tedbirler Astım Hastalığı Nedir? Nasıl Oluşur?
Sürpriz Link

Astım Hastalığı Nedir? Nasıl Oluşur?


Astım Hastalığı Nedir? Nasıl Oluşur? Astım Hastalığı önemli bir akciğer hastalığıdır. Nefes alma güçlüğü olarak yaşanır ve solunacak havanın temiz olmasını gerektirir.

En güzel yemek tarifleri burada...
Kolay kek tarifleri sitesi...

(1.812 oy, 5 üzerinden: 5,00. Yazıya oy verin. )

Astım Hastalığı Nedir?

Astım hastalığı; solunum yollarında meydana gelen iltihaplanmalar ve daralmalar sebebiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Bronşlardaki bu daralmalar ve iltihaplanmalar mukoza şişmesine ve buradaki sıvı miktarının artmasına sebep olur, sonuçta astım hastalığı ortaya çıkar.

Astım hastalığı varlığının en büyük belirtileri; göğüste sıkışma hissi, nefes darlığı, nefes alırken hırıltı ve öksürüktür. Bu sayılan belirtiler çoğunlukla nöbetler şeklinde yaşanır ve bu nöbetler belirli bir zamanı olmamakla birlikte, gece uyku öncesi ve uykuda daha sık görülür. Astım hastalığı bazı alerjik hastalıklar ve soğuk algınlığının uzun sürmesi gibi nedenler de tetikleyebilir. Astım hastalığı tanı ve tedavisinde geç kalınırsa; belirtiler iyice sıklaşır ve rahatsızlık verici bir durum ortaya çıkar. Toz böcekleri, küf mantarları, polenler, sigara dumanı ve bazı ilâçlar astım hastalığı tetikleyicisi başlıca etkenlerdir.
.

Astım Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Astım hastalığının ilk belirtisi; hastanın hırıltılı nefes alması, sürekli göğüs kafesinde bir sıkışma ve nefes almada güçlük çektiğinden bahsetmesidir. Astım hastalığı olan kişiler normal insanlara kıyasla daha çabuk yorulurlar ve halsizlikten hareketleri kısıtlanır. Astım hastalarında öksürük de nadiren belirtiler arasında görülebilir.
.

Astım Hastalığı İçin Nasıl Önlemler Alınabilir?

Astım hastalığından korumak için; allerjik sorunları olan hastaların bulundukları oda mutlaka düzenli olarak havalandırılmalı ve sürekli temiz tutulmalıdır. Yatak odasındaki nevresim, yastık kılıfı ve çarşaf gibi tekstil ürünleri sık sık yıkanmalı ve düzenli olarak değiştirilmelidir. Bu tür ürünler yıkanırken de kimyasal madde içermeyen  doğal temizlik ürünleri  tercih edilmelidir.

Astım hastalığı belirtisi gösteren insanların çoğunda astımı tetikleyen en önemli etkenlerden biri de sigara dumanıdır. Sigara içilen oda ve sigara dumanı astım hastaları için çok tehlikelidir. Bununla birlikte; sağlıklı bir insanın odasında içilen sigara bile astım hastalığına neden olabilir. Özellikle hamile bayanlar doğuma dek sigara içilen ortamlardan ve sigaradan uzak durmalıdır. Aksi takdirde anne karnındaki bebek sigaradan kötü etkilenebilir ve doğacak çocuk astım hastası olabilir.
.

Astım Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Astım hastalığı türüne göre uzmanlar üç farklı tedavi yöntemi uygulamaktadır. Bu yöntemlerin üçünde de ilaç kullanılmaktadır. Bunlar:

1- Rahatlatıcılarla Tedavi: Astım hastalığının ilk aşamasında uygulanan ilaç tedavisidir. Tanı konulduktan sonra bu tedaviye başlanır ve hastadaki belirtiler bu tedavi yolu ile yok edilmeye çalışılır. Başlangıç aşamasındaki birçok hasta bu tedavi sonrasında eski sağlıklarına kavuşurlar.

2- Önleyicilerle Tedavi: Astım Hastalığının ilerlediği ve tedavinin geciktiği durumda uygulanan ilaç tedavisidir. İlaç tedavisi düzenli ve yoğun olarak uygulanır ve ilk aşamaya oranla tedavi çok daha uzun sürer.

3- Acil ilaçlarla Tedavi: Astım hastalığının çok fazla ilerlediği aşamadır. Bu aşamada hastanın geçirdiği nöbetler sıklaşır. Bu durumda ilaç tedavisi, anında müdahale ederek nöbetleri sonlandırmak için uygulanır. Bu tedavinin amacı; hastayı sadece o an rahatlatmak ve eski durumuna döndürmektir.
.

Astım Hastalığı İçin Kişisel Sorumluluklar Nelerdir?

1- Astım hastalığı, hastalığın tetikleyisi olan etkenlerin mümkün olduğu kadar ortadan kaldırılması ile daha kolay tedavi edilir. Bu nedenle astım hastasının yaşadığı evde havayı tozlardan ve sigara dumanı gibi etkenlerden temizleyen cihazlar kullanılması çok yararlı olur. Evde ve otomobil içinde havayı temizleyen ve astım hastasını rahatlatan hava temizleme cihazı tavsiyelerimizi bu yazının sonunda bulabilirsiniz.
2- Astım ilaçları reçetede belirtildiği ve doktorun önerdiği şekilde ve sıklıkta, hiç aksatılmadan düzenli olarak kullanılmalıdır.
3- Astım hastalığını engellemek ve yenmek için, düzenli olarak egzersiz yapılmalı ve yaşa uygun sportif faaliyetler gerçekleştirilmelidir.
4- Sigaranın astımın en büyük tetikleyicisi olduğu unutulmamalı, sigara içilen ortamlardan uzak durulmalıdır.
5- Uzmanlara göre; astım hastalığı kronik bir hastalık olduğu için, düzenli doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir.

 

İlgili Aramalar:

Astım hastalığının tedavisi nedir, astım tedavisi nasıl yapılır, astım hastaları nelere dikkat etmeli, hava temizleme cihazları nereden alınır, astım hastası için hava temizleme cihazlarının fiyatları, evde temiz hava nasıl sağlanır, astımda havayı temizleyen cihazlar çok pahalı mı, temiz hava sağlıklı nefes

 

Son Gelen Aramalar:

Sosyal Medya
Paylaş
Kısaltılmış paylaşım linki: Tıklayıp, Ctrl+C ile kopyalayın.

Meral Oktay -- 27.05.2013 -- 22:36

 

Bu çok yararlı bir yazı olmuş. Astım hastalığı konusunda halkımız pek bilgi sahibi değil. Astım hastalığı için yapılması gerekenler bilinmiyor. Astım hastalığı biraz dikkat edilirse; çok rahat geçirilebilir. Dr. Anyon ürünlerinin çok işe yaradığını kullanan birisi olarak söyleyebilirim. Astım hastalığı toz, koku ve polenlerle çok çekilmez bir hal alıyor. Dr. Anyon bunları yok ediyor. Yazıdaki bilgilendirme için teşekkür ederim.


Yasemin 67 -- 20.04.2014 -- 14:09

 

Astım Hastalığı Nedir ve Nasıl Oluşur başlıklı bu yazınız ve yine astım hastalığıyla nasıl yaşanacağına dair diğer yazılarınız için teşekkür ederim. Benim için çok yararlı oldu. _.
Bumerang - Yazarkafe

Son Eklenenler


En Çok Okunanlar


Son Yorumlar


Kategori: Genel


Bumerang - Yazarkafe
Sitedeki 52 kategori içinde, toplam 807 yazı, bu yazılara ait 2913 etiket ve 318 yorum ile 6 özel sayfa bulunmaktadır.

Kolay Lezzetler'den:

Portakallı Kereviz Dolması
Zeytinyağlı sebze yemekleri içinde en lezzetli tariflerden biri portakallı kereviz dolması tarifi. A...

Lahana Sarması Tarifi
Lahana sarması yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta lahana yapraklarının çok fazla haşla...

Kırmızı Biberli Kabak Graten
Kırmızı Biberli Kabak Graten Malzemeleri : 2 tane dolmalık kırmızı biber 2 tane kabak 3 yemek kaşığı...

Etli Pazı Borani Tarifi
Etli pazı borani Şanlıurfa yöresine ait çok özel bir yemek olarak ün yapmıştır. Öyle ki; etli pazı b...

Pırasa Dolması Tarifi
Pırasa dolması hazırlamak sanıldığı kadar zor değil. Dikkat edilmesi gereken püf noktası pırasa dolm...


.

.

.

.


Alexa