Gebelikte Cinsel Yaşam

Gebelikte Cinsel yaşam

Gebelik döneminin başlamasıyla birlikte çiftler arasında en hassas hale gelen konulardan biri, cinselliktir.
Anne adayı geçirdiği fiziksel değişimler nedeniyle psikolojik sorunlarla karşı karşıya kalırken, baba adayı da bu süreçte eşine nasıl destek vereceği konusunda sorun yaşamaktadır.

Gebelik, kadının ruh ve beden sağlığını etkileyen önemli bir süreçtir. Gebelik hormonlarının etkisiyle; kalp ve damar sistemi, solunum sistemi, sindirim sistemi, kas ve iskelet sistemi, genital sistem ve tüm diğer sistemlerde bazı değişiklikler ortaya çıkar. Anne adayı bu değişimleri aşama aşama hisseder ve yaşar. Bu süreçte, anne adayı yeni duruma adaptasyonda güçlükler yaşar. Bunun yanı sıra; bebeğinin durumu, doğum ve doğum sonrasıyla ilgili kaygı ve korkular, vücut şeklindeki değişiklik nedeniyle beğenilmeme düşüncesi, gebelik döneminde anne adayının yaşadığı en önemli sorunlardır.

Anne adayları, gebelik sürecinde özellikle eşi ve yakın çevresinden yeterli desteği görmediğinde, bu sürecin getirdiği doğal değişimleri bir sorun olarak algılayabilir.

Eşler arasındaki ilişkinin en önemli boyutu olan cinsellik de; bu dönemden ve yanlış inanışlar yüzünden olumsuz etkilenebilir. Çünkü eşler, cinsel yaşamlarındaki olumsuz gelişmeyi çoğu zaman bir problem olarak değil, gebelikte yaşanması zorunlu bir süreç olarak kabullenir. Çiftler bu durumu problem olarak görse bile doktorları ya da çevreleriyle paylaşmaktan çekinir. Zaten konuşulması bile tabu olan cinsellik konusu, konuşulmamak üzere kapatılır, gündeme getirilmez. Oysa ki, cinsellik gebelikten önce nasıl evlilik yaşamının önemli bir parçasıysa, gebelikte de yaşanması gereken bir durumdur. Çünkü gebelikte düzenli cinsel ilişki, anne adayının psikolojik durumuna ve gebelik sürecine olumlu etkiye sahiptir.

Gebelikte Cinsel Yaşam Sorunları Önemsenmeli

Sağlıklı bir gebelik; düşük, bebekte sakatlık ve erken doğum gibi sorunlara yol açmaz. Gebelik takibi süresince herhangi bir problem yaşanmamışsa, doğuma bir ay öncesine kadar cinsel ilişkiye girilebilir.

Gebelikte; düşük ve erken doğum tehlikesi, bazı plasental hastalıklar, bazı enfeksiyonlar ve rahim ağzı yetmezliği gibi sorunlar varsa, gebelik döneminde doktorunuz cinsel ilişki kısıtlaması getirebilir. İşte bu dönemde eşler arasında destek ve anlayış çok önemlidir.

Cinsel Sorunlarınızı Doktorunuzla Mutlaka Konuşun

Anne adaylarının eşleriyle birlikte, cinsellik hakkındaki endişe ve ön yargılarını mutlaka doktoru ile paylaşması gerekir. Sorunların çözümüyle ilgili ilk adım, bu şekilde atılmış olacaktır. Doktoruyla gerekli şekilde konuşarak, gebelikte yaşayacağı tüm değişiklikleri önceden öğrenen anne adayları, normal ve normal olmayan süreçlerle ilgili bilgi sahibi olacak ve cinsel yaşamına adapte olması kolaylaşacaktır.

.

Gebelikte Cinsel Yaşam İle İlgili Aramalar

Gebelikte Cinsel Yaşam, gebelik sorunları, cinsel sorunlar, hamilelikte cinsellik,hamilelik sorunları, gebelikte yaşanan sorunlar, gebelikteki sıkıntılar, cinsellik sorunları, hamilelik değişimleri …

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, cinsel sorunlar, hamilelikte cinsellik, zayıflama.
.