Donma Tehlikesi Geçirenlere İlk Yardım Nasıl Yapılır? – Video

Donma, soğuktan donma tehlikesi, hipotermi, ilk yardım

Donma Tehlikesi Geçirenlere İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Kış günleri, doğanın beyaz örtüsü olan kar ve çeşitli kar oyunları ile güzeldir. Ancak dışarıda fazla zaman geçirmeden, kapalı bir ortama geçmek koşuluyla…

“Donma” denilince, genellikle pek ihtimal verilmeyen, zor bir olay sanılır, çünkü “donma” vücudun buz şekline gelmesi ve katılaşması şeklinde anlaşılır. Bu yüzden de “yok canım, o duruma gelmeden, kapalı bir yere girmiş oluruz” denilerek yanlış hesap yapılır.

“Hesap” yanlıştır, çünkü “donarak ölmek”, sıfırın altına kadar soğumakla değil, vücut sıcaklığının normal ısı olan 36,5 dereceden 35 dereceye inmesi ile olur. Vücut ısısının 1,5 derece düşmesi, ölüm demektir.

Soğukta uzun süre kalmak, vücut ısısının normalden aşağı düşmesine neden olduğunda, yaşamsal tehlike başlar. Hipotermi adı verilen soğuktan donma olayı, damarlardaki kanın ısı düşüklüğü nedeniye pıhtılaşmaya başlaması nedeniyle, dokulara kan ulaşmaması durumudur.

Donma tehlikesi geçirmiş olan kişiyi bulduğumuzda neler yapmalıyız? Donma tehlikesi geçirenlere ilk yardım nasıl yapılır? Bu konuda, birçok yanlış bilgiye sahibiz. Örneğin, filmlerde gördüğümüz, vücudu kar ile ovma gibi müdahaleler, ne derece doğru?

Donma tehlikesi geçirenlere ilk yardım konusunda doğru bilgiler edinmek için, videoyu izleyiniz:

Donma Tehlikesi Geçirenlere İlk Yardım – Video:

.
İlgili Yazılar: