Düşme ve Çarpmalara Karşı Önlemler ve İlkyardım

düşme çarpma ilkyardım ailecesaglik.com

Düşme ve başını çarpma kazaları

Düşme ve başını çarpma kazaları, çocukların günlük yaşamlarının bir parçası… Küçük çocukların, özellikle yürümeye yeni başlayan çocukların sıkça yaşadığı, acısız, zararsız, önemsiz düşme ve başını çarpma olaylarında yapılacak fazla birşey olmasa da; daha ciddi durumlarda gereken müdahale derhal yapılmalıdır.

Düşme ve başını çarpma olaylarının ilk başlaması; 1 – 1,5 yaşlarındaki, yürümeye yeni başlamış çocuğun, sarsak adımlarla evin içinde dolaşırken, boyuna denk gelen masa kenarlarına başını çarpması ile olur. Bütün anneler, çocuğun (iki – üç yıl süren) bu dönemini farklı bir tedirginlik içinde geçirirler.

Çocuğunuz bu dönemdeyse, masa kıyılarına birkaç kat yapılmış havlular koyup, 4 – 5 parmak sarkacak şekilde yerleştirin; ama bu havluların üzerine sakın bir şey koymayın. Çünkü evin küçük efendilerinin yolu oraya düştüğünde, başını vurmak dışında yapacağı ilk şey, bu havluyu çekip aşağı indirmek olacaktır, ağırlık yapsın diye havlunun üzerine koyacağınız şeyler başına düşmesin. O mutlaka yapılması gereken bu yaramazlık görevini tamamlayıp arkasını dönünce, siz havluyu yeniden yerine koyun.

Masa kenarları, yürümeye yeni başlamış bir çocuğun boyuna denk gelir. Özellikle masaların köşeleri, sanki mıknatıs gibi çocuğu çeker ve o sivri köşeye o baş çarpılır. Bu gibi baş çarpma olaylarının şiddetini azaltmak için, kendinden yapışkanlı, yumuşak silikondan yapılma “köşelik”ler, internette satılmaktadır, bunlardan bolca alıp kullanmanızı tavsiye ederiz.

Çocuğun evde yaşayacağı tehlikeler sadece düşme ve başını çarpma değildir. Elini kapıya, çekmeceye, dolap kapağına sıkıştırmak; elektrik prizlerini kurcalamak; kesici aletlerle oynamak, kaynar suları üstüne dökmek gibi birçok tehlike, bebekler içindir. Bütün bu tehlikelere karşı, internette hazır satılan “bebek güvenlik setleri” çok yararlı olmaktadır.

Küçük çocukların emekleme ile okul dönemi arasında ise, anneler düşme ve başını çarpma olaylarıyla hergün karşılaşır. Bu düşme ve başını çarpma kazalarının birçoğu, hafif ve geçici bir acıdan başka birşeye yol açmaz. Bazı düşme ve başını çarpma olayları ise, çok küçük çizilmelere veya ezilmelere neden olabilir. Genellikle annelerin “uf olmuş” diyerek üzerine üflediği ve bazen de küçük bir yara bandı ile süslediği bu küçük yaralanmalar, çocuğun yaşamı boyunca kazalara karşı dikkatli olmasını sağlayan ilk deneyimleri oluşturur.

Düşme ve Başını Çarpma Ancak, bunlardan daha ciddi yaralanmalara ve kanamalara neden olan düşme ve başını çarpma olaylarında, neler yapılması gerektiğini bilmeliyiz. Örneğin yüksekçe bir yerden düşme, düşüp başını bir yere çarpma gibi durumlarda, düşen kişinin durumunu izlemeli, bir doktora göstermeden kazanın önemsiz olduğuna karar vermemeliyiz.

Düşme ve başını çarpma için alınacak önlemler:

 • Bebekler 5 aylık olmalarından itibaren yattıkları yerde dönebildiklerinden, yanları çocuğun düşebileceği biçimde açık olan masa veya sedir üzerinde uyutmayın ve yalnız bırakmayın. Bu durumlar için internette hazır satılan “yan yatma yastıkları”ndan edinmeniz iyi olur.
 • Balkon demirlerini çocukların tırmanıp sarkamayacağı yükseklikte ve ara boşluklarından geçemeyeceği genişlikte yaptırın.
 • Çocukların kapıya, çekmeceye, dolap kapağına elinin sıkışmasını önlemek amacıyla yapılan “bebek güvenlik ürünleri” mağazalarda pahalı olsa da, internette çok ucuzdur, internetten bulup satın alabilirsiniz.
 • Yürümeye yeni başlayan veya emekleyen çocukları, balkon, merdiven başı, pencere önü gibi yerlerde tek başına bırakmayın. Daha da iyisi, merdiven başları önüne, kapı önüne, soba çevresine yerleştirebileceğiniz portatif koruyucu parmaklıklar yapın veya internette satılan hazır koruyucuları kullanın (Hazır satılan parmaklıklar, internette bile pahalıdır, çevrenizdeki bir marangoza yaptırmak daha ucuza gelir).
 • Odalarda halı uçlarının, çocukların takılıp düşebileceği şekilde kıvrık olmamasına, yerde ayağa takılacak bir şeyler, bulunmamasına dikkat edin. Tekerlekli oyuncak arabaların ve bilyelerin geçiş yerlerinde durmasını engelleyin. Kıvrık halı uçları için, çift tarafı yapışkanlı bantlardan yararlanabilirsiniz.
 • Banyo, mutfak, koridor gibi dar alanlarda kullanılan halı, banyo paspası ve yolluklar, küçük boyutlu oldukları için, kolayca kayıp, düşme ve başını çarpma olaylarına neden olabilirler. Bu küçük halıların altının, kaymayı önleyecek şekilde yumuşak silikon-kauçuk kaplı olmasına dikkat edin. Eğer bu silikon kaplama yoksa veya dökülmüşse; hemen hemen her mağazada “kaydırmaz” adıyla satılan, birkaç metrelik silikon rulolardan satın alıp (fiyatı 3-5 lira arasındadır) küçük halıların altına döşeyin.
 • Yukarıda sözü edilen “kaydırmaz” adlı silikon rulolardan evde bulundurun. Uygun boyutlarda kesip; mutfak tezgâhı, sehpa, masa üstü gibi alanlarda bulunan çeşitli eşyaların (blender, bilgisayar, vazo, televizyon, telefon, bebefon vs), çocuğun küçük bir itme veya çekme hareketiyle kayıp düşmesini önlemek amacıyla kullanın.
 • Evin tuvalet, banyo, mutfak, gibi “ıslak ortam” denilen bölgelerinde, yerleri ıslak tutmayın. Özellikle evde dolaşan küçük çocuk varken, buraları her zaman kuru tutmak zordur; ama özellikle o küçük çocuk için, sık sık kontrol edip, ıslak zeminleri kurulayın.
 • Çocukların ve büyüklerin yaşayabileceği düşme ve başını çarpma kazalarını azaltmak için, merdiven başı, koridor ve kapı girişi gibi yerleri iyi ışıklandırın.
 • Çocuğunuzun ayak ölçüsüne uygun ayakkabılar giymesine önem verin; ayağına küçük ya da büyük gelen ayakkabılar giydirmeyin.
 • Küçük çocukların yatağının yanlarına, düşmesini önlemek amacıyla uygun yükseklikte parmaklık yaptırın veya hazır satılan “koruyucu yatak bariyeri” ürünlerinden yararlanın.
 • Güvenli bir köşede kendini oyalayamayan çocuk, evin içinde dolaşmak ister; düşme ve başını çarpma kazaları yaşanır. Oyuncaklı, eğlendirici bir oyun köşesi hazırlamak, buna çözüm olabilir. Bu amaçla hazır satılan “oyun halısı”nı da düşünebilirsiniz.
 • Elbette en sağlam çözüm, gözünüzün her an bebeğinizin üzerinde olmasıdır. Ev işleri buna izin vermese de, “görüntülü bebek telsizleri”nden edinerek, bunu sağlayabilirsiniz. [BAKINIZ]

Alınacak önlemler konusundan sonra, şimdi de ÜÇÜNCÜ ana başlığımıza geçelim:

Düşme ve başını çarpma kazalarında ilkyardım:

 • Düşme ve başını çarpma şeklindeki kazalarda; kanama yoksa, ama kızarıklık veya morarma olacak kadar sertçe vurmuşsa, ilk yapılacak şey, şişmeyi önlemek için temiz soğuk suya tutmaktır. Buzdolabındaki suyla ıslatılmış temiz bir bezi çarpma yerine koyup 15 dakika kadar bekletmek de şişmeyi önler, ayrıca ağrıyı da azaltır. Daha uzun süre soğutma yapmak gerekiyorsa, 10 dakikada bir, birer dakika ara verin.
 • Düşme ve başını çarpma kazası yaşayan çocukta bir yaralanma yoksa, ilk acının sebep olduğu ağlamadan sonra artık ağlamıyorsa, bilinci yerindeyse ve elini, kolunu normal hareket ettiriyorsa, fazla bir müdahalede bulunmayın, ama 24 saat boyunca gözleyin.
 • Bu gözleme sırasında çocuğun uyutulMAması gereği, bazen yanlış anlaşılıyor. Bu durumda uykunun kendisi zararlı değildir; ancak uyuma sırasında bir iç kanama yaşanırsa, çocuk havale geçirirse, veya sonraki maddede sayılan belirtilerden biri gerçekleşirse, uykusu sırasında bunu farkedemezsiniz. Kötü bir şey olmadığından emin olana kadar uyutulmaması, bu nedenledir.
 • Kazadan sonraki 24 saat içinde kusma, solunum sıkıntısı, karın ağrısı, dalgınlık, normal olmayan durgunluk, sürekli uyuklama durumu, renk solukluğu veya havale geçirme gibi belirtiler görürseniz, mutlaka bir sağlık kuruluşuna götürün.
 • Yüksekten düşme şeklindeki kazalarda, yukarıda sayılan belirtiler görülmese bile, kırık çıkık veya bir iç kanama olasılığına karşı, en yakın sağlık kuruluşuna götürün.
 • Düşen kişide yaralanma ve kanama varsa, ŞU YAZIYI da okuyun.

düşme ve başını çarpma Bu yazıda sorunuzun cevabını bulduysanız,
(ve insansanız) bir beğen tıklaması yapınız:

.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, düşen bebek kaç saat uyutulmaz, bebeklerde kafa carpmasi, bebeklerde duşme, kafa carpmalarinda ne yapmali, düşen çocuğa ne yapılır, düşen çocuğa ne yapmalı, başını çarpınca ne yapmalı, zayıflama.
.

4 yorum

 1. Yürümeye yeni başlayan bebeğim başını pencere kanadına çarpıp düştüğünde çok panik yapmıştım. Hemen bu yazınızı okuyup alnına soğuk suyla ıslattığım bezi koydum. Bez ısındıkça 3-4 defa değiştirdim. Aslında bebeğim yarım dakika kadar ağlayıp sızladıktan sonra sustu ve oyununa devam etti ama benim sakinleşmem daha uzun sürdü. Şimdi çocuğumun başını çarptığı o pencereyi açmıyoruz, yine kafasını bir yere çarparsa veya düşme yaşarsa ne yapacağımızı artık biliyoruz.

 2. Çocukların ve yaşlıların düşme ve çarpma kazaları, evde en çok yaşanan ev kazaları galiba. Küçük çocukların oraya buraya başını çarpması, annelere panik yaşatan olaylar. Yazınızda çok güzel anlattığınız gibi, bu düşme ve çarpma şeklindeki ev kazalarına karşı alınacak çeşitli önlemler var. Bizim evde küçük kızımın ilk kazalarından sonra hemen, burada tavsiye edilen bebek güvenlik setlerinden aldık. Ondan sonra rahat ettik. Kızım, elini kapıya sıkıştırmak, dolap kapağına veya çekmeceye sıkıştırmak gibi kazalar yaşamadı. Başını masaya çarptığında uf deyip güldü, çünkü masa kenarlarında silikon tamponlar vardı. Bütün annelere bu ürünlerden kullanmalarını tavsiye ederim. _

 3. 1.5 yaşındaki bebeğim alnını koltuğun köşesine çarptı ve hemen şişti kızardı. Vurduğu sırada ağladı, ama sonra ağlamadı. Herhangi kusma vb. şeyler de olmadı. Bir şey olur mu? Şimdi şiş ve biraz kızarıklık var, şişliği nasıl geçer ve birşey olur mu lütfen cevaplayın.

  • Belirttiğiniz duruma göre, tehlikeli bir şey yok. Yazıda söz edilen dalgınlık durumu vb belirtiler de yoksa, endişelenmeyin, sadece bir süre gözlemleyin. En başta, şişmeyi önlemek için soğuk suyla ıslatılmış bez konabilirdi (bazen hamur, patates vb koyarlar, aslında soğukluğu sayesinde işe yarar), şişlik oluştuktan sonra kendiliğinden inmesini beklemekten başka yapacak bir şey yok. Geçmiş olsun.

Yorumlar kapatıldı.