Kalp Krizinde İlk Yardım Nasıl Yapılır? – Video

kalp krizi nedir belirtileri ilk yardım

Kalp Krizinde İlk Yardım Nasıl Yapılır? Kalp krizi nedir? Kalp krizi belirtileri nelerdir? Kalp krizi sırasında ilk yardım nasıl yapılır? Videolu anlatım ile bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu yararlı bilgiler sayesinde belki kendi hayatınızı, belki de bir sevdiğinizin hayatını kurtarabilirsiniz.

Kalp Krizinde İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Öncelikle kalp krizi nedir? kısaca tanımlayalım. Kalp krizi, kişinin kalbi besleyen damarlar ile kalbe az kan gelmesi veya kalp dokusunda bulunan problemler nedeni ile kalp işlevinde ortaya çıkan probleme ya da ileri seviyede kalbin durmasına denir. Kalp krizi öncesinde bazı belirtilerin fark edilmesi önemlidir.

Kalp krizi belirtileri nelerdir?

Kişinin göğüs kısmında sıkışma hissi, göğüs üstünde basınç duygusu, göğüste birkaç dakika süre ile ağrı şikayeti, omuzlarda ağrı, boyun bölgesinde ağrı, çene veya kollara doğru genişleyen ağrılar, baş dönmesi, aniden terleme, mide bulantısı, nefes güçlüğü, yorgunluk ve ağırlık hissi, mide şikâyetleri gibi bulgular kalp krizi belirtileri arasında yer alır.

Kalp krizi geçiren kişiye ilk müdahale ve erken müdahale tedavi sürecinde önemli bir yer tutar.

Kalp krizi geçiren kişilere acil ve doğru müdahale uygulanması gerekir. Bu nedenle herkesin ilk yardım bilmesi ve doğru ilk yardım eğitimi almış olması insan sağlığı açısından önemli yer tutar.

Kalp krizi vakalarında yapılması gerekenler nelerdir?

  • Hemen 112 acil yardım hattını arayarak yardım talep edin.
  • Hastayı rahat edebileceği mümkün olan pozisyonda tutun.
  • Hastanın bilinci yerindeyse ve aspirine karşı alerjisi bulunmuyorsa, 1 tane yetişkinler için olan aspirinden ya da 2 ile 4 arası bebek aspirini verin.
  • Hastanın daha önceden geçirdiği kalp rahatsızlıkları sonucu kullandığı ilaçlar varsa ve bu ilaçları alması gerekiyorsa, ilaçları içmesine yardımcı olun.
  • Solunumu ve nabzı kontrol edin, eğer solunum ve nabızda problem var ise ve ilk yardım eğitiminiz mevcutsa akciğer-kalp canlandırma ilk yardım yöntemi uygulayın.
  • Ama bilinçsizce yapılan ilk yardımlar hayat kurtarmak yerine daha ciddi sorunlara neden olabilir. Kalp krizinde doğru ve bilinçli ilk yardım yapılması önemli ve hayatidir.
  • Çalışan kalbe kesinlikle kalp masajı uygulamayın.

Kalp krizinde yapılması gerekenleri video olarak aşağıdan izleyebilirsiniz:

Kalp Krizinde İlk Yardım Videosu:

Kalp Krizinde İlk Yardım Nasıl Yapılır? İle İlgili Aramalar

kalp krizi, kalp, kriz, kalp sıkışması, kalp durması, kalp sektesi, sekte-i kalp, kalp krizi videosu, videolu anlatım, video…
———————
Kalp krizinde İlk yardım Nasıl Yapılır sayfamızı, dostlarınızla ve sosyal medyadaki arkadaşlarınızla paylaşın, size teşekkür edecekler ve minnettar kalacaklardır.

Kalp krizinde İlk yardım Nasıl Yapılır yazımız ve sitemizdeki diğer yazılarımız, herkesin rahatça okuyup anlayabileceği ve evde kolayca uygulayabileceği bilgilerdir.

Kalp krizinde İlk yardım” Nasıl Yapılır yazısı veya sitemizdeki diğer bilgiler içinden herhangi birini okuduktan sonra, düşüncelerinizi de yorum olarak yazının altında paylaşabilirsiniz.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, kalp krizinde ilk yardım, kalp krizi ilk yardım, kalp krizi geçiren hastaya nasıl müdahale edilir, kalp krizi geçirene ne yapılır, kalp krizine ilk yardım, kalp krizi nasıl olur video, zayıflama.
.
İlgili Yazılar: