Yanık Türü Ev Kazalarında Önlemler ve İlkyardım

yanık önlemleri ve ilkyardım ailecesaglik.com

Yanık türü ev kazaları hakkında önlemler ve yanıkta ilkyardım yöntemleri.

Bu konudaki batıl yöntemlerden sakının…

Yanık hakkında önlemler ve ilkyardım

Tıbbî anlamda Yanık; ateş, sıcak bir cisim, elektrik, kaynar su veya diğer sıcak sıvılar, su buharı, aşırı güneş ışını ya da bazı kimyasal maddelerin (asit ve baz) insan bedenine etki etmesiyle oluşan doku yıkımıdır.

Yanık olayları, en çok ev kazaları nedeniyle ortaya çıkar. Ev kazaları dışında da yanığa neden olan olaylar genellikle bir kaza şeklinde olmaktadır.

Yanık Dereceleri:

Yanıklar insan bedenine verdiği zararın derecesine göre sınıflandırılır ve üç grupta ele alınır:

Birinci Derece Yanık:
Birinci derece yanık, vücuda çok fazla zarar vermeyen, iz bırakmayan, nispeten daha kısa zamanda iyileşen yanıklardır. Yaz mevsimindeki güneş yanıkları veya çok sıcak olmayan cisimlerin vücuda değmesi ile oluşan yanıklardır. Birinci derece yanığın oluştuğu bölgede hafif bir kızarıklık ve ağrı duyumu vardır. Hiçbir müdahale gerektirmeden, kendi kendine iyileşir ve vücutta iz bırakmaz.

İkinci Derece Yanık:
İkinci derece yanıklar, sıcak ve kaynar su etkisiyle meydana gelen, dış deri ile birlikte derialtı dokusunun da zarar gördüğü yanıklardır. Yanık bölgesinde içi su dolu kabarcıklar meydana gelir, ağrı duyulur. Kendiliğinden iyileşmesini beklemeden, bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Steril (mikropsuz) bir tedavi ve bakımla iyileşirler. İyileşme sonrasında genellikle bir iz bırakırlar.

Üçüncü Derece Yanık:
Üçüncü derece yanıklar, şiddetli yanıklardır. Deri, deri altı dokusu, derinin altındaki kaslar ve bazen kemikler bile zarar görür. Hastanelerde ya da özel yanık tedavi merkezlerinde gerçekleştirilen uzun süreli tedavilerle iyileşirler. İyileşme sonrasında derin izler ve hatta sakatlıklar bırakırlar.

Yanık olaylarına karşı alınacak önlemler:

 • Herhangi tür bir soba yanan odada, çocukları kesinlikle yalnız bırakmayın.
 • Çocuğun içecek ve yiyeceklerini yeterince soğutmadan önüne koymayın, yerken mutlaka yanında bulunun.
 • Ocak ve soba üstündeki su dolu kapların ve tavaların kulplarını, çocukların erişemeyeceği şekilde ve geçerken sizin de takılmayacağınız pozisyonda, içeriye dönük olarak koyun.
 • Sıcak ütüyü gelişigüzel yerlere koymayın. Yanığa ve hatta yangına neden olabileceğinizi unutmayın.
 • Elekrikli aygıtları çalıştırırken, kabloların sarkmamasına, özellikle yürüyen birinin ayağına takılacak durumda olmamasına dikkat edin.
 • Kibrit, çakmak, benzin, alkol, gaz, kolonya gibi yakıcı ve yanıcı maddeleri çocukların ulaşamayacağı kapalı yerlerde bulundurun.
 • Soba, elektrikli soba ve şöminelerde çocukların dokunmasını önleyecek özel koruyucu engeller kullanın.
 • Çocuklarınıza banyo yaptıracağınız zaman, banyo suyunun sıcaklığını kesinlikle kontrol edin; küçük çocuğun sıcak su musluğuyla oynamasına izin vermeyin.
 • Elinizde ya da ağzınızda yanar durumda sigara varken, çocuğunuzu kucağınıza almayın, sigaraya dokunabileceği kadar yaklaşmayın.

Yanık olaylarında ilkyardım

 • Yanan kişi çok heyecanlı ve belki de panik durumunda olacağı için, öncelikle onu sakinleştirin, aşağıda anlatılan ilk müdahalelerden sonra onu yatırın, rahat etmesini sağlayın.
 • Derinin hafifçe kızardığı, su kabarcıklarının görülmediği birinci derece yanıkları, hemen soğuk suya tutun, ağrısı tamamen durana kadar bekletin. Başka bir müdahale gerekmeden kendiliğinden iyileşecektir.
 • Yanık bölgesinde derinin bütünüyle sıyrıldığı, su kabarcıklarının oluştuğu, ikinci derece yanıkları, hemen soğuk çeşme suyuna, hatta soğutulmuş suya tutun, ya da yanık üzerine buz koyun; en az 5 – 10 dakika bunu sürdürün. Ağrı azaldığında bir sağlık merkezine başvurun.
 • Yanık derinin, havadaki mikrop ve bakterilerden bile etkilenecek kadar hassas durumda olduğunu unutmayın. Yanığın üzerini, eğer varsa bir sargı beziyle, o yoksa temiz bir bezle kapatın.
 • Yanığın yerine göre, yanan kişinin giysilerini çıkarmanız gerekiyorsa, dikkatlice çıkarın. Kabarcıkları patlatmadan, gerekirse elbiselerini yanık çevresinden keserek çıkarın.
 • Eğer oluşan yanık vücutta geniş bir bölgeyi kaplıyorsa, yanan kişiyi temiz bir çarşafa sarın.
 • İkinci dereceki yanıklar, bedenin küçük bir bölümünde bile olsa, mikrop kaptığında iyileşme süresi daha da uzayacağı için; mümkünse hemen bir sağlık kuruluşuna götürün.

Yanık durumlarında dikkat edilecek noktalar:

 • Yanık üzerine kesinlikle HİÇBİR ŞEY sürmeyin. Özellikle bu konuda halk arasında, birçok yanlış bilgi yaygındır. Yanık üzerine diş macunundan yumurtaya, hatta ayakkabı boyasından soba yaldızına kadar çeşitli zararlı maddeler sürmeyi önerenler olacaktır. Yanan kişiyi, bu yanlış tedavi önerenlerden koruyun. Yanık üzerine doktorun vereceği ilâçtan başka bir şey sürülmesine izin vermeyin.
 • Yanık yeri tentürdiyot ya da benzeri başka şeylerle pansuman yapmayın.
 • Yanığın kabarcıklarını asla patlatmayın.
 • Yanan kişinin giysilerini çekerek çıkarmayın, giysiler yanmış bile olsa zorlamayın.
 • Ağır yanık durumlarında, yanan kişiye ağızdan içecek ve yiyecek vermeyin.
 • Yanığın üstüne kesinlikle kirli bez koymayın, temiz bez buluncaya kadar suya tutarak koruyun.

yanık
Yanık türü ev kazaları hakkında önlemler ve yanıkta ilkyardım yöntemleri bilinmeli ve bu konudaki batıl yöntemlerden sakınılmalıdır

.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, buhar yanığına ne iyi gelir, yanıklarda ilk yardım, ütü yanıgına ne iyi gelir, soba yanığına ne iyi gelir, ev kazalarında ilk yardım ile ilgili gazete haberleri, yanıkta ilk yardım, yanık ilk yardım, zayıflama.
.
İlgili Yazılar:

2 yorum

 1. Yanık türü kazalar ve yanıklar hakkında çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş, teşekkür ederim. Naçizane küçük bir ekleme yapmak istiyorum. Yanan kişinin panik durumunda olabileceğine değinmişsiniz. Ben bunu gözlerimle gördüm. Yanan benzinden elbisesi tutuşan bir genç, yaşadığı panik duygusuyla öyle bir koşturma içine girdi ki, biz onu yakalayıp ateşi söndürene kadar yanık ilerlemişti. Yakaladığımızda yere yatırıp hemen söndürdük ama, hastanede iki gün sonra hayatını kaybetti. Siz siz olun, elbisesi tutuşan kişiyi, kaçmaya başlamadan önce hemen yakalayın.

 2. Ev kazaları ve özellikle yanık şeklinde ev kazası hakkında bilgiye ihtiyacım vardı. 4 küçük çocuğum var, ateşle oynamayı çok mu seviyorlar, yoksa korkudan bana mı öyle geliyor, bilmiyorum. Sık sık elleri parmakları yanıp “uf” oluyor. Allah korusun. _

Yorumlar kapatıldı.