Düşme, Yaşlılarda Düşme Olayları

yaşlılarda düşme ailecesaglik.com
Yaşlılarda düşme olayı hem bir denge sorunudur; hem de güçsüzlük, kansızlık, baş dönmesi gibi nedenleri vardır.

Yaşlılarda düşme, çok önemli bir sağlık sorunudur

Yaşlılarda düşme olayıyla sıkça karşılaşılır. Yaşlanma ile birlikte, kişinin yürüme yeteneğinde, kas gücünde, vücut duruşunu kontrol etmede ve diğer bazı vücut fonksiyonlarının performansında azalmalar meydana gelir. Bu nedenlerden dolayı yaşlı kişiler, ortada bir neden yokmuş gibi göründüğünde bile kolayca düşebilirler.

Yaşlıların yaşadığı bu düşme olayları; ciddi psikososyal sorunlarla ve fiziksel zayıflıklarla ilgili olduğundan, çok büyük sosyal problemlere yol açabilir. Düşmeler ve bununla bağlantılı olarak ortaya çıkan yaralanmalar da sağlık kuruluşuna başvurma nedenlerinin en başında gelmektedir. Sitemizin bu bölümünde, bu konudaki yazılara ileride de yer verilecektir.

Düşme, yaşa paralel olarak artıyor.

Yaşlı bireylerdeki düşme olayları, genellikle yaralanmaya, hareketlerin daha çok kısıtlanmasına ve ölüme neden olabilmektedir. Düşmeler 65 yaş üstü kişilerde başlıca ölüm ve hastalanma nedenleri arasındadır.

Her yıl toplumdaki yaşlıların yaklaşık olarak yüzde 35 – 40 kadarı, düşme olayı yaşamaktadır. 65 – 79 yaşları arasındaki kişilerde düşme oranı yüzde 34’tür. Bu oran yaşla birlikte yükselerek; 80 – 89 yaşları arasında yüzde 45 – 50 olmakta; 90 yaş ve üstünde ise yüzde 56 oranında gerçekleşmektedir.

Düşmenin nedenleri de yaşlanmanın getirdiği etkilere dayanmaktadır. Düşme nedenlerinin % 26’sı kas güçsüzlüğü, yürüme veya denge sorunlarından; yüzde 25’i ise baş dönmesi veya vertigo’dan kaynaklanmaktadır.

Düşme sonrası etkiler

Düşmeler, neden olduğu düşme korkusu ile yaşlı bireyi hareketsizliğe yöneltir. Kendine karşı bir güzensizliğe neden olarak, kişinin psikolojisini olumsuz etkiler.

Ayrıca yol açtığı fiziksel hasar da, kişinin sonraki yaşamının kalitesini azaltır. Düşmenin sonrasında denge, güç ve çeviklikte azalma olduğundan, genellikle kişinin bağımsız olarak yapabildiği kendine bakım faaliyetlerinin yok olmasına da yol açar. Bireyin, diğer kişilere bağımlılığı artar. Bu da yaşam düzeyinin ve kalitesinin azalması demektir.

düşme Bunlara ek olarak, düşmenin diğer sonuçları; düşme sonucu su kaybı, yaralanma, yatağa bağlı kalmaktan oluşan yatak yaraları, vücut ısısının azalması ve zatüree, kırık, ölüm olarak sıralanabilir.

Yaşlılarda düşme olayı hem bir denge sorunudur; hem de güçsüzlük, kansızlık, baş dönmesi gibi nedenleri vardır

.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, düşmelerde ilk yardım, yhs-ddc_bd, zayıflama.
.

3 yorum

  1. Merhaba. Yaşlılarda düşme olayları hakkında yazınızı çok beğendim. Yaşlılarda düşme yazınızla çok önemli bir konuya parmak basmışsınız. Yıllar önce ben de yaşlı babamın evin içinde sıkça düşme kazaları yaşaması karşısında, ne yapacağımı bilememiştim. Sonra, bir internet sitesinde gördüğüm “tutunma kolları” dikkatimi çekti. Aslında banyoda kayıp düşme kazalarını önlemek için yapılan bu tutunma aparatlarının çeşitleri var. Vantuzlu veya duvara vidalanan tipler, yerine göre kullanılabilir. Ben evin içinde babamın dolaştığı her yere bunlardan taktım. Babamın yatak odasında, mutfakta, koridorda, tuvalet ve banyoda bu tutunma kollarının uygun modellerini kullandım. Düşme kazalarını önlemede çok işe yaradı, herkese tavsiye ederim. İnternette kolayca bulunabilir.

  2. Yaşlılarda düşme olaylarının çok önemli olduğunu biliyorum. Babam evin içinde sık sık düşerdi ve neden düştüğünü anlamadığını söylerdi. Tahminim, bir anlık kas boşalması, denge bozulması, tansiyon vb sebebiyle oluyor. Evin içinde düşüp başını bir yere çarptığı için şu anda komada olan Kenan Işık’a da acil şifalar diliyorum. _

  3. Yaşlılarda düşme olayları, gerçekten de çok önemli bir sağlık sorunu. Bunu evde yaşlı bir aile bireyi bulunan herkes bilir sanırım. Çocuklar hergün düşer kalkar, birşey olmaz, ama büyük insanın düşmesi çok kötü oluyor. Hele bir de yaşlı ve kemikleri zayıflamış bir yetişkinin düşmesi, çok tehlikeli.

    Biz evde, buradaki bir yorumcunun söz ettiği yöntemi uyguladık. Tutunacak bir yer olmayan yerlerde, duvarlara tutamaçlar vidaladık. Bunu yapamadığımız yerlere (salonun ortası gibi) sandalyeler koyduk. Kayınpederim evde dolaşırken bunlara tutunarak yürüdüğü için, düşme olayları sona erdi. Yaşlıların düşme sorunu için birşeyler yapmak, onlara karşı görevlerimizden biri, lütfen ihmal etmeyelim. _

Yorumlar kapatıldı.