Burun Kanaması Ciddiye Alınmalı

Burun kanaması nasıl durdurulur, çocuklarda burun kanaması

Burun Kanaması Ciddiye Alınmalı

Yaz aylarında görülen burun kanaması aşırı sıcak veya temelinde tansiyon, böbrek gibi irsi nedenlerden kaynaklanabileceği için, kanamaların ciddiye alınması gerektiği belirtildi.

KBB uzmanı Op.Dr. Mehmet Soysaraç, yaz aylarında özellikle çocuklarda burun kanaması olayının sık görüldüğünü, bunun sıradan bir nedenden kaynaklanabildiği gibi, seyrek de olsa temelde yatan bir kan hastalığından, tansiyon yüksekliğinden, böbrek hastalığına, tümörlerden, ‘hemofili’ olarak nitelendirilen irsi kanama diyatezlerine kadar varan ciddi nedenlerden de görülebildiğini söyledi.

Hiçbir burun kanaması hafife almamalı diyen Soysaraç, şöyle devam etti:

Burun kanaması arada sırada da olsa çok ciddi bir hastalığın ön belirtisi olabilir.

Çocuklarda ‘little bölgesi’ dediğimiz burnun ön kısmında bir kavşakta kılcal damarlar kurur ve kolayca çatlayıp kanamaya başlar. Bu bölgede damarlar adeta kümelenmiş vaziyettedir. Sıcakların da etkisi ile kuruyan damarlar, ufak bir darbe veya burnun karıştırılması ile kolayca çatlar, burun kanaması başlar.

Bazen atar damar çatlamış ise kanama ciddi boyutlara bile varabilir. Anne- baba ve çevredekileri bir telaş alır.

Böyle durumlarda burnu kanatlarından baş ve işaret parmakları ile bırakmadan beş-on dakika kadar sıkmak, çoğu kez burun kanamasını durdurur ve kontrol altına alır.

Gerekirse tampon yapılır. Hatta, kanayan damarlar elektrokoterize edilir.

Panik yapmamak gerekir. Tekrar eden kanamalarda temelde yatan bir ciddi neden var mı diye kan ve diğer laboratuvar incemelerini yapmak gerekir.

burun kanaması Burun kanaması sık sık yaşanıyor ve kanama uzun süre durmuyorsa ciddiye alınmalı ve mutlaka bir uzman doktora muayene olunmalıdır

.

.