Ev Kazaları Nelerdir? Başlıca Ev Kazaları

ev kazaları ailecesaglik.com

Bütün Ev Kazaları, “Görünür” Kazadır.

Ülkemizde “görünmez kaza” diye bir deyim vardır.

Oysa ev kazaları ve trafik kazaları başta olmak üzere, HİÇBİR KAZA GÖRÜNMEZ DEĞİLDİR.

Ülkemiz, kazalara neden olan ihmaller ve düşüncesizlikler açısından çok dikkat çekici durumdadır. Örneğin:

Her kış soba dumanı ve doğalgazdan yüzlerce kişinin öleceği, önceden bilinmektedir. Her dinî bayram öncesinde ve sonrasında trafik kazalarına yüzlerce can verileceğini de önceden herkes ama herkes bilmektedir. Önceden bilinen ve göz göre göre oluşan bu durum için ve bu ölümler için, “kaza” denmesi kesinlikle yanlıştır.

Son yıllarda toplu ölümlere neden olan ve “maden kazası” süsü verilen olayların hiçbiri, “görünmez kaza” değildir. İçine su sızdığı bilinen maden ocağında bu sızıntının önlenmeyişi; destek kolonlarının yetersiz olduğu görüldüğü halde gerekli güçlendirme çalışmasının yapılmayışı gibi “ihmaller” sonucunda, geleceği zaten bilinen “kaza”lar, gelmektedir.

“Kaza geliyorum demez” şeklindeki deyim de, bu tür kasıtlı cinayetlere “kaza süsü” vermek için kullanılmaktadır. Oysa “geliyorum” demeyen bir kaza, asla yoktur.

Oluşan her kazanın öncesinde, o kazaya neden olan bir ihmal, bir düşüncesizlik, bir (hatta çoğu zaman birden fazla) yanlış davranış vardır. Bu yanlışlar, hep kaza oluştuktan sonra farkedilir; hatta çoğunlukla farkedilmez, aynı yanlış tutum sürdürülür. Ondan sonra, sıradaki söz, “tarih tekerrürden ibarettir”. Ünlü bir şairimiz de diyor ki: “Ders alınsa, hiç tekerrür eder mi?”

Başlıca Ev Kazaları

Özellikle evlerde oluşan kazalar, önceden düşünülüp öngörülerek, önlem alınması halinde kesinlikle önlenebilecek olan kazalardır. Bunlara ev kazaları demek bile yanlıştır, çünkü her biri “taammüden öldürmeye teşebbüs” derecesinde büyük ihmallerden kaynaklanır.

Bazı ev kazaları küçük sıyrıklar veya yaralanmalarla atlatılabilen kazalardır; bazıları ise ölüme ve sakatlanmaya neden olacak kadar tehlikelidir. Ev kazaları denilen bu önemli kaza tiplerini gruplar halinde ele alıp, şimdilik kısaca tanıyalım. Sitemizin bu bölümünde, bütün ev kazaları tek tek ele alınıp, önlemleri ve tedavileri hakkında bilgiler paylaşılacaktır.

Yüksekten düşmeler:

Düşme kazaları, iki çeşittir. Aile bireyinin yere düşmesi ve aile bireyinin üzerine bir eşyanın düşmesi…

Yüksekten düşme kazalarını önlemek için, öncelikle pencerelerin ve balkon parmaklığının önünde duran masa, sandalye, koltuk ve sehpa gibi eşyaları kaldırın. Çocuklar, bu eşyaların üzerine çıkarak pencereden, balkondan aşağıya sarkmakta ve dengesini yitirme durumunda aşağıya düşebilmektedir.

Çocukların bu tür düşmeleri hakkında asla unutulmaması gereken nokta, küçük çocukların başının, gövdesine oranla çok ağır olduğu ve bu yüzden dengesinin kolayca bozulabildiğidir. Küçük çocuğun başı pencereden dışarı sarkarsa, gövdesi de arkasından gidecektir. Yine aynı nedenle, yere düşüş de “kafaüstü” olacaktır.

Bu tür kazalar genellikle ölümle sonuçlandığı için, önlemler ihmal edilmemelidir.

Düşme şeklindeki ev kazaları hakkında ve diğer ev kazaları ile ilgili bilgilere, sitemizin bu bölümünde ayrıntılı olarak yer verilmektedir.

Nesnelerin yutulması ile boğulmalar:

Yabancı cisimlerin yutulması olayı, özellikle 3 yaşın altındaki bebeklerde sıkça yaşanan ev kazaları arasında yer alır. Bu yaşlardaki bebeğin ya da çocuğun en güvendiği duyusu, tat alma duyusu olduğu için; bebekler veya küçük yaştaki çocuklar ellerine aldıkları herşeyi ağızlarına götürme eğilimindedirler.

Çocukların çevresinde ve yetişebileceği yerlerde, onun yutabileceği büyüklükte özellikle yuvarlak cisimlerin bulunmamasına çok dikkat etmelisiniz. Üç yaşın altındaki küçük çocuklarda yuvarlak cisimlerin ağza alınması durumunda, bu cisimler kolayca nefes borusuna gidip onu tıkayacaktır. Bunların yanı sıra topluiğne, düğme, mücevher, ayıklanmak üzere bir kenara bırakılmış baklagiller, küçük oyuncak parçaları ve bunlara benzer nesneler de çok tehlikelidir.

Evde dikkat edilmesi gereken diğer tehlikeler, altta başlıklar halinde anlatılmıştır.

Suda boğulmalar:

Suda boğulma şeklindeki ev kazaları, küçük çocuklarla ilgili olarak sık rastlanan ev kazaları arasındadır. Suda boğulma kazalarını önlemek için dikkat edilmesi gerekenler oldukça basittir. Örneğin: Küçük çocuğunuzu kısa süreliğine bile olsa banyoda tek başına bırakmayın. Evde temizlik yaptığınız sırada, içi su dolu kovaları ve diğer kapları sürekli gözünüzün önünde bulundurun, işi bitenleri hemen kaldırın. Sizin tehlike gibi görmediğiniz birkaç santimetrelik su bile küçük çocuğun boğulmasına neden olabilmektedir, bunu asla aklınızdan çıkarmayın.

Yanıklar:

Ülkemizde ebeveynlerin ihmali en çok yanık olaylarında görülür. Küçük dikkatsizlikler yüzünden ülkemizde her yıl binlerce çocuk yanık acısı çekmektedir. Mutfakta ocağın üzerinde bulunan kulplu tavalar, sobanın üzerinde kaynayan çaydanlık ya da tencereler, tehlikeli ev kazaları için birer davetiyedir. Bunlara ek olarak, çakmak ve kibritlerin ortalıkta bırakılması, elektrikli sobanın çocukların ulaşabileceği yerlerde bulunması, yanık türü ev kazalarının başlıca nedenleridir.

Oysa bu ev kazaları, çok basit önlemlerle azaltılabilir. Ocaktaki tavanın uzun kulpunun dışarıya doğru değil de duvara doğru olması bile, her yıl binlerce acıyı önleyebilir. Ocakta demlenen çaydanlığın veya kızartma tavasının, ocağın duvara yakın olan gözlerine konması; soba üzerine konan su kaplarının kulpsuz ve geniş tabanlı kaplar olması; elektrik sobasının duvarın yüksekçe bir noktasına monte edilen tipte olması gibi kolay önlemler, çocukların başına gelen yanma ve haşlanma kazalarını önemli oranda azaltacaktır.

Yanma şeklindeki ev kazaları ile ilgili genel kural; yanıcı, yakıcı, sıcak nesnelerin, çocukların ulaşabileceği yerlerde olmamasıdır. Ancak dikkatsizlik ve düşüncesizlik yüzünden yalnızca çocuklar değil, büyükler bile bu ev kazalarına uğrayabilmektedir.

Zehirlenmeler:

Ülkemizde meydana gelen zehirlenme şeklindeki ev kazalarının büyük bir bölümü, tedavi amaçlı ilâçların ve temizlik amaçlı kimyasalların yanlışlıkla yenilmesi veya içilmesi ile olmaktadır. Diğer bir zehirlenme şekli ise son kullanma tarihi geçmiş olan gıdaların kullanılmasından dolayı meydana gelmektedir.

Her evde mutlaka bir ecza dolabı bulunması ve bu dolabın duvarda çocukların ulaşamayacağı bir yüksekliğe sabitlenmesi gibi basit bir önlem, ilâçlarla zehirlenme şeklindeki ev kazaları oranını çok azaltabilir.

Ülkemizde sıkça yapılan hatalardan biri de, gazoz ve kola şişesi, su şişesi gibi içecek şişelerinin içine temizleyici kimyasalların konmasıdır. Şunu unutmayın: Küçük çocuklarda algı oluşumu “bu tür şişelerdeki her şey içilebilir” şeklinde geliştiği için, içinde ne olduğuna bakmadan, çocuk bu kimyasalı içebilir. Bu, sıkça yaşanan, ciddi sağlık bozulmalarına ve ölümlere neden olan ev kazaları arasındadır.

Bu tür zehirlenmelere karşı alınacak en iyi önlem; temizleyici kimyasal maddelerin farklı renkli kaplarda saklanması; bu kapların içindekilerin içilmesinin kötü olduğunun çocuğa öğretilmesi ve bu kapların, çocuğun ulaşamayacağı yerlerde korunmasıdır.

Gıda zehirlenmesi:
Bozulmuş yiyecekler yüzünden oluşan zehirlenme türüne “besin zehirlenmesi” veya “gıda zehirlenmesi” denir. Gıda zehirlenmesi, zehirlenme türleri arasında en tehlikeli olanlardan biridir. Yiyecek ve içeceklerin üretim tarihleri ile son kullanma tarihlerinin kontrol edilmesi çok önemlidir. Özellikle yaz mevsiminde daha çok dikkatli olunması gerekir.

Diğer Ev Kazaları:

Evde bulunan çeşitli elektrikli aygıtlar, kesici ve delici âletler, ateşli silâhlar, dönerek çalışan ev âletleri (blender, vantilatör vb) de çok tehlikeli durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu konularda alınacak küçük önlemler, çocuğunuzun sağlığı ile ilgili, sonradan söyleyeceğiniz yararsız “keşke”lerinizin azalmasını sağlayacaktır.

————
ev kazaları
Ev kazaları ile ilgili daha geniş bilgi için, bu yazının altında yer alan
“Benzer Yazılara Gözatın” başlıklı bölüme bakınız
.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, ev kazaları, evde yaşanabilecek kazalar neler olabilir, evde yaşanabilecek kazalara örnekler, Evde yaşanabilecek kazalar nelerdir, ev kazalar, evde yaşanabilecek kazalar, evde yaşanabilecek ev kazaları nelerdir, zayıflama.
.
İlgili Yazılar:

3 yorum

  1. Ev kazaları hakkında çok derli toplu aydınlatıcı bir yazı, çok beğendim. Çok da bilgilendim. Aslında ev kazaları ve diğer kazaların birçoğu, bizim kendi yaptığımız şeyler, ama sorumluluktan kaçmak için “kaza” diyoruz. Yazının başındaki sözleri bu sebeple çok beğendim:
    “Bütün kazalar görünür kazadır, hiçbir kaza görünmez değildir”.

  2. Ev kazaları ve alınacak önlemler hakkında çok aydınlatıcı bir yazı. Elinize, beyninize ve klavyenize sağlık… Bu arada, Google’da “ev kazaları” yazınca, en üstte bu yazının çıktığını gördüm. Halbuki bir hastane veya acil servisin sitesi en üstte çıkmalıydı diye düşünüp, içimden Google’ı kınadığımı itiraf etmeliyim. Ama yazıyı okuyunca, gerçekten bir numara olmayı hakeden bir yazı olduğunu gördüm ve Google’a güven tazeledim. 🙂 _

Yorumlar kapatıldı.