■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir? Aile Hekimi Değiştirmek

Yazının Tam Başlığı: Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir? Aile Hekimi Değiştirmek
aile hekimliği ailecesaglik.com

Aile Hekimimi Nasıl Değiştiririm?

Aile hekimi uygulaması yurt çapında 2011 yılından bu yana yayılmış olmasına karşın, henüz hiçbir aile hekimine kayıtlı olmayan yurttaşların sayısı da az değildir. Bu vatandaşların, bir aile hekimi bölgesine kayıt olması için gereken işlemler vardır.

Aile hekimi ni değiştirmek isteyenlerin yapacağı işlemler de bundan pek farklı değildir. Aile hekiminizi değiştirmek istiyorsanız, gerekli tüm bilgileri bu sayfada bulacaksınız.

Ayrıca, aile hekimi değiştirme gereği, iki durumda ortaya çıkar:
1- İnsanlar aile hekimlerini ya beğenmedikleri için, ya da …
2- Bir taşınma ile farklı bir aile hekiminin bölgesine yerleştikleri için değiştirmek isterler. Her iki durumdaki aile hekimi değiştirme işlemlerini bu yazıda öğrenebilirsiniz.

Aile hekimi nasıl değiştirilir konusuna girmeden önce, “aile hekimim kim” diye merak edenlere de kısaca yardımcı olabilecek bir sayfadasınız.

Bir aile hekimine ilk kez kaydolmak veya aile hekimini öğrenmek

Aile Hekimliği” uygulaması başladığında Adrese dayalı nüfus kayıt sistemine üye olan vatandaşlar için, adreslerinin bulunduğu yerlerde kendilerine en yakın olacak şekilde aile hekimi ataması sistem tarafından yapıldı. Ancak Adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde kayıtlı olmayan ya da o günlerde adres değiştiren kişilerin aile hekimi ataması yapılamadı. Bu durumda herhangi bir aile hekimliği bölgesine kayıtlı olup olmadığını öğrenmek için; eğer kayıtlı ise, kayıtlı olduğu aile hekimi hangisidir öğrenmek için, sitemizin ŞU sayfasındaki bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Yaptığınız sorgulama sonucu sizin için tanımlanmış bir aile hekiminin var olduğunu görürseniz, sorun yoktur. Ancak ailenize herhangi bir aile hekimi ataması yapılmamışsa, o zaman bir aile hekimine kaydolmak için başvuru yapmalısınız. Aile hekimi atanmamış olan aile reisi, bu durumu bir dilekçe ile düzeltmelidir.

Başvuru dilekçesinde tüm aile bireylerinin adı soyadı, tc kimlik numaraları, doğum tarihi ve cinsiyet gibi kimlik bilgileri ayrı ayrı doldurulmalıdır. Bu dilekçeyi size en yakın Aile Sağlığı Merkezinden hazır olarak isteyip, doldurduktan sonra yine aynı yere vermelisiniz. Bu başvuru işleminden birkaç gün sonra, sorgulama ekranında ailenize ait güncellenmiş aile hekimi bilgilerini görebilirsiniz.

Aile hekimi değiştirme konusuna gelirsek…

Aile hekimimden memnun değilim, değiştirmek istiyorum

Aile hekimi uygulaması henüz tam olarak rayına oturmadığı için, yaşanan olumsuzluklar nedeniyle, bazen de kişisel nedenlerle, aile hekiminden memnun olmayanlar, aile hekimini değiştirmek isteyenler, başka bir aile hekimi kapsamına girmek, başka bir aile hekimine geçmek isteyenler olabiliyor.
( https://ailecesaglik.com/?p=1644 )

Şimdi gelelim, “AİLE HEKİMİNİ DEĞİŞTİRMEK MÜMKÜN MÜ?” sorusuna…

Evet, aile hekimini değiştirmek mümkündür. Eğer bağlı olduğunuz aile hekiminizden memnun değilseniz, dilekçe ile başvurarak ailenizin hekimini değiştirebilirsiniz. Ancak aile hekiminizi memnuniyetsizlik (herhangi bir nedenle beğenmeme, anlaşamama vb) nedeniyle değiştirebilmek için 3 ay beklemeniz gerekiyor. Çünkü aile hekimini beğenmeme nedeninin oluşması için, belirli bir süre geçmesi gerektiği varsayılıyor ve o süre 3 ay olarak belirlenmiş.

O aile hekimindeki kaydınızın üç aylık süreyi doldurmasından sonra, “aile hekimi değiştirme dilekçesi” vererek, aile hekiminizi kolayca değiştirebilirsiniz. Değiştirmek istediğiniz yeni aile hekimi hasta kotasının da dolu olmaması ve sizi kabul etmesi gerekiyor. Bazı aile hekimlerinin hasta sayısı çok fazla iken düğer bazı aile hekimlerinde kayıtlı hasta sayısının az olması sıkıntı yarattığı için dengeli hasta dağılımı yapılmaya çalışılıyor.

Aile Hekimi Değiştirme Dilekçesi:

Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir? Aile Hekimi Değiştirmek
Aile doktoru değiştirme dilekçenizi, (ayın 20’sinden önce) kayıtlı olmak istediğiniz aile hekimi yetkilisine vermelisiniz. Aile hekimi değişiklik talebi dilekçesini sizin yazmanız gerekmiyor. Çünkü bu dilekçe, doldurulması gereken bir form şeklinde hazır olarak bulunuyor.

Peki, bu aile hekimi değiştirme dilekçesi nereden bulunur? Aile hekimi değiştirme dilekçesi, Aile Sağlığı Merkezlerinde, yani aile hekimliklerinde hazır olarak bulunur. Kaydolmak istediğiniz aile hekimine gidip, bu dilekçe formunu isteyebilirsiniz. Dilekçedeki gerekli bilgileri doldurup, yine aynı (kaydolmak istediğiniz) aile hekimine teslim etmelisiniz.

Demek ki, aile hekimini değiştirme işlemi sırasında, memnun olmadığınız aile hekimi ile muhatap olarak yapacağınız bir işlem yok. Bu ayrıntı güzel düşünülmüş ve sizin de bundan memnun olacağınızı sanıyorum.

Dolduracağınız değişiklik dilekçesi, Aile Hekimlerince 3 nüsha olarak düzenlenip, bir nüshası Toplum Sağlığı Merkezine gönderilir, bir nüshası ilgili kişiye verilir, üçüncü nüshası ise kaydolacağınız aile hekiminde kalır. Ancak buradaki gönderme işlemlerini siz yapacak değilsiniz. Sizin işiniz, formu doldurup vermekle bitmiş olur; dilekçenizi alan aile hekimi, gerekli yerlere gönderecektir.

Toplum Sağlığı Merkezleri, aile hekimlerinden gelen ve her ayın 20’sine kadar kendilerine ulaşan bu dilekçeleri AHBS (Aile Hekimi Bilgi Sistemi) programına girer ve sonra “hekim değiştirme talep formunu” doldurup, sorumlu hekimin onayı ile en geç aynı ayın 25’inde İl Sağlık Müdürlüğü’ne ulaştırır. Yapılan değişiklik, kaydından silinen aile hekimlerine, her ayın ilk haftası içinde, ilgili Toplum Sağlığı Merkezi tarafından yazıyla bildirilir.

Sonuç olarak, dilekçenin verildiği ayı izleyen ay başında, sizin istediğiniz aile hekimi bölgesine kaydınız yapılmış olacaktır. Ancak, ayın 19-20’sinden sonra gelen dilekçeler biriktirilip, değişim işlemi sonraki ay içerisinde yapılır. ( https://ailecesaglik.com/?p=1644 )

Taşındım, adresim değişti, buradaki aile hekimine geçmek istiyorum

Taşınarak evinizi değiştirmiş olmak ve önceki aile hekiminizin sorumluluk bölgesi dışında bir yere taşınmış olmak da aile hekimini değiştirmek için geçerli bir nedendir.

Yaşadığınız yerleşim yerini değiştirme gerekçesi ile yapılan değişiklik isteklerinde, yukarıda anlatılan “memnuniyetsizlik” nedeniyle yapılan değişiklik işlemleri aynen geçerlidir. Yalnızca bir fark vardır; o da taşınma nedeniyle yapılan değişiklik isteklerinde üç aylık bekleme süresinin olmayışıdır.

Taşınma durumunda, üç ay beklemeniz gerekmeden, aile hekimi değiştirme dilekçesi (formu) vererek aile hekimi bölgenizi değiştirebilirsiniz. ( https://ailecesaglik.com/?p=1644 )

—-

Eğer bu yazıda sorunuzun cevabını bulduysanız,
arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyiniz.

Aile Hekimi
© AileceSaglik.com

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, aile hekimi degistirme, aile hekimi nasıl değiştirilir, aile hekimi değiştirme formu, aile hekimi değişikliği, aile hekimini değiştirme, aile hekimimi nasıl değiştirebilirim, aile hekimliği değiştirme, zayıflama.

Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir? Aile Hekimi Değiştirmek - -


22 Yorum

 1. Aile Hekimi

  23 Mayıs 2013 at 21:45

  Ben bir aile hekimi olarak çalışıyorum. Bazen aile hekimi nasıl değiştirilir sorunuyla biz de karşılaşıyoruz. Adres değiştirdiği için veya “yıldızı barışmadığı” için aile hekimini değiştirmek isteyenler, internette bu konuda bilgi bulamamaktan yakınıyor. Gerçekten de bu siteden önce 3 sitede bu konudaki yazıları inceledim, lafı eveleyip geveleyip, açık bir bilgi verememişler. Bu sitede aile hekimi değiştirme hakkında yeterli ve açık bilgi verilmiş. Site adminlerine teşekkür ederim.

  • Fulya

   21 Nisan 2014 at 07:20

   Aile doktoru değiştirmenin zor olduğunu duymuştum. Başka bir siteye taşınacağımız için, bu konuyu nasıl çözeceğimizi düşünüyordum. Meğer çok kolaymış. Size bilgi için teşekkür ederim. _

 2. Ceyda

  07 Ocak 2014 at 04:03

  Aile doktoru değiştirmek için ne yapılması gerekir, aile doktoru değiştirme dilekçesi nasıl yazılır, aile doktorumdan memnun değilim nasıl değiştiririm, aile doktoru nasıl değiştirilir gibi konularda yazılarla daha önce de karşılaştım, ama (kusura bakmasınlar) pek birşey anlamadım. Bu sitedeki aile doktoru değiştirme hakkında yazılar sayesinde, bu konunun neredeyse uzmanı oldum. 🙂

  Ben de daha önceki mahallemizde aile doktorumuzdan pek memnun değildim, ama nasıl değiştirilir bilmediğim için pek uğraşmadım. Aile doktoru değiştirmenin bu kadar kolay olduğunu da bilmiyordum. 3 ay önce eşimin tayini sebebiyle evimizi taşıdık. Taşınma nedeniyle, memnun olmadığım aile hekiminin bölgesinden de çıkmış olduk. İşte o zaman bu konuyla ilgilenmeye başladım. Taşınma nedeniyle aile hekimi değiştirme konusunda bilgi edinmeye çalıştım. Karmakarışık birkaç yazıdan sonra, nihayet bu siteyi buldum. Hemen aile doktoru değiştirme dilekçesi verdim. Bu ay başında aile doktorumuz değişti, yeni aile doktorumuza kaydolduk. Aile doktoru değiştirme konusundaki bilgiler için teşekkür ederim. _

 3. Aile Hekimi Değiştirmek

  07 Ocak 2014 at 15:20

  Aile hekimi nasıl değiştirilir konusunda verdiğiniz açık ve anlaşılır bilgiler için teşekkür ederim. Aile hekimi değiştirme hakkında okuduğum belki sekizinci-dokuzuncu yazıydı, sonunda düzgünce anlatan bir site bulduğum için sevindim. Aile hekimi değiştirme dilekçesini nereden bulacağımı, nereye vereceğimi, bir türlü öğrenememiştim. Sağolun. _

 4. Aile Hekimi Değiştirme Yazısı

  08 Ocak 2014 at 14:27

  Merhaba.
  Aile hekimi değiştirmek konusundaki bu yazınızı kendi sitemizde, aile hekimi nasıl değiştirilir başlığı ile kullanmak istiyoruz. Tabii, eğer izin verirseniz… Sitemizde “aile hekimi değiştirme dilekçesi nasıl yazılır” başlıklı bir yazıdan başka, aile hekimi değişikliği ile ilgili bir yazı olmadığı için, bu yazıyı kullanmamıza izin vermenizi rica ediyorum. Tabii ki yazıyı birebir aynen kullanmayız, cümle yapılarında değişiklikler yaparak yayınlarız. Şimdiden teşekkürler. _

  • Ailece Sağlık

   08 Ocak 2014 at 23:01

   “Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir” başlıklı bu yazıyı, kaynak belirtmek ve buradaki orijinal yazıya aktif link vermek koşuluyla, tabii ki kullanabilirsiniz.

 5. Yusuf

  09 Ocak 2014 at 16:38

  Aile hekimi değiştirme işlemimizin tamamlandığını biraz önce haber aldım, size teşekkür etmek için yazıyorum. Geçen ay bu yazıyı okumadan önce, memnun olmadığım aile doktorumuzu nasıl değiştireceğimi kara kara düşünüyordum, sonra bu yazıyı buldum. Buradan öğrendiklerimle, aile hekimi değiştirme dilekçesi doldurup verdim. Tam da söylediğiniz gibi, sonraki ayın ilk haftası içinde aile hekimim değişti, sonucu bugün öğrendim. Sağolun, varolun. _

 6. Ayşegül

  13 Ocak 2014 at 14:53

  Aile hekimi değiştirme konusu hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkür etmek istedim. Tamamen özel sebeplerle, aile hekimine gidemez olmuştuk. Aile hekimi değiştirmenin mümkün olduğunu da bilmiyordum. İnternette öylesine bir arama yapınca, yazınıza ulaştım ve okudum. Hemen anlattığınız şekilde aile hekimi değişikliği başvurusu yaptım. Geçen hafta aile hekimimiz değişti, yakınlardaki başka bir aile hekimine kaydolduk. Teşekkürler. _

 7. Zerrin C.

  13 Ocak 2014 at 18:07

  Aile doktoru değiştirme konulu yazılarınız için teşekkür ederim. Ben de böyle birşey mümkün müdür diye merak ediyordum. Bizim aile hekimimiz, kuş bakışı bakıldığında evimize çok yakın görünüyor, ama sitemizin giriş kapısı ters tarafta olduğu için, oldukça uzun bir yol katetmek gerekiyor. Oysa site giriş kapısının karşısındaki aile hekimine kaydolmamız daha mantıklı. Yarın gidip aile hekimi değiştirme dilekçesi vereceğim. _

 8. Aile Hekimi Değiştirme

  20 Ocak 2014 at 15:17

  Oh be dünya varmış! 🙂
  Aile hekimi nasıl değiştirilir konusundan önce, ben aile hekimi değiştirme işleminin yapılabildiğini bile bilmiyordum. Nasıl bunalmıştım, anlatamam. Bu sitedeki aydınlatıcı bilgiler sayesinde öğrendim, hemen aile hekimi değiştirme dilekçesi doldurdum. Bugün ilk defa yeni aile hekimimize gittim, çok memnunum. Size teşekkür ederim._

 9. Aile Hekimi Değiştirme Dilekçesi

  24 Ocak 2014 at 12:15

  Ben aile hekimi değiştirmek istediğimi belirten bir dilekçe yazdım, sonra da bunu nereye vereceğimi öğrenmek için interneti karıştırmaya başladım. Sizin sitenize gelince olayı kavradım. Meğer aile hekimi değiştirme dilekçesi yazmak için boşuna uğraşmışım. Şimdi, aile hekimi değiştirme formu doldurmaya gidiyorum. :) _

 10. Turan

  14 Şubat 2014 at 11:07

  Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir konusundaki bu yazınız, tam zamanında karşıma çıktı. Aile hekimimi değiştirmek istiyordum ama beğenmediğim için aile hekimi değiştirebileceğimi bilmiyordum. Sadece taşınma sebebiyle değiştirmenin mümkün olduğunu bir yerden duymuştum, bu sebeple evimi taşımayı ciddi olarak düşünmeye başladığım sırada, bu yazınıza rastladım ve aile hekimi değiştirmek için taşınmak gerekmediğini öğrendim. Ne diyeyim, çok sağolun. _

 11. Ahmet

  21 Nisan 2014 at 16:58

  Aile doktorumu değiştireyim dedim, burda yazan neyse onu yaptım, doktorum olmasını istediğim kişiye gittim dedim değiştirmek istediğimi, ama bana aynı binada olduğumuz için birbirimizin hastalarını almıyoruz dedi. Ne yapıcam ya ben, aile doktorumdan inanılmaz derecede nefret ediyorum.

  • Ailece Sağlık

   21 Nisan 2014 at 19:16

   Ahmet Bey, ne yazık ki hekimlik işini esnaf kafasıyla yapan ve sözde centilmenlik anlaşması yapmış olan birilerine denk gelmişsiniz. Gerçek hekim, hastaları “müşteri” olarak görmez ve böyle tavırlara da girmez. Bu durumda size düşen iş, bu ikisi dışında, size en yakın olan 3. aile hekimini bulmak.

 12. ozlem2

  15 Mayıs 2014 at 12:46

  Bağlı olduğum Sağlık Ocağındaki doktorlar, birbirlerinin hastalarını almama kararı almışlar ve hiçbir hekim dilekçemi kabul etmiyor. Bana en yakın sağlık ocağı da o. Ne yapmam gerekiyor bu durumda?

  • Ailece Sağlık

   15 Mayıs 2014 at 16:14

   Özlem Hanım, doktorlar esnaf zihniyetiyle hareket edip, birbirinin “müşterisini” kapmaya çalışamayacakları gibi, birbirinin müşterisini almama anlaşması da yapamaz. İsterseniz, bu durumu İl Sağlık Müdürlüğü’ne şikâyet edebilirsiniz. Böyle şeylerle uğraşmak istemiyorum, derseniz; size en yakın nokta olmasına bakmadan, bağlı olmak istediğiniz başka bir aile sağlığı merkezine, nispeten yakın bir aile hekimine, aynı şekilde kayıt olabilirsiniz.

 13. UĞUR ARSLAN

  01 Ağustos 2014 at 22:23

  Aile hekimi değiştirmeyi istiyorum. Cep 0538… …

 14. CEMAL UZUN

  30 Eylül 2014 at 17:50

  bulunduğum yere uzak oldoğundan aile hekimni değiştirmek istiyorum

 15. Naile Coşar

  04 Eylül 2016 at 14:28

  Aile hekimi nasıl değiştirilir diye yazıp arama yaptım ve aradığım tüm bilgileri, adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde neredeki aile hekimine kayıtlı olduğumu, hangi durumlarda aile hekimimi değiştirebileceğimi, kaç ay sonra aile hekimi değiştirilir, taşınma durumunda aile hekimi değiştirmek için yapılması gerekenleri, kısacası aradığım herşeyi bu sayfada buldum. Ayrıca, sitenizde uzun süredir dolaşıyorum ve bir ailede yaşanabilecek her türlü ev kazaları, çocuk bakımı ve çocuk hastalıkları, yaşlı bakımı, bitki çaylarının faydaları ve daha pek çok şey hakkında ayrıntılı bilgiler paylaştığınız bu siteyi çok beğendim. Böyle yararlı bir aile sitesi oluşturduğunuz ve emek verdiğiniz için teşekkür ederim. Ailecesağlık sitesini herkese tavsiye edeceğim.

 16. MEHMET ALİ UÇMAK

  05 Mayıs 2017 at 21:40

  Aile hekimi değiştirmek konusuna gayet iyi bir şekilde açıklama getirmişsiniz. Teşekkürler.
  Benim sıkıntım Aile Hekimimden memnuniyetsizlik değil, Aile Sağlık Merkezi’nin evime çok uzak olması. Onun dışında hiçbir mağduriyetim yoktur. Ben Aile Sağlık Merkezine gideceğime Hastaneye giderim. İkisi birbirine çok yakın, ama benim eve uzak. Örneğin; bir iğne şırınga yaptıracak olsam; benim evime yakın Aile Sağlık Merkezine gittiğimde başka yerde kayıtlı olduğum için sorunla karşılaşıyorum ve iğnemi yaptıramıyorum. Mağduriyetim giderilirse memnun olurum. Saygılarımla.

 17. Nagehan Altuntas

  11 Haziran 2017 at 16:48

  Aile hekimi nasıl değiştirilir yazınızda çok güzel anlatmışsınız ama Ben 7 yıldır aynı aile hekimindeyim ve 3 yıldır da bu aile hekimini değiştirmek için uğraşıyorum. Aile hekimimi degistirmek icin sizin de belirttiğiniz gibi sağlık ocağında geçmek istedigim doktora gittim. Doktor bana meslektaşımın hastalarını alamam dedi. Bizi zorluyorlar. 7 yıldır aynı aile hekimi, aynı kibir, iyi gelmeyen ilaçlar… Of yeter ama… Daha ilgili bir hekime geçmek istiyorum. Geçmek istediğiniz doktor yardımcı olmuyor.

 18. Nagehan Altuntas

  11 Haziran 2017 at 17:04

  7 yıldır aynı hekimleyim ve onu istemiyorum. Sağlık Ocağındaki diğer aile hekimi doktorlara gidiyosun, kabul etmiyorlar. Bu durumda aile hekimini değiştirmek nasıl olacak? Konuşuyorsun, derdini anlatıyorsun, ikna da olmuyorlar.

sitemap -- sitemap

banner