■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Ecza Dolabı ve İçerisinde Bulunması Gerekenler

Yazının Tam Başlığı: Ecza Dolabı ve İçerisinde Bulunması Gerekenler
ecza dolabında olması gerekenler ailecesaglik.com

Evlerde Ecza Dolabının Önemi

Ecza dolabı her evde bulunması gereken, aile için gerekli ilkyardım ve sağlık gereçlerini eksiksiz olarak içerisinde bulunduran, zamanı geldiğinde hayat kurtaran bir ilkyardım noktasıdır. Ecza dolabı, aile sağlığı için en önemli konulardan biridir. Ne zaman gerekli olacağı bilinmez, ama gerekli olduğunda çok önemli yarar sağlar.

Ecza Dolabı İçin Yer Seçimi:

Her aile, ecza dolabı için en uygun yeri belirleyerek, aile sağlığı için evinde mutlaka uygun bir ecza dolabı bulundurmalıdır. Ecza dolabı için uygun yerin belirlenmesinde göz önünde tutulacak önemli noktalar şunlardır:

1- Ecza dolabı, serin, kuru ve güneş ışığını direkt almayan bir yerde olmalıdır.
2- Ecza dolabının yerini ailenin bütün bireyleri iyi bilmeli ve ecza dolabının yeri değiştirilmemelidir.
3- Ecza dolabı, ailedeki en küçük bireyin bile iyice bildiği; soran birine (komşu vb) hemen gösterebileceği; ama kendisinin yetişemeyeceği bir yerde olmalıdır.
4- Ecza dolabı, aile dışından kişilerin de kolayca bulabileceği, hemen akla gelebilecek mâkul bir yerde olmalıdır.
5- Ecza dolabı, ebeveyn odası, banyo gibi, belli zamanlarda girilemeyecek yerlerde değil; koridor, antre gibi, herkesin her an ulaşabileceği genel kullanım alanlarında olmalıdır.

Ecza Dolabı Nasıl Olmalı:

Öncelikle, ecza dolabı bir dekorasyon unsuru değildir. Bu nedenle, evin diğer eşyalarıyla uyumu gibi yanlış bakış açılarına saplanmadan, uygun özelliklerde bir ecza dolabı seçilmelidir. Ecza dolabı içerisine zamanla, bu yazıda belirtilen ilkyardım gereçleri dışında, aile bireylerinin hastalıkları ile ilgili çeşitli ilaçlar da konacağından, yeterli büyüklükte bir dolap olması gerekir. Ecza dolabının yerine sağlamca sabitlenmesi de önemlidir.

Ecza dolabı, içindeki malzemeyi koruyacak şekilde, mutlaka kapaklı olmalıdır. İçindeki gereçlerin kolayca görülmesi için, kapağının camlı olması, bir tercih nedeni olabilir. Dolap, mikrop barındırmayan ve temizliği kolay bir malzeme ile yapılmış olmalı, sıkça temizlenmelidir.

Ecza Dolabı İçerisinde Neler Olmalı:

Ecza dolabında öncelikle, temel ilkyardım gereçleri eksiksiz olarak bulunmalıdır. Bir ev kazası sırasında gerekli olabilecek bütün malzeme, dolapta mutlaka yer almalıdır. Zaman zaman eksilen malzeme kontrol edilip, eksikler tamamlanmalıdır. Ayrıca, tarihi geçmiş olan malzeme de kontrol edilerek, yenilenmelidir.

Evde bulunan bir ecza dolabında, aile bireylerinin hastalıkları ile ilgili olarak alınan çeşitli ilâçlara da yer verileceği için, yeterli büyüklükte olması gerekir. Ayrıca, aile bireylerinin taşımadığı hastalıklar için de bazı önlemler alınmalıdır. Örneğin, bir misafirin yaşayabileceği astım krizi, şeker krizi, alerji gibi durumlar da göz önüne alınmalıdır. Bir ev ecza dolabında bulunması gereken ilâçlar ve temel ilkyardım gereçleri şunlardır:

Ecza dolabında bulunması gereken ilâçlar:

• Sıyrıklar ve kesikler için antibiyotikli merhem,
• Cilt tahrişleri ve yanıklar için merhem,
• Baş ağrısı ve burkulma gibi ağrılar için ağrı kesici ilâçlar,
• Ateş düşürücü ilaç ve şuruplar,
• Hazımsızlık ve mide yanması için antasit şurup veya tabletleri,
• Alerji için antihistaminik ilâçlar,
• Zehirlenmeler için aktif kömür,
• Bulantı kesici ilâçlar,
• Kaşıntılar için losyonlar, kortizonlu merhemler,
• Vazelin,
• Güneş kremi…

Ecza dolabında bulunması gereken ilk yardım malzemesi:

• Steril pamuk paketi,
• Steril gaz bezi (çeşitli büyüklüklerde),
• Steril sargı bezleri,
• Elastik bandaj,
• Yara bandı,
• Flaster,
• Çengelli iğne,
• Küçük bir ayna,
• Cımbız,
• Makas,
• Termometre,
• Alkol,
• Amonyak,
• Tendürdiyot, mersol, betadin gibi antiseptik çözeltiler,
• Oksijenli su…

Ecza dolabında yalnızca ilâçlar ve ilkyardım gereçleri bulunmaz. Bunlar kadar önemli olan diğer bir şey de, aile bireylerinin mutlaka kullanması gereken vitaminler, mineraller ve sağlık destek ürünleridir. Bu sağlık destek ürünlerinin seçiminde, sitemizde yeri geldikçe yaptığımız tavsiyeler, en yararlı ve doğal sağlık takviyelerine ulaşmanız için yararlı olacaktır.

Bunlar dışında, kafelerde sunulanlara benzer şekilde ikili olarak paketlenmiş kesme şeker, ecza dolabının tabanına yerleştirebileceğiniz boyutlarda iki tane sert karton veya ince tahta (atel olarak), elastik bantlar, iki tane 5 cc’lik steril enjektör, turnike yapmak için uygun bir kumaş şerit, vb gibi ek gereçler de bulundurulabilir.

Ecza dolabı yakınında bir “ilkyardım kitabı” bulundurmak da yararlı olur. Ayrıca, en yakın hastanenin, ambulans servisinin ve aile hekiminin telefon numaralarının yazılı olduğu bir kâğıdı, ecza dolabının yan yüzüne veya kapağına yapıştırmak da yararlı bir fikir sayılır.

Ecza Dolabı Ayrıca, şu yazıya da göz atmak isteyebilirsiniz:

Ecza Dolabında Bulunan Malzemeler ve Kullanım Amaçları


İlgili Aramalar:

ecza dolabında, ilkyardım dolabı, evlerde ecza dolabı, ev ecza dolabında bulunanlar, sağlık dolabı, evde sağlık köşesi, ilk yardım dolabında bulunması gereken malzemeler, pansuman malzemeleri nelerdir,

.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, ecza dolabında olması gerekenler, ecza dolabında bulunan malzemeler ve kullanım amaçları, ecza dolabında bulunması gerekenler, bir ecza dolabında olması gerekenler ve kullanım amacı, ecza dolabı malzemeleri, ecza dolabında bulunan malzemeler, ecza dolabında bulunması gereken malzemeler, zayıflama.

Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Ecza Dolabı ve İçerisinde Bulunması Gerekenler - -


2 Yorum

 1. Tülay

  18 Aralık 2013 at 16:41

  Evimizde ecza dolabı hazırlamak istediğimizde, ecza dolabı içeriğine karar vermenin, ecza dolabı içerisine nelerin konacağını belirlemenin hiç de kolay olmadığını farkettik. Ecza dolabı içine reçeteyle aldığımız ilaçlarımız dışında neler konur, ecza dolabı içeriğinde neler bulunmalı, derken bu yazınızı buldum. Çok işime yaradı, teşekkür ederim.

 2. Ecz. Esat

  18 Temmuz 2014 at 17:33

  Ecza dolabı ve içerisinde bulunması gereken malzemeler hakkındaki bu yazınızı ve bir de “Ecza Dolabında Bulunan Malzemeler ve Kullanım Amaçları” başlıklı yazınızı, birkaç ay önce görüp çok beğenmiştim. Artık eczanemizde bize bu konuda soru soranlara hemen bu iki sayfanın adresini veriyorum. Onlar da ecza dolaplarını düzenleyip bize teşekkür ediyorlar.

  Bir de bize “yeterli büyüklükte ve uygun özellikte ecza dolabı nereden bulurum” diye çok soruluyor. Eğer sayfanıza bu konuda da bilgiler ve ilkyardım dolabı tavsiyeleri eklerseniz, bence çok yararlı olur. İyi çalışmalar diliyorum. _

sitemap -- sitemap

banner