■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Kafa Travması ve Beyin Travması Nedir?

Yazının Tam Başlığı: Kafa Travması ve Beyin Travması Nedir?
Baş ağrısı, migren sebepleri ve tedavisi

Kafa Travması ve Beyin Travması Nedir?

Kişinin başını sert bir yere çarpması ya da başına bir darbe alması sonucunda beyindeki değişikliklere ve ortaya çıkan sorunlara sebep olma olayına kafa travması denir.

Kafa travmasının belirtileri nelerdir?

Kafa travmasında görülen başlıca belirtiler arasında; burundan, ağızdan veya kulaktan kan ya da omurilik sıvısının akması, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı şikayeti, görmede bozukluk, göz bebeklerin farklı genişliklerde olması, bilinç kaybı, eklem bölgelerinde zayıflama, el ve ayaklarda uyuşmanın olması, kişinin ayağa kalktığında sendelemesi, huzursuzluk hali, nabız düşüklüğü, solunumda düzensizlik, kan basıncında artma gibi bulgular sayılabilir.

Kafa travması geçiren kişilerde yapılması gerekenler nelerdir?

Kafa travması geçirdiği düşünülen kişilerde öncelikle hastanın başı daha yüksek konuma getirilmeli, solunum durmuş ve nabız alınmıyorsa akciğer-kalp canlandırması yapılarak hastanın solunumu sağlanmalıdır. Hastanın boyun bölgesinde zedelenme varsa, boyun desteklenmelidir. Hastanın midesi bulanıyor ya da kusma görülüyorsa hasta yan yatırılmalıdır. Kafada saçlı bölümde kanama varsa, bu kanamaya bölgesel baskı yöntemi ile kanama durdurulmalıdır. Kafa kanaması kemik altında ise bu tür kanamalara kesinlikle müdahale edilmemelidir. Kafa travması geçiren kişinin bilinci açık ve sizi anlıyor ise, el ve ayaklarını hareket ettirmesi, parmak uçlarını oynatması istenmeli ve hastanın hareket kabiliyeti kontrol edilmelidir. Kafa travması ilk yardım uygulamaları sırasında yanlış birşey yapmamak için sağlık uzmanlarından telefonla destek istenmeli ve uzmanlar gelinceye kadar hastanın bilinci açık tutulmaya çalışılmalıdır. Kafa travmaları o an önemli değil gibi görünse de, kafa travması sonucu ciddi sağlık sorunları oluşabilir. Bu nedenle kafa travmaları mutlaka acil olarak tedavi edilmesi gereken rahatsızlıklardır, kesinlikle ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Bu arada, anneler için bir noktaya da değinelim:
Bir kafa çarpması olayından sonra, başını sert bir yere vurma sonrasında bazen görülen mide bulantısı, bir kafa travmasının belirtisi olabilir, bu durum yukarıda belirtilmişti.

Ancak, başını çarpan kişi bir yetişkin değil de, bebek veya küçük bir çocuk ise, bulantının kaynağı başka bir şey de olabiliyor. Başını çarpmanın acısıyla çok şiddetli ve/veya uzun süre ağlayan küçük çocuklarda, bu ağlama nedeniyle de mide bulantısı görülebiliyor.

Tabii yine de her ihtimale karşı, bir sağlık kuruluşuna gidilmesi kesinlikle ihmal edilmemeli.
.

Kafa Travması ve Beyin Travması Nedir? İle İlgili Aramalar

kafa travması, travma, beyin travması, iç kanama, bilinç kaybı, kusma, mide bulantısı, uyuşma, başını çarpma, düşme, …
—————-
Kafa Travması ve Beyin Travması Nedir? yazımız gibi yazıları ve haberleri okuyup, sitemizden yararlanmaları için arkadaşlarınıza önerebilirsiniz.

Kafa Travması” ve Beyin Travması Nedir? yazısı veya sitemizdeki diğer yararlı bilgiler içinden herhangi biri için, izlenim ve düşüncelerinizi de yorum olarak yazının altında paylaşabilirsiniz.

Kafa Travması ve Beyin Travması Nedir? yazımız ve sitemizdeki diğer yazılarımız, herkesin rahatça okuyup anlayabileceği ve evde kolayca uygulayabileceği bilgilerdir.

Kafa Travması ve Beyin Travması Nedir? sayfamızı, dostlarınızla ve sosyal medyadaki arkadaşlarınızla paylaşın, size teşekkür edecekler ve minnettar kalacaklardır.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, kafa çarpması mide bulantısı, düşme sonrası mide bulantısı, yetişkinlerde kafa çarpması, kafa çarpması sonucu mide bulantısı, kafa çarpması sonrası mide bulantısı, baş çarpması sonucu mide bulantısı, baş çarpması mide bulantısı, zayıflama.

Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Kafa Travması ve Beyin Travması Nedir? - -


sitemap -- sitemap

banner