Menopoz Belirtileri

“Menopoz Belirtileri” konulu bu yazımızda menopozla ilgili merak ettiklerinizi bulabilir ve sitemizdeki diğer sağlık konularına da kategoriler arasında dolaşarak ulaşabilirsiniz.

Menopoz Döneminin Kadına Etkileri

Menopoz bir hastalık olmayıp, 40 ile 52 yaşlar arasında geçirilen, kadınlar için özel bir dönemdir. Menopoza giren kadın vücudunda hormonal bir dizi değişiklik oluşur ve hormon seviyelerinin değişimleriyle bağlantılı olarak kadın adetten kesilir.

Menopoz dönemi endişelenilmemesi, korkulmaması gereken doğal süreç içinde yaşanan bir dönemdir. Öyle ki, bu dönemde hamile kalma korkusu olmadan cinsel ilişki yaşanabildiği için, menopoz dönemi bilinçli kadının kendini bulduğu, en rahat, en mutlu, kendine güvenli, huzurlu geçireceği bir dönem olarak tanımlanabilir.

Menopoz dönemine giren kadınlardan hem çocuğu olan, hem de hiç çocuğu olmayan kadınların bazıları üretkenliğini kaybetmiş olmaktan dolayı ürktüklerini ve sıkıntı hissettiklerini ifade etmektedirler.

Önceden doğum yapmış kadınlar bu dönemi daha rahat geçirirken, özellikle hiç çocuk sahibi olmayan kadınların menopoz dönemi daha sıkıntılı geçer. Menopoz döneminde hormonal değişiklikler nedeniyle terleme, yüzde kızarma, iç sıkıntısı, huzursuzluk, yorgunluk ve uyku problemleri gibi fizyolojik olaylar ortaya çıkar. Bazı kadınlarda cinsel istekte artma, bazılarında ise tam tersi cinsel istek azalması görülebilir.

Menopoz dönemi psikolojik etkileri açısından incelendiğinde; düzenli bir aile ve cinsel yaşamı olan bir kadın bu dönemi daha rahat geçirir. Menopoz dönemi, tıpkı ergenlik dönemi gibi doğal olarak gelişen ve gelip geçen bir dönemdir. Menopoza girme yaşı yaşanılan iklim bölgesine, ırka ve kalıtımsal (soyaçekim) özelliklere bağlı olarak değişiklik gösterir. Menopoz döneminde özellikle erkek, eşine hoşgörülü, sabırlı ve anlayışlı davranmalıdır. Çift bu dönemin geçici bir dönem olduğunu ve tüm sıkıntıların 1-2 yıl içerisinde tamamen geçeceğini bilmelidir. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayınız.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

1- Adet Kanaması Değişiklikleri:
Menopoz ile ilgili belirtilerin bir kısmı adetlerin kesilmesinden önce menopozun yaklaştığını haber veren adet düzensizliği belirtileridir. Bu döneme premenopozal dönem denir. Premenopozal dönemde adet sürelerinde ve sıklığında değişiklikler yaşanır. Menopoz öncesi dönem olarak bilinen premenopozal dönem ülkemizde genellikle 45 yaş civarında başlar. Bu yaştaki kadınlarda daha önce çok düzenli olsa da artık adetler genellikle bir buçuk iki ay gibi daha seyrek aralıklarla görülmeye başlanır, bazen 15 gün gibi kısa aralıklarla görülen adetler de olabilir. Yine bu dönemde adet kanamasının süresinde uzama veya kısalma ile kanama miktarında artış ya da azalma olabilir. Adet düzensizliklerinin yaşandığı bu dönemde zaman zaman ateş basması, eller ile ayak altlarında sıcaklık hissi ve terleme gibi belirtiler de görülebilir.

2- Ateş Basması ve Terleme Hissi:
Menopoz öncesi dönemde yaşanan adet düzensizliklerinin ve periyodik seyrelmelerinin ardından 12 ay boyunca hiç adet(regl) görülmemesi artık menopoza girildiğini ve bundan sonra adet kanaması yaşanmayacağını gösterir. Menopoz döneminde adetler tamamen kesilir ve çoğu kadında ateş basması, terleme, çarpıntı gibi belirtiler görülmeye, önceden bu sıkıntıları zaten yaşayan kadınlarda da sıkıntıların şiddeti artmaya başlar. Menopozdaki kadınların yaklaşık %60-70’inde görülen bu belirtilere vazomotor belirtiler denir. Bazı şanslı kadınlar bu belirtileri hiç yaşamadan menopoz dönemini atlatırken, bazılarında sıcaklık hissi (ateş basması) gece uykudan uyandıracak kadar şiddetli görülebilir.

Menopozda sıcak basması yüzde, kollarda, ellerde, vücudun üst yarısında aniden kızarma, terleme, titreme, sıcaklık hissi şeklinde yaşanır. Çoğu kadında 3-5 dakika sürer ve geçerken, bazı kadınlarda etkisi daha uzun sürebilir. Sıcak basması sıklığı ve şiddeti kadından kadına değişiklik gösterir. Günde birkaç kez olabileceği gibi haftada birkaç kez de yaşanabilir. Bu ateş basması belirtileri yukarıda da yazdığımız gibi, genellikle menopozdan yani adetlerin tamamen kesilmesinden 1-2 yıl önce başlar ve bu şikayetler kadınların yarısında 1 ila 5 yıl kadar sürer. Menopozdaki kadınların %20’sinde ise; sıcak basması şikayetlerinin 5-10 yıl kadar uzun süre devam ettiği de görülmektedir.

3- Menopoz Döneminin Psikolojik Belirtileri:
– Aşırı duygusallık
– Kolay ağlama
– Uykusuzluk
– Depresyon
– Sinirlilik
– Anksiyete
– Dikkatsizlik
– Konsantrasyon güçlüğü
– Hafıza bozulması
– unutkanlık
olarak sayılabilir.

4- Menopoz Döneminde Üreme Organlarındaki Belirtiler:
– Vajina kayganlığında azalma ve kuruluk hissi, buna bağlı olarak cinsel ilişkide ağrı hissedilmesi, zevk alamama ve libidoda azalma,
– Mesane dokusundaki elastikiyetin azalmasına bağlı olarak idrar kaçırma ve gece idrara sık çıkma durumu,

5- Menopoz Döneminde Yaşanan Diğer Değişiklikler:
– Memelerde küçülme durumu (atrofi), yağ dokusu kaybı, meme uçlarında küçülme ve meme sarkması meydana gelir.
– Vajina dudaklarında ve klitoriste küçülme (atrofi)
– Ciltte kuruluk ve kırışıklıklarda artma
– Saç, koltuk altı ve pubik bölgedeki kıllarda azalma görülürken tersine kol ve bacak tüylerinde artma görülebilir.
– Ses kalınlaşması olabilir.
– Kemik erimesi başlar ve kemik erimesi ileri düzeyde olursa buna bağlı olarak kamburlaşma, boy kısalması ve eklem ağrıları görülebilir.
– Kalp hastalıkları ve kolesterol yükselmesi menopoz dönemindeki hormonal değişikliklere bağlı olarak artar. Menopozda kolesterol, trigliserid ve LDL kolesterol artar, HDL kolesterol azalır.
– Çoğunlukla kilo artışı gerçekleşir. Vücuttaki yağ dağılımı değişir. Menopoz öncesi dönemde kadınlarda kalça etrafında (jinekoid tipte) yağlanma fazla iken, menopoz sonrası göbek etrafında (santral tip) yağlanma başlar.
– Menopoz sonrasında karbonhidrat (şeker) metabolizmasında bozulma başlar. İnsülin rezistansı artar.

menopoz

Yukarıda saydığımız bu değişikliklerin çoğu daha ileri dönemde uzun yıllar sonra, yaşlılıkta oluşan değişikliklerdir.
Sağlıklı beslenen ve günlük yaşamında yaşına uygun egzersiz yapmayı alışkanlık haline getiren kadınlar, ileri yaşlarda görülebilecek bu sıkıntıları büyük oranda önleyebilirler.

Son söz olarak yazımızdaki tüm menopoz belirtilerini özetleyecek olursak;
– Adet kanamalarının kesilmesi
– Sıcak basmaları, gece terlemeleri
– Çarpıntı
– Uykusuzluk
– Sinirlilik, depresyon, unutkanlık
– Ağlama nöbetleri
– Zihinsel fonksiyonların yavaşlaması, konsantrasyon güçlüğü
– Cilt kuruluğu, saç kırılma ve dökülmesi
– Kilo almaya yatkınlık
– Vajinal kuruluk
– Ağrılı cinsel ilişki
– Eklem ağrıları
– Osteoporoz (kemik erimesi)

şeklinde sıralayabiliriz.

menopozBayanlar şunu unutmayın ki; gençken sağlıklı yaşamak ve sağlıklı beslenmek, menopoz dönemi ile yaşlılığı rahat geçirmeye zemin hazırlar

.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, menapoz yaşı ve belirtileri, menopozun belirtilerinde yuz kızarırmı, zayıflama.
.
İlgili Yazılar: