Menopoz Nedir?

Kadınlarda Orta Yaş Sendromu, 40 yaş bunalımı

Menopoz Nedir?

Menopoz, kadınlarda aylık adet (regl) kanamalarının doğal yolla bitmesi durumuna denir. Kadında yumurtalık fonksiyonlarının durması sonucunda adet görmenin kesilmesine menopoz olarak tanımlanır.

Her kadının soya ve ırka bağlı olarak değişmekle birlikte, doğduğunda yumurtalıklarında 400. 000 – 500. 000 tane yumurta vardır. Bu yumurta sayısı sabittir ve yumurtalar kadının yumurtalıklarında ergenlik çağına gelip, adet görmeye başlayıncaya kadar sessizce beklerler.

Ergenlik çağında vücudun gelişmesiyle birlikte cinsiyet hormonlarının yani östrojen ve progesteron hormonlarının salgıları başlar ve bu döneme kadar sessizce bekleyen yumurtalar bu salgılara olgunlaşarak cevap verirler. Ergenlik çağından itibaren her ay bir yumurtanın olgunlaşır ve kadının vücudu gebeliğe hazırlanır. Her ay yumurtalıklardaki 900 ile 1000 yumurta olgunlaşma çabasına girişir, fakat bunlardan sadece bir tanesi, bazen de ikisi yeni bir canlı oluşturabilecek kadar olgunlaşır ve döllenmek üzere yumurtalık dışına atılır. Olgunlaşma çabasına giriştiği halde seçilemeyenler geri kalan yumurtalar, bulundukları yerde yok olurlar. Döllenmek üzere yumurtalık dışına atılan yumurta döllenmezse adet(regl) kanaması şeklinde dışarı atılır.

Bu süreç kadının yaşamının önemli kısmında 30 yıl kadar her ay böyle devam eder. Bu otuz yıllık süreçte kadının yumurtalıklarındaki yumurtaların sayısı sürekli azalır. Yaş ilerledikçe yumurtaların tükenmesi ile yumurtalıklar, kadınlık hormonu olan östrojen ve progesteron hormonlarının salınımını yavaşlatır ve bir süre sonra da bu hormonların üretimini durdurur.

Menopoza girme yaşı kadından kadına farklılık gösterir. Bir kadının kesin olarak menopoza girdiğini söyleyebilmek için o kadının 12 ay aralıksız olarak hiç adet görmemiş olması gerekir.

Menopoz Yaşı Nedir?

Irk ve kalıtımsal faktörler, hatta yaşanılan yerin iklimi bile menopoz dönemine giriş zamanını etkileyen en önemli faktörlerdir. Menopoz yaşı Güneydoğu Asya ülkelerinde ortalama 51 yaş olarak belirlenirken, Türkiye’de menopoz yaş ortalaması 45-47 yaş olarak saptanmıştır. 30’lu yaşlarda erken menopoz, 50’li yaşların ortalarında ise geç menopoz görülebilir. Siyah ırktan kadınlar beyaz kadınlara kıyasla iki yıl daha erken menopoza girmektedirler. Doğum yapma sayısı fazla olan kadınlarda menopoz ile tanışma daha geç olmaktadır. Menopoza girme yaşını belirlerken kadının annesinin ve teyzesinin menopoza girme yaşını da dikkate almak gerekir. Çünkü menopoza girme yaşında kalıtımsal faktörler çok etkilidir.

Türkiye’de genellikle 45 yaşındaki kadınlarda adet düzenindeki değişiklikler ile ilk belirtiler başlar. 1-2 yıl sonra adetlerin tamamen kesilmesi ve 12 ay boyunca adet görülmemesi ile menopoz dönemine girilir. 40’lı yaşlarda düzensiz ve miktarı değişken adet kanamaları yaşıyorsanız, bu düzensizlikler menopozun en erken belirtileridir ve östrojen hormon seviyenizin düşmeye başladığını gösterir.

Östrojen hormonu düşüklüğü, avuç içleri ve ayak tabanlarında sıcaklık, ateş basması, terleme gibi belirtiler ve psikolojik sıkıntılara neden olabilir. Bu sıkıntılar menopoz öncesinde 1-2 yıl kadar sürer ve menopoz döneminde yok olur. Bazı kadınlarda bu dönemin daha uzun sürdüğü de görülebilmektedir.

Önceden doğum yapmış birçok kadın, aylık adet kanamalarının bitmesini saymazsak, menopoz öncesi ve menopoz döneminde herhangi bir sıkıntı yaşamaz. Doğum yapmamış kadınlarda ise östrojen hormonunun düzeyinin düşmesi; sıcak basmaları, terleme gibi fiziksel değişikliklere neden olabilir. Menopoz öncesi birkaç yıl süresince ortaya çıkan bu fiziksel değişiklikler orta derecede etkili olurken, nadiren bazı kadınlarda ciddi derecede rahatsızlıklara da neden olabilir. Uykusuzluk, anksiyete (sinirlilik) ya da depresyon görülebilir. Bu hissedilen fiziksel değişikliklerin yanı sıra kadın vücudunda farkına varılamayan değişiklikler de oluşur. Yavaş yavaş ortaya çıkan kemik erimesi(Osteoporoz), vücut şeklindeki değişiklikler ile meme ve genital organlardaki değişiklikler her hastada farklı şiddette olup, yaşlanmayla bu rahatsızlıklar artarak devam eder. Osteoporoz ve kalp hastalıkları gibi gelecekteki sağlık ve yaşam kalitesini etkileyecek; ciddi sağlık problemleri de menopozla ortaya çıkabilir.

Menopoz Tanısı İçin Kan Tahlilleri

40 yaşın üzerindeki kadınlarda gebelik olmadığı halde adet düzensizliği şikayeti varsa, uzun aralıklarla ya da 15 gün gibi kısa aralıklarla adet(regl) kanaması görülüyorsa, öncelikle menopozdan şüphelenilmektedir. Adet düzensizliği olan kadınlar jinekoloğa başvurduklarında kesin menopoz tanısı koymak için uzman doktor bazı kan tahlilleri ister. Menopoz öncesi dönemde yumurtalıkların yaşlanması ile birlikte östrojen hormonu üretilmesinin azalması hipotalamustaki negatif feed-back mekanizmayı etkiler ve zaman içinde önce FSH, daha sonra da LH değerleri yükselir. Bu hormonal değişikliklere bağlı olarak da bu dönemde adet düzensizlikleri görülebilir.

Laboratuvarda yapılan kan tahlilleri sonucunda normal seviyelerine nazaran;

FSH 10-20 kat artmışsa,
LH 3 kat artmışsa,
Estradiol 5-10 kat azalmışsa,
Andrastenedion 1 / 3 – 1 / 2 kat azalmışsa,
Testesteron hafif azalmışsa,
DHEA değişmemiş,
DHEA-SO4 değişmemiş ise; menopoz tanısı konulur.

menopoz

Yukarıda saydığımız sorunları yaşamamak ve yaşlılık dönemini rahat, sağlıklı geçirmek için, menopoz belirtilerini hissetmeye başlayan her kadının düzenli olarak doktoru ile görüşmesi ve gerekli testleri yaptırmayı ihmal etmemesi önemlidir

.

.