Almanya’da Çocuk Sağlığı ve Gelişimi

Almanya’da çocuk sağlığı için yapılması gerekenler ve yardım alabileceğiniz kuruluşlar hakkında kısa, bilgilendirici bir yazı…

Almanya’da yaşayan Türk ailelerin çocuklarının sağlık ve özellikle psikolojik sorunları, yabancı bir kültürün içinde bulunma nedeniyle oldukça yoğun olarak yaşanıyor. Almanya’da yaşayan anne babaların bu konuda nerelerden yardım alabileceklerini bilmesi, bu yüzden önem taşıyor.

Almanya’da Çocuk Sağlığı

Almanya’da Çocuk sağlığı çok önemlidir. Çocuğun sağlıklı büyümesi için anne-baba birçok şey yapabilir. Örneğin düzenli olarak doktor kontrollerini (U1-U9) yaptırmalıdır. Böylelikle olası hastalıklar önceden teşhis edilerek tedavi edilebilir. Ayrıca, Daimi Aşı Komisyonu (STIKO) çocukların tetanoz, kuş palazı veya çocuk felci gibi tehlikeli hastalıklara karşı korunması için aşı yaptırılmasını da tavsiye etmektedir. Çocuk doktorları anne ve babalara aşı seçimi konusunda bilgi verirler. Çocuk sağlığı için gerekli olan aşıların masrafları sağlık kasaları tarafından karşılanır.

Almanya’da Çocuk Gelişimi

Bir çocuk hiç bir zaman çocukluğunun erken dönemlerinde öğrendiği kadar çok ve kolay öğrenemez. İlk yıllarda sağlıklı bir yaşam tarzı edinebilmesi için özellikle önemli olan alışkanlıklar kazandırılır. Çocuk sağlığı için çocukların hareket ederek, temiz havada oynayarak ve kendi yaşıtlarıyla iletişim kurarak edindikleri deneyimlerin yerini başka hiç bir şey tutamaz. Almanya’da Federal Sağlık Bilgilendirme Merkezi Çocuk Sağlığı internet sayfasıyla, Çocuk sağlığı ve çocuklardaki gelişim aşamaları hakkında genel bir fikir sahibi olunmasını sağlamaktadır.

Çocuk Sağlığı İçin Kazalardan Kaçınmak!

Küçük çocuklar çevrelerindeki yenilikleri merakla inceleyen kaşiflerdir. Deneme yoluyla kendilerini ve dünyayı tanırlar. Anne-Babalar çocuklarının yanlarında bulunarak onlara korunaklı alanlar hazırlarlar. Bunlara vahim kazaları önlemek de dahildir. Özellikle ev eşyaları küçük çocuklar için birçok tehlikeyi içlerinde barındırırlar. Almanya’da yaşıyorsanız, Federal Çalışma Topluluğu „Çocuklar için daha fazla güvenlik“ her yaş grubuna yardımcı olacak ipuçları sunar.

Çocuk Sağlığı İçin İyi Olan

Her şeyden önce çocuklar birçok şeyi kendilerine örnek aldıkları insanlardan öğrenirler. Sağlık bilinci için de bu böyledir. Hangi konu olursa olsun hiç farketmez, ister beslenme alışkanlığı, ister spor, diş bakımı veya televizyon seyretme konusu olsun, çocuklar anne-babalarının yolundan giderler. Almanya’da Çocuk sağlığı için iyi olan beslenme, hareket ve dinlenmenin nasıl olması gerektiği öğrenmek için; „Çocuklara iyi gelir“ broşürü beslenme, hareket ve dinlenmenin nasıl sağlıklı bir şekilde ayarlanabileceğini gösterir. Ayrıca, „Çocuklarda ve Gençlerde Aşırı Kilo“ kitapçığı da yararlanabileceğiniz bir kaynak olarak tavsiye edilebilir.

Çok Fazla Televizyon Seyretmek Çocuk Sağlığı İçin Zararlı

Çok fazla televizyon seyretmek veya bilgisayarda oyun oynamak, çocuğun gelişiminde önemli bir yer tutan kendi deneyimlerini kazanmasını engeller. Bilim adamları her defasında ısrarla şunun altını çizerler ki, iki yaşından küçükler için televizyon seyretmek kesinlikle zararlıdır. Zira küçük çocuklar televizyonun aktardıklarını algılayamazlar. Ancak üçüncü yaşta yavaş yavaş televizyonu takip edebilirler. Burada önemli olan, çocuğun yaşına uygun programların seçilmesi ve çocuğun tek başına televizyonun karşısına oturtulmamasıdır. Almanya’da Anne-Babalar için „flimmo“ broşürü de iyi bir kılavuz olabilir. Düzenli olarak basılan bu broşür ücretsiz olarak sipariş edilebilir.

Çocuk sağlığı Almanya’da çocuk sağlığı ve gelişimi ile ilgili yardım alabileceğiniz internet sayfaları:

Bonn Federal Kenti: Çocuk ve Genç Sağlığı Hizmeti

Federal Sağlık Bilgilendirme Merkezi: Çocuk Sağlığı

Federal Çalışma Topluluğu Çocuklar için daha fazla Güvenlik

„SCHAU HIN! Was deine Kinder machen“ İnisiyatifi

Almanya’da Çocuk sağlığı ve gelişimi ile ilgili yardım sayfalarını da mutlaka incelemelisiniz.

.

.
İlgili Yazılar: