Ecza Dolabında Bulunan Malzemeler ve Kullanım Amaçları

ecza dolabı malzemesi kullanım amaçları. ailecesaglik.com_

Ecza Dolabında Bulunan Malzemenin Kullanımı:

Ecza dolabında bulunması gereken ilkyardım gereçlerinin neler olduğuna, daha önceki bir yazımızda yer vermiştik [Link: Ecza Dolabı]. Bu yazımızda ise, ecza dolabında bulunan bu malzemenin kullanım amaçlarından söz edip, ecza dolabında bulunan ilk yardım gereçlerinin her birinin hangi amaçla kullanılacağını kısa kısa ele alacağız.

Ecza dolabında bulunan malzemenin kullanım amaçları

Her evde bir ecza dolabı bulunması çok önemlidir. Özellikle ev kazalarına karşı, acil müdahale ve ilk yardım için gerekenler, bu ecza dolabında bulunmalıdır. Ecza dolabında bulunması gereken malzemenin miktarı, her birinden kaçar tane bulunacağı konusu, evde yaşayan kişi sayısına, aile bireylerinin yaşlarına ve cinsiyetlerine göre değişebilir. Örneğin, evde çocuk veya çok yaşlı bireyler varsa, düşme kazalarına karşı kullanılan ilkyardım malzemesi de buna bağlı olarak çokça bulunmalıdır.

Ecza dolabında bu yazıda belirtilen ilk yardım malzemesi dışında, aile bireylerinin rahatsızlıkları ile ilgili çeşitli ilâçlar ve “gıda takviyesi” de denilen sağlık destek ürünleri de zamanla yer alacaktır. Ancak burada ele alınacak olan, ecza dolabı malzemesi, her evde ve her ecza dolabında bulunması gereken temel gereçler ve bunların kullanım amaçlarıdır.

ecza dolabında Bir ev ecza dolabında mutlaka yer alması gerekenleri, İLÂÇLAR ve temel İLK YARDIM gereçleri olarak iki grupta ele almak doğru olur.

1- Ecza dolabında bulunması gereken ilâçlar:

 • Antibiyotikli Merhem: Sıyrıklar ve kesiklerin üstündeki ve çevresindeki bakterileri yok ederek, yaranın hızlı iyileşmesine yardım eder.
 • Ateş Düşürücü İlaç ve Şuruplar: Ateşli hastalıklarda, özellikle çocuklarda görülen yüksek ateşli hastalıklarda, vüct ısısını normale çevirmek için kullanılır.
 • Yanık Merhemi: Cilt tahrişi ve yanık durumlarında, zedelenen dokunun kendini yenilemesine yardım etmesi için ecza dolabında bulundurulan ilâçlardır.
 • Ağrı Kesici ilâçlar: Baş ağrısı, diş ağrısı ve burkulma gibi ağrılar için kullanılan, ağrıyı dindiren veya azaltan ilâçlardır. Ecza dolabında bulundurulmalı, dikkatli kullanılmalıdır.
 • Antasit Şurup veya Tabletleri: Sindirim sistemi rahatsızlıklarında ve mide yanması durumlarında, fazla mide asidini nötrleştirmek için kullanılır.
 • Antihistaminik ilâçlar: Alerji durumlarına karşı kullanılır.
 • Aktif Kömür: Zehirlenme olaylarında acil yardım gerektiğinde kullanılır.
 • Bulantı İlâçları: Mide bulanması ve kusma sonrasında, bulantıyı yok etmek için kullanılan ilâçlardır.

2- Ecza dolabında bulunması gereken ilk yardım malzemesi:

 • Üçgen Sargı Bezi: Yaralı kolu veya bacağı dinlendirmek, sarmak ve askıya almak amacı ile kullanılır.
 • Gazlı sargı bezi: Genellikle 10 cm eninde ve 100 cm boyunda olup, yaralar üzerindeki pansuman ve sargıları sarıp sabitlemek için kullanılır.
 • Tampon Gazlı Bezi: Bunlar normal gazlı bezden, veya çeşitli sentetik ham maddelerden yapılmış olabilir. Kare şeklinde 5×5 cm boyutlarında bulunur. Kâğıt paketler içinde, steril koşullarda saklanmalıdır. Yaraların üzerine tampon uygulanmasında kullanılır.
 • Flaster: 1,25 cm eninde ve 1 m. boyunda paketlenmiş olarak bulunan, bir yüzü yapışkanlı kumaş dokulu şeritlerdir. Yara üzerine uygulanan pansuman ve sargıların tutturulmasında kullanılır.
 • Çengelli İğne: Eğer elimizde flaster yoksa, sargı bezinin tutturulmasında çengelli iğne kullanılabilir. Ecza dolabında en az 8-10 tane çengelli iğne bulundurulmalıdır.
 • Yara Bandı: Tek tek veya rulo hâlinde steril olarak hazırlanmış, küçük boyutlu hazır flasterlerdir. Özel kesimli küçük flasterin ortasında bir gazlı bez bulunur. Küçük yaraların mikrop kapmasını önlemek amacıyla kapatılmasında kullanılır.
 • Antiseptik Solüsyonlar: Yaralarda, kesiklerde, yanıklarda, yaralı yerin mikroplardan ve bakterilerden arındırılması amacıyla kullanılır. Bakteriyel enfeksiyonlarda ve hijyenik amaçlı çeşitli dezenfeksiyon işlemlerinde kullanılan, tentürdiyot, oksijenli su gibi sıvılardır. Her ecza dolabında mutlaka bulunmalıdır.
 • Elastik Sargı: Esnek özellikli bandaj şeritleridir. Genellikle burkulan bir eklemi sarmak gibi uygulamalarda, basınçlı pansuman yapmak için kullanılır. 5-10 cm eninde ve 1,5 metre boyunda bulunur.
 • Steril Pamuk: Yaraların temizlenmesinde ve tampon uygulanmasında kullanılır.
 • Makas: Pansuman sırasında gazlı bez, sargı bezi, flaster gibi malzemenin kesilmesinde kullanılır. “Gerekirse evdeki diğer makasları kullanırız” diye düşünmeden, ecza dolabında bir makas mutlaka bulundurulmalıdır.
 • Cımbız: Vücuda batmış diken ve kıymıkların çıkarılmasında kullanılır.
 • Lateks Eldiven: Pansuman sırasında ellerimizde bulunan mikrop ve bakterilerin yaraya bulaşmasını engellemek amacıyla kullanılır.
 • Termometre: Gerektiğinde, genellikle ateşli hastalıklarda, vücut ısısını ölçmek için kullanılır.

3- Ecza dolabında bulunması gereken diğer malzeme:

Ecza dolabında bulunması gerekenler, yalnızca ilâçlar ve ilkyardım gereçleri değildir. Bunlar kadar önemli olan diğer gereçler de, aile bireylerinin kullanması gereken mineraller, vitaminler ve sağlık destek ürünleridir. Ayrıca:

 • İkili olarak paketlenmiş kesme şeker: Aile bireyleri içinde şeker hastası yoksa bile, ani kan şekeri düşmesi yaşayabilecek misafirler için bulundurulmalıdır.
 • İki tane sert karton veya ince tahta: Ecza dolabının tabanına yerleştirebileceğiniz boyutlarda iki tane sert karton veya ince tahta, kırık olaylarında atel olarak kullanmak için bulundurulmalıdır.
 • İki tane 5 cc’lik steril enjektör: Acil durumlarda iğne halinde uygulanması gereken müdahaleler için kullanılır.
 • Bir metre boyunda kumaş şerit: Aşırı kanama durumlarında, kanın durdurulması gerektiğinde, turnike yapmak için kullanılır. Bir metre boyunda, 10-15 cm genişliğinde yumuşak ve temiz bir kumaş, bunun için uygundur.
 • İlkyardım Kitabı: İlk yardımın nasıl yapılacağını bilen birinin bulunmadığı durumlarda danışmak üzere kullanılır.
 • Telefon Numaraları: En yakın hastanenin, ambulans servisinin ve aile hekiminin telefon numaralarının yazılı olduğu bir kâğıdı, ecza dolabında, dolabın yan yüzüne veya kapağına yapıştırmak, acil durumlarda çok yararlı olabilir.

İlgili Aramalar:

ecza dolabında bulunması gerekenler ve kullanım amaçları, ilkyardım dolabında bulunanlar, evlerde ecza dolabında bulunan malzemeler ve amaçları, ev ecza dolabında bulunan ilk yardım gereçleri, sağlık dolabı, evde sağlık köşesi, ilk yardım dolabında bulunması gereken malzemelerle kullanım şekilleri, ecza dolabında neler bulunur bunlar ne amaçla kullanılır,  ecza dolabında bulunan eşyalar nasıl kullanılır, ecza dolabında bulunanların amaçları

.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, ecza dolabında olması gereken malzemeler, evde bulunması gereken ilaçlar, ecza dolabında neler bulunur, ilk yardım malzemeleri nelerdir ve ne işe yarar, ilk yardım dolabında bulunması gereken malzemeler, ılk yardim dolabı malzemeleri, ilk yardım malzemeleri, zayıflama.
.
İlgili Yazılar:

4 yorum

 1. Ecza dolabında bulunması gerekenlerle ilgili yazınız, çok yararlı, açıklayıcı bir yazı olmuş. Ecza dolabında bulunması gerekenler, herhalde bu kadar derli toplu anlatılabilirdi. Teşekkür ederim.

 2. Ecza dolabı içerisinde bulunması gereken malzemenin kullanım amaçları hakkında kısa kısa bilgiler veren bu yazı da çok işime yaradı. O kadar güzel anlatılmış ki, ecza dolabı içeriği hakkında sitenizdeki iki yazı ile, ecza dolabı düzenleme konusunda neredeyse uzman oldum diyebilirim. : ) Ecza dolabı uzmanı… : )

 3. Evlerde ecza dolabı bulunması konusu çok önemli bir konu. Ecza dolabında bulunması gerekenler ile ilgili yazınızı okuduktan sonra, evimizdeki ecza dolabının çok eksikleri olduğunu gördüm. Hemen, verdiğiniz bilgiler doğrultusunda ecza dolabı içindeki malzemeyi tamamladık, inanın şimdi kendimize güvenimiz arttı diyebilirim. Çünkü artık her türlü ev kazası durumunda ilk yardım görevini yapabilecek bir ecza dolabı sahibiyiz. Size teşekkür ediyorum. _

Yorumlar kapatıldı.