Burun Kanaması Nasıl Durdurulur? – Video

Burun kanaması nasıl durdurulur?

Burun kanaması nasıl durdurulur? Bu konu, neredeyse günlük bir olay denecek kadar sık görüldüğü halde, burun kanaması ile ilgili temel önlemlerde bile birçok yanlış bilinen nokta vardır.

Örneğin, bu yazının başlık resmi olarak seçtiğimiz, yukarıdaki konu mankenine bakınız. Burnu kanayan bir kadını gösteren bu fotoğrafta, çok “alışılmış” bir görüntü var, öyle değil mi?: Burun kanaması sırasında başın arkaya doğru yatırılması…

Burun Kanaması Nasıl Durdurulmalı?

Burun kanamasında genellikle bu hareketin yani başın arkaya doğru yatırılması hareketinin yapıldığını biliyoruz, oysa yapılacak en yanlış davranışlardan biri, burun kanaması sırasında başın arkaya doğru eğilmesidir. Doğru duruş şekli, başın öne doğru eğilmesi olmalıdır. Öncelikle bu yanlışa dikkat çekmek istediğimiz için, bu fotoğrafı özellikle seçtik.

Bu arada, başın arkaya yatırılması gibi bir de hastanın sırtüstü yatırılması alışkanlığı yaygındır ve aynı şekilde yanlıştır.

Peki, burun kanaması sırasında başın arkaya doğru eğilmesi neden yanlıştır? Bir kere, bu hareket, burun kanamasını durdurmayı asla sağlamaz. Olsa olsa, kanın dışarıya değil de, içeriye akmasını sağlar.

İçeriye akan kan için iki yol vardır: Yemek borusu ve soluk borusu…

Eğer kan nefes borusuna giderse, boğulmaya bile neden olabilir. Bazen de, burun kanamasından sonra, akciğerlere giden kanın öksürüğe neden olması; öksürünce de ciğerlerden kan gelmesi, bir sürü gereksiz endişeye neden olmaktadır.

Eğer kan nefes borusuna değil de, yemek borusuna giderse, o zaman da mide bulantısına (bazen de kusmaya) neden olacaktır. Bize sıkça gelen sorulardan biri, “burun kanaması sırasında mide bulantısı neden olur?” şeklindeki sorudur. Oysa mide bulantısına neden olan şey burun kanaması değil, bu kanın mideye yönlendirilmesidir.

Peki, burun kanaması sırasında başka nelere dikkat edilmelidir? Bu konudaki bilgiler için, alttaki videoyu izleyiniz
.

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur? – Video:.

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur konusuna gelen aramalar

burun kanaması, kanama, kanayan burun, burundan akan kan, burun kanamasını durdurmak, kanı durdurmak, mide bulantısı, kan tükürmek, burun kanamasında ilk yardım, burun kanaması video, kanı durdurmak videolu anlatım…

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, burun kanaması nasıl durdurulur, zayıflama.
.
İlgili Yazılar: