Genital Siğiller

Genital Siğiller

Genital siğiller nedir?
Genital siğiller nasıl önlenir, nasıl tedavi edilir?

Genital siğiller, Human papilloma virüsünün (HPV) sebep olduğu, genellikle cinsel yolla bulaşan viral bir enfeksiyon türüdür. HPV enfeksiyonu ile ortaya çıkan genital siğillerin görünümü kümeli şekilde ve karnıbaharımsı yapıdadır.

Kümeli genital siğiller “Condylom (kondilom)” veya “Condyloma accumulata” olarak da adlandırılır. Bu siğiller genital bölgede pembe ya da grimsi renkte kümeler halinde oluşan ağrısız çıkıntılar şeklinde kendini gösterir.

Çoğunlukla daha önceden enfekte olmuş partnerle korunmasız cinsel ilişki sonrasında ortaya çıkarlar. Kümeler halinde bulunan genital siğiller cinsel ilişkide bulunulduğu zaman partnere bulaşır.

Genital siğiller, Çok bulaşıcı olup, cinsel yolla bulaşan hastalıkların başında gelmektedir. Genital siğil enfeksiyonu taşıyan bir kişi ile cinsel ilişkiye girmek, genital siğillerin bulaşmasına neden olur.

Genital siğiller, çoğunlukla cinsel ilişki sırasında bulaşıyor olsa da; siğilin bulaşmasının yolu sadece cinsel birleşme değildir.

Cildin ciltle teması, sadece sürtünme yoluyla olan cinsel ilişkiler, daha önceden Human papilloma virüsünün bulaştığı ortak yaşam alanındaki iç çamaşırı, havlu, bornoz ve genital bölgeyi temizlemek için kullanılan tıraş jiletleri gibi eşyaların ortak kullanımları, virüsün diğer cilt ile temasıyla o kişilerde de siğil oluşmasına neden olabilir.

Ayrıca; genital siğiller cinsel ilişkiyle bulaşma dışında, sterilizasyonu tam olarak sağlanamamış, çok kişinin kullanımına açık yerlerden de virüsün bulaşmasıyla oluşabilir.

Güzellik salonlarında sir ve ağda materyalleri, dövme ve piercing yapılan yerlerde kullanılan steril olmayan materyaller ve hijyenik olmayan tuvaletleri kullanma gibi durumlarda da bulaşma olabilmektedir.

Cinsel yönden aktif olan 18-45 yaş aralığındaki hem erkek hem de kadınlarda genital siğiller görülebilir. Kadınlarda genital siğiller erkeklere göre daha risklidir.

Bulaşıcı olan genital siğiller eğer kısa süre içinde geçmezse ve tedavisi önemsenmezse, hem hastalığın başka kişilere bulaşması hem de ilerleyen aşamada kişinin ciddi sağlık sorunları yaşaması ihtimali vardır.

Kadınlarda meydana gelen bulaşıcı genital siğiller tek başına kanser riski oluşturmasa da, geçmişinde HPV enfeksiyonu sorunu yaşamış olan kadınların, sonraki aşamada servikal kansere yakalanma riski diğer kadınlara oranla daha yüksektir.

Genital Siğiller Nasıl İyileşir?

İyi huylu genital siğiller genellikle kendiliğinden geçerler. Genital siğiller tamamen geçinceye kadar hasta kişi, toplum sağlığı açısından başkalarına bulaşmaması için cinsel temastan uzak durulmalı, sir ve ağda salonları gibi genel kullanım alanlarına gitmemeli, kullanılan eşyalar kişiye özel olmalıdır.

Ancak; aradan uzun süre geçtiği halde iyileşme olmaması durumunda mutlaka bir uzman doktora muayene olmalıdır.

Genital siğillerden korunmanın tek yolu cinsel ilişkide bulunmamaktır. Sadece hastalık taşımadığı bilinen tek partnerle birlikte olunması riski ortadan kaldırır.

Ancak, bir kişinin HPV uyku döneminde ise; HPV taşımadığını gösterebilmek mümkün değildir. Cinsel yaşamı aktif olan kişilerin yüzde 50’sinin hayatlarının bir döneminde HPV ile karşılaştığı kabul edilmektedir.

HPV enfeksiyonu riski en yüksek yaş grubu, enfeksiyonla cinsel aktivite paralellik gösterdiği için 17-33 yaş grubudur. Kadın veya erkek kondomları, bulaşma riskini biraz düşürse de, ciltten geçiş açıkta kalan alanlardan da olabileceği için bulaşmaya tamamen engel olmamaktadır. Genital siğiller yapan HPV tiplerine karşı aşılanmak korunmaya yardımcı olur.

Genital Siğiller
Genital Siğiller yazımızı okuduktan sonra, sağlığınız için gerekli olan sağlık kontrollerini ihmal etmemeli, düzenli olarak en azından yılda bir kez jinekoloğunuza görünmelisiniz.

Genital Siğiller İle İlgili Aramalar

genital siğiller, genital siğil bulaşıcı mı, genital siğil bulaşma riski, genital siğil bulaşma yolları, genital siğil kesin bulaşırmı, genital siğil nasıl bulaşır, genital siğil kimlerde görülür, cinsel bölgede siğil, cinsel organda siğil, vajina siğili, anüste siğil, peniste siğil, tedavi, Genital Siğiller

.