Çocuk Yaralanması ve Akıllı Telefonların Rolü

Bebek çocuk hastalıkları, muayene

Çocuk Yaralanması ve Akıllı Telefonların Rolü

Akıllı telefonların kişilerde ve sosyal yaşamda neden olduğu olumsuzluklara bir tane daha eklendi. Hastalık derecesinde bağımlılık oluşturan bu yeni cihazların belki diğer zararlarından daha tehlikeli olan bu yeni bulgu, bebeklerin ve çocukların yaşamının tehdit altında olduğunu gösteriyor.

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre bu yeni teknolojiyle gereğinden fazla meşgul olan ailelerin çocukları, çocuk yaralanması ile sonuçlanan çeşitli ev kazalarına daha fazla uğruyor.

Çocukların evde oyun oynarken kaza geçirme oranlarının yükselmesinde birinci nedenin, akıllı telefonlarda e-posta ve SMS’lerle uğraşan ebeveynler olduğu ortaya çıktı.

Ev kazaları yaşayıp yaralanan çocuk sayısı, akıllı telefonların çıktığı son beş yılda yüzde 50 oranında artmış.

çocuk yaralanması ve cep telofonu arasındaki bu olumsuz bağlantı, uzmanları endişelendiriyor.

Hastanelerin acil servislerinde görev yapan hemşire ve doktorlar da son yıllarda yaşanan çocuk yaralanması olaylarında akıllı telefonların rolünün çok büyük olduğu görüşünde.

Araştırmayı yapan uzmanlardan birinin söylediği bir söz, durumun ne kadar traji-komik aşamaya geldiğini gözler önüne seriyor. Uzman şöyle diyor:

—”Kendisi akıllı telefonunda, sözde dünya ile sosyalleşme çabasında olan anne babalar, çocuğun düşüp kafasını yardığını gördüklerinde; telefonu elinden bırakmadan, önce Facebook’taki ve Twitter’daki arkadaşlarıyla bu kazayı paylaşıyorlar. Sonra, “geçmiş olsun” mesajlarına özenle tek tek cevaplar yazıyorlar. Daha sonra da, «arkadaşlar, kafasından kan akıyor, sizce ne yapmalıyım?» diye danışma aşamasına geçiliyor. Çeşitli görüşler tartışılıyor. Ancak bunlardan sonra, çocukla ilgilenmeye sıra geliyor. … Tabii bu ilgi de uzun süreli olamıyor, çünkü telefonda cevaplanması ‘gereken’ mesajlar bu sırada birikmiş oluyor.”

© AileceSaglik.com
———————————————-

.
İlgili Yazılar: