Sertleşme Bozukluğunun Nedenleri

Evlilikte sorunlar, çatışmalar, geçimsizlik

Bu yazı dizimiz 3 bölümden oluşmaktadır. Konuyu tam kavramak açısından dizinin tamamını okumanızı tavsiye ederiz. Konunun altındaki linkleri tıklayarak diğer konulara da ulaşabilirsiniz.

Sertleşme Bozukluğunun Nedenleri

Psikolojik faktörler: pek çok psiko sosyal faktör serleşme sorununa neden olabilir. Örnek olarak, eşe karşı kızgınlık, stres, aşırı yorgunluk, önemli yaşam olayları, maddi kayıp, işle ilgili problemler, evlilik problemleri ve benzeri problemler neden olabilir. Bu problemlere bağlı olarak gelişen sertleşme sorunu zamanla giderek artarak inatçı ve yineleyici hale dönebilir.

Zaman zaman ortaya çıkan başarısızlık deneyimleri erkeğin performans konusundaki güveninin genel olarak kaybedilmesine, bu da hemen ardından erkekte başarısızlık beklentisine yol açar. Bu dizi bir kez başladı mı kişi içinden çıkmakta zorlandığı kısır döngünün içine girer. Yani cinsel aktivite sırasında ereksiyona ulaşamamanın yol açtığı duygu o kadar güçlüdür ki, bu güçlü duygular erkeklerin bir çoğunda inatçı bir performans anksiyetesinin oluşmasına yol açar.

Bu inatçı anksiyete etkili ereksiyona tekrar tekrar ket vurarak kısır döngüyü derinleştirir. Performans anksiyetesi psikolojik kaynaklı sertleşme bozukluğunun en başta gelen nedenlerinden biridir.

İlişkide yaşanan sorunlar, çifttin cinsellikten beklentilerinin örtüşüp örtüşmemesi, çifttin iletişim tarzı gibi nedenler sertleşme bozukluklarının kişiler arası nedenlerindendir. Ayrıca çocukluk döneminde yaşanan travmalar ya da daha sonra yaşanan bir travma sertleşme sorunlarının başlamasına ya da kişide yatkınlık oluşmasına neden olabilir.

Çocuğa erken yaşta cinsellik konusunda baskılayıcı yaklaşım bir diğer önemli psiko sosyal nedenlerden biridir. Cinsellik konusunda ayıp, günah, kötü, pis, suç bağlamında yetiştirilen kişi doğal olarak önce kendi bedenine yabancılaşır.

Kendi bedenine yabancılaşan kişinin duyguları ile bağlantısı kopar. Dolayısı ile cinsel aktivite sırasında duygularına ve duyumlarına odaklanmada güçlükle karşılaşır. Bu güçlük kişinin uyarılmasını dolayısı ile sertleşmesini engeller veya güçleştirir.

Tıbbi nedenler: bir çok organik neden sertleşememe sorunlarına neden olabilir. Bunların başında endokrin hastalıkları, nörolojik hastalıklar, damar hastalıkları ve şeker hastalığı gelir.

İlaç ve madde kullanımına bağlı nedenler: Erkekte ereksiyonu etkileyen pek çok madde ve ilaç vardır. Hem akut hem de sürekli bir madde kullanımı ereksiyonu olumsuz yönde etkiler. İlk başlarda kullanıcılar alkolün uyarma düzeyini olumlu yönde etkilediğini bildirseler de bu yanıltıcıdır. Gerçekte alkol kullanımı erkeğin ereksiyon işlevini olumsuz yönde etkiler. Aynı şekilde sigara da olumsuz şekilde etkiler.

Uyuşturucu bağımlılığı da sertleşme işlevini olumsuz bir şekilde etkiler. Madde bağımlılığı da ilk başlarda cinsel uyarıcı gibi işlev görüyor gibi görünse de alınan doz artıkça serleşme sorunlarına yol açtığı kabul edilmektedir. Aynı şekilde bazı psikoaktif ilaçların cinsel işlev üzerinde olumsuz etki yaptığı kabul edilmektedir.

Ereksiyon problemlerinin yaşla birlikte arttığı şeklinde yağın bir kanı vardır. Ancak bu normal yaşlanmanın sonucundan ziyade erektil işlevleri etkileyen sistemik tıbbi hastalıkların ve psikososyal faktörlerin eş zamanlı olarak artmasından dolayı olduğu düşünülmektedir.

Erkeklerin önemli bir kısmı yaşamlarının önemli bir evresinde gelip geçici ya da inatçı bir nitelikte olan önemli bir sertleşme sorunu yaşayabilir. Ancak başvurularda sonradan oluşan sertleşme bozukluğu daha sık görülür.

Bir sonraki yazımızda “Sertleşme Bozukluğu Tedavisi – Ereksiyon Tedavisi” ele alınacaktır.

Bu yazı dizimizin tamamını okumak için aşağıdaki linklere tıklayınız.

.

Sertleşme Bozukluğunun Nedenleri İle İlgili Aramalar

Sertleşme Bozukluğu, ereksiyon olamama, ereksiyon sorunu nedenleri, sertleşmeme sonuçları, Sertleşme Bozukluğu nedenleri, Sertleşme Bozukluğu tedavisi

.