Sertleşme Bozukluğu – Ereksiyon Sorunları

Evlilikte sorunlar, çatışmalar, geçimsizlik

Bu yazı dizimiz 3 bölümden oluşmaktadır. Konuyu tam kavramak açısından dizinin tamamını okumanızı tavsiye ederiz. Konunun altındaki linkleri tıklayarak diğer konulara da ulaşabilirsiniz.

Sertleşme Bozukluğu – Ereksiyon Sorunları

Sertleşme bozukluğu, sürekli olarak ya da yenileyici bir biçimde yeterli ereksiyonu sağlayamama ya da cinsel aktiviteyi bitirinceye kadar sertleşmeyi sürdürememe halidir.

Erkekte sertleşme bozukluğu çok çeşitli biçimlerde ortaya çıkabilir. Bir ucunda birleşme için hiçbir koşulda hiçbir sertleşme elde edememe, diğer uçta daha önce iyi bir işlev gördüğü halde belli bir partnerle cinsel işlevini yerine getirememe gibi değişik görünümlerde ortaya çıkabilir.

Erkekte sertleşme bozukluğu yaşam boyu devam eden, sonradan edinilmiş ve durumsal olmak üzere üç şekilde kendini gösterir.

Yaşam boyu olarak görünen tipinde kişi birleşme için yeterli sertleşmeyi hiçbir koşul altında gösterememiştir.

Sonradan edinilmiş tipinde kişinin daha önce yeterli işleve sahip olduğu öyküsü vardır. Ancak sonradan sertleşme problemi yaşamaya başlamıştır.

Durumsal tipinde ise kişi belirli durum ve partnerle cinsel aktivite için gerekli olan sertleşmeyi sağlayabilirken diğer bir partnerle yeterli sertleşmeyi sağlayamamaktadır.

Sertleşme sorununun başlama biçimi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bazı erkeklerde yavaş yavaş başlayan sertleşme güçlüğü bazılarında yaşadıkları bir travmadan sonra aniden oluşan şekilde olabilir.

Bazı kişiler bir eşin varlığında ereksiyon sağlayamazken mastürbasyon sırasında ereksiyon sağlayabilirler ve iyi işlev görebilirler. Bazıları da yalnızca eşleri ile birlikte olurken ereksiyonu gerçekleştirebilirler. Diğer bazıları da penis vajina birlikteliği sırasında orgazm öncesinde giriş çıkışlar esnasında ereksiyonlarını kaybedebilirler.

Bu farklı örüntülerin hepsinin birbirinden ayrılması iyileşme açısından önemlidir.

Hemen hemen bütün kültürlerde olduğu gibi bizim kültürümüzde de erkekler cinsel performansa çok büyük önem atfeder. Hatta cinsel performans için çok güçlü istek duyarlar. Bu nedenle bizim kültürümüzde cinsel işlev ereksiyonla eş anlamlı olarak algılanır.

Durum bu olunca ereksiyon erkeğin cinsel işlevinde çok kritik bir noktayı temsil eder. Algılama bu olunca erkekler sertleşme sorununa karşı çok güçlü olumsuz duygularla reaksiyon verme eğilimindedirler.

Sertleşme sorunu yaşayan erkek genellikle öfke, depresyon, anksiyete, utanma, aşağılanmışlık, değersizlik, başarısızlık, öz güvenin sarsılması duygusu ve düşüncelerini çok kuvvetli bir şekilde yaşar. Bunun arkasından başarısızlığa ve cinsel performansa odaklanmış anksiyete daimi hale gelir.

Bu güçlü duygusal tepkiler, problemi daha da karmaşık hale getirerek güçlüğün devam etmesine hizmet eder.

Bir sonraki yazımızda “Sertleşme Bozukluğunun Nedenleri” ele alınacaktır.

Bu yazı dizimizin tamamını okumak için aşağıdaki linklere tıklayınız.

.

Sertleşme Bozukluğu İle İlgili Aramalar

Sertleşme Bozukluğu, ereksiyon olamama, ereksiyon sorunu nedenleri, sertleşmeme sonuçları, Sertleşme Bozukluğu nedenleri, Sertleşme Bozukluğu tedavisi

.