Kadında Orgazm Bozukluğu Belirtileri

evlilikte-catismalar-sorunlar-gecimsizlik

Kadında Orgazm Bozukluğu Belirtileri

Kadında orgazm bozukluğu seri yazılarımızın bundan önceki bölümünde kadında orgazm bozukluğunun nedenlerini ele almıştık. Bu yazımızda da kadında orgazm bozukluğu belirtileri konusunu işleyeceğiz. Konuyu tam kavrayabilmeniz için bundan önceki iki yazımızı da okumanızı öneririz.

Cinsel terapiye başvuruda kadın orgazm sorunları diğer cinsel işlev bozukluklarına göre daha ön sıralardadır. Tanı cinsel terapist tarafından, yeterli uygulama olmasına rağmen yineleyici bir biçimde orgazmın olmadığı konusunda kişinin öznel bildirimi baz alınarak konur.

Orgazma ulaşamadığı için git gide artan bir şekilde üzüntü ve düş kırıklığı yaşayan kadın, cinsel uyarılma bozukluğu ya da cinsel isteksizlik geliştirebilir. Değerlendirmede bütün bunların göz önünde tutulması gerekir.

Kadında orgazm bozukluğu evlilikte memnuniyetsizliğe yol açar. Kadın kendini yetersiz, eksik, başarısız hisseder. Orgazm olmaksızın yinelenen uyarılma zamanla düş kırıklığına neden olur. Bu durumun sürekli devamı halinde kadında uyarılma ve cinsel istekte azalmaya yol açar.

Orgazm sorunu yaşayan kişinin eşi/partneri kendini yetersiz, sevilmeyen, beceriksiz biri gibi hissedebilir. Hata yaptığını düşünme, tekrar yanlış yapma korkusu gibi duygular yaşar. Hatta kendini suçlu bile hissedebilir.

Orgazm sorunu yaşayan kişi yetersizlik duyguları ve negatif beden imajı geliştirebilir. İlişkisinden memnuniyetsizliğin artması her iki partnerde de görülebilir.

Bir sonraki yazımızda “Kadında Orgazm Bozukluğu Tedavisi” konusu ele alınacaktır.

.