Sıcak Çarpması Durumunda İlk Yardım Nasıl Yapılır? – Video

Sıcak çarpması, güneş çarpması, hipertermi, tedavisi, ilk yardım

Sıcak çarpması durumunda ilk yardım konulu bu yazıyı şimdi okumanızı tavsiye ederiz.

Bu konudaki bilgi gerekli olduğunda, öğrenmek için zamanınız olmayacak. Bunu lütfen unutmayın.

Sıcak Çarpması Durumunda İlk Yardım

Sıcak çarpması (hipertermi), soğuktan donma (hipotermi) olayının tersi nedenle ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Vücut sıcaklığının aşırı yükselmesi nedeniyle oluşan bir durumdur.

Sıcak çarpması, özellikle yaşlılarda ve çocuklarda görülür. Terlemeyle oluşan sıvı kaybı ve buna bağlı halsizlik, bitkinlik, ateş yükselmesi, huzursuzluk, başağrısı, susuzluk duygusu, hızlı ve sık nefes alma, bilinç bulanıklığı, vücutta ağrılar ve kas krampları, en çok bilinen belirtileridir.

İnsan vücudu normal şartlarda kendi ısı kontrolünü otomatik olarak yaparak, vücut ısısını dengeler. Ancak 41 dereceden sonra bu otomatik düzen bozulur.

Sıcak Çarpması Durumunda, Düşeni Kaldırmayın

Çoğu durumda, sıcak çarpması yaşayan kişi bir bayılma duygusuyla yere düşer. Bu düşme olayı, bir anlamda otomatik ilk yardım gibi işlev görebilir. Eğer düşme sırasında başını çarpmak gibi başka bir olumsuzluk yaşanmadıysa, yere düşen kişide bir süre sonra önemli bir iyileşme görülebilir.

Çünkü, bilinç kaybına ve düşmeye neden olan şey, sıcak nedeniyle damarların genişlemesine bağlı olarak, beyne kan gidemeyişidir. Kişi yere düştüğünde, bir yandan vücut ısısını zemine vererek, diğer yandan da (yatay durumda) beyne kan gitmeye başlamasından dolayı, kısmen kendine gelir. İşte bu durumda, kişinin düştüğünü gören çevredeki yardımseverler genellikle koşup yerden kaldırırlar; üstünü başını silkeleyip, varsa bir sandalyeye oturtup, “ne oldu, nasıl oldu” sorgusuna başlayarak, iyilik niyetine kötülük yapmış olurlar.

Kendisi yere düşmüş olmasa bile, sıcak çarpması yaşayan kişiyi öncelikle yere yatırmak gerekir. Beyne kan gidişini sağlamak üzere, ayaklarını biraz yükseltip; damarların tekrar daralmasını sağlamak amacıyla da başına serin su dökmek, yapılacak en doğru ilk yardım davranışıdır.

Daha sonra içecek verip, vücudun sıvı kazanmasını sağlamak; kravat, kemer gibi dolaşımı aksatabilecek şeyleri gevşetmek, çok yararlı olacaktır.

Tabii bütün bunları güneşin altında değil, gölge bir yerde yapmak gerekir.

Sıcak Çarpması Durumunda İlk Yardım – Video:

Bu video, “güneş çarpması” konulu sayfamızdaki videonun aynısıdır; sıcak çarpması ve güneş çarpması konusunu ele alan bu video, yaptığınız aramaların daha isabetli olması ve acil durumda bilgiye daha hızlı ulaşmanız için iki ayrı başlıkla sunuldu.

.
İlgili Yazılar: