Erkekte Ameliyatla Kısırlaştırma (Vazektomi)

Erkekte ameliyatla kısırlaştırma, vazektomi

Erkekte Ameliyatla Kısırlaştırma (Vazektomi)

Vazektomi, ameliyatla erkeğin kısırlaştırılması yöntemidir. En etkili doğum kontrol yöntemlerindendir. Ancak bu yöntemin geri dönüşü yoktur.

Testislerde üretilen sperm hücreleri döl yolundan meni kesesine giderler.

Eğer bu döl yolu bağlanırsa artık üretilen spermler daha ileri gidemeyecektir. Dolayısıyla meni boşalacak ancak içerisinde sperm olmayacaktır.

Vazektomi yöntemi ile iğdiş edilme yani testislerin ameliyatla çıkartılması yöntemi karıştırılmamalıdır. Vazektomide sadece döl yolu kapatılmaktadır. Vazektomi yöntemi hastanede yatmayı bile gerektirmeden yapılan basit bir ameliyattır.

Vazektomi ameliyatı sonrasında erkeğin cinsel gücünde ve tatmininde herhangi bir değişiklik oluşmaz. Ayrıca; meninin miktarında da bir değişiklik olmaz.

Vazektomi yöntemi, yaşamının ilerleyen döneminde çocuk sahibi olmak isteyen erkekler için uygun değildir. Çünkü, bu yöntem geri dönüşü olmayan bir yöntemdir.

Erkekte ameliyatla kısırlaştırma yöntemi uygulandıktan sonra döl yolunda kalmış spermler olabileceği ihtimali nedeniyle 2 ay süreyle dölleme riski devam eder. Bu nedenle vazektomi ameliyatı yapılan erkekler bu 2 aylık sürede başka bir yöntemle (prezervatif vb.) korunmaya devam etmelidir.

Erkekte Ameliyatla Kısırlaştırma (Vazektomi) İle İlgili Aramalar

erkek kısırlaştırma, ameliyatla kısırlaştırma, erkek doğum kontrol, vazektomi, vazektomi nedir, kısırlık, kısırlaştırma, doğum kontrolü …

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, vazektomi ameliyatı ücreti, vazektomi fiyatları, vazektomi ucreti, erkek kısırlaştırma ameliyatı, erkek kısırlaştırma, vazektomi ameliyatı fiyatı, vazektomi fiyati, zayıflama.
.
İlgili Yazılar: