Karda ve Buzda Yürüme Tüyoları

Karda buzda yürümek, düşmeden yürüme kuralları, düşme kazaları

Karda ve Buzda Yürüme Tüyoları

Karda yürümenin tekniklerini anlatan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen, düşmelerin nasıl önüne geçileceğini anlattı.

Havaların soğumasıyla birlikte kar yağışının da etkili olduğunu belirten Prof. Dr. Bilgen, “Çok dikkatli olmak lazım. Kar, yeri kapladığında insanlar yürürken, özellikle yaşlılar ve elinde herhangi bir şey taşıyan insanlarımız kar üzerinde veya karlı bölgelerde yürürken çok dikkat etmeleri lazım.” dedi.

■ Tedbirlerin başında; giysi geliyor. Lütfen üzerinizi kalın giyin, özellikle kalça bölgelerinizde yaşlılar için söylüyorum, azıcık kalın giysiler kullanmak lazım.

■ Ayakkabılarımız çok önemli. Altı birazcık tırnaklı olursa, kösele olmazsa gayet iyi olur. Yere tutunan ayakkabılar tercih edilmeli.

■ Özellikle akşam ve sabahın erken saatlerinde yerlerde buzlanma olacağı için lütfen adımınızı atarken dikkat edin, yere dikkatli bakın, attığınız adımın nereye gittiğine de dikkat edin. Ayağınız kaymasın, kaydığınız zaman, düşme tehlikesi çok önemli.

■ Lütfen yanınıza düşmeye çalışın. Elinizi yere koymamaya çalışın. Elinizde kırıklar olabilir. Hastaların ve yaşlı insanların ve elinde bir takım eşya taşıyan insanların bu havalarda çok dikkatli olması lazım.” dedi.

Karda ve Buzda Yürüme Sırasında En Büyük yanlış:

■ Karlı ve buzlu havalarda en çok yapılan yanlışlığın ellerin cepte yürünmesi ve elde herhangi bir eşya taşımak olduğunu hatırlatan Bilgen, şunları kaydetti:

■ “Elinize bir baston bile alsak çok faydalı olur.

■ Ellerimizi cebe koyarak yürümeyelim. Eldiven giyelim. Bu şekilde ellerimizi de korumuş oluruz.

■ Düşme sırasında en kötü şeylerden birisi farkında olmadan düşüyoruz. Bu arada, adale gücü yeterli olmadığı için ani kasılma ve yere düşmenin şiddetiyle kırıklar oluşuyor. Bunlardan kendimizi korumak için her an kontrollü adım atmamız lazım.

■ Düşmek, üşümekten daha kötüdür. Bir yerin kırılması çok daha kötü olur. Kalça kırıkları çok önemli bu düşmelerde, yere oturma halinde bile kırıklar olabilir. Lütfen yaşlı insanlarımız bu karlı havalarda sokağa çıkmamalı. Buzlu yollara kesinlikle dikkat etmek gerekir.”

.

Karda ve Buzda Yürüme Tüyoları İle İlgili Aramalar

Karda ve Buzda Yürüme, buz üzerinde yürüme, tüyolar, karda yürüme ipuçları

.