Aldatma Sonrası İlişkinin Tamir Edilmesi

Mutlu Evlilik sırları 2 ailecesaglik-com

Aldatma Sonrası İlişkinin Tamir Edilmesi

Başlangıç olarak çift kendi ilişkilerini incelemelidir. Varsa ilişkilerindeki mesafe uzaklığını kabul etmelidir. Birbirlerine özen gösterme konusunda gevşek davranmaya başlamışlarsa bunu kabul etmeliler. Bir bakıma ilişkideki iki insandan her biri ilişkinin nasıl gittiği konusundan sorumludur. Her ikisi de bu sorumluluğu almalıdır. Güvenmenin birbirlerinin emrine amade olmamak ve özen göstermemek şeklinde işlenmesinin yararı olmadığını her ikisi de anlamalıdır.

Bundan sonra çift, aldatmanın açığa çıkmasını daha derin düzeyde samimiyet, yakınlaşma, içlerini birbirlerine dökme konusunda bir sıçrama tahtası olarak kullanılabilirler.

Bir çift aldatma sonrası ilişkinin tamir edilmesi için neler yapabilir?

İlişkinin temelini güven oluşturur. Bu da her bir bireyin ilişkide dürüstlüğünden beslenir ve dürüstlük en çok tek eşlilikte sağlanabilir.

Aldatmanın ortaya çıkmasından sonra aldatılan eşin gerçekleri duyması çok acı verse de gerçeklere kişi, korku ve fanteziden çok daha rahat katlanabilir. Ancak genelde aldatmanın açığa çıkmasından sonra işler böyle yürümez. Tipik olarak aldatılan eşler eşini denetlemek ya da ona yemin ettirmek gibi davranışlar sergiler. Bazen de travmanın verdiği acı ve şokun etkisi ile eşlerinin evden gitmesini sağlarlar ya da kendileri tepkisel davranarak evden ayrılırlar. Eşin her şeyini denetim altında tutarlar. Cep telefonlarını maillerini ve faturalarını durmaksızın incelerler. Yani bireyselliğin yerini güvenlik arayışları alır. Bu da aşk ilişkisinin kimyasını bozar. İlişkide çok önemli olan kendiliğindenlik ve dolayısı ile içtenlik zarar görür.

Evlilikte aileyi en çok iki şey yerinden zıplatır. Bunlardan biri ölüm, diğeri aldatmaktır. Hatta aldatma aileyi ölümden daha çok zıplatır. Çünkü, aldatma ölüm gibi doğal bir olay değildir. Yapılan araştırmalarda aldatma nedeniyle oluşan depresyona, eşin ölümü nedeniyle oluşan depresyondan daha çok rastlandığı görülmüştür. Çünkü, cinsellik insan için özel biriyle paylaşılacak bir durumdur. Başka türlü davranışlar insan doğasına aykırıdır.

Aldatılan kişi kendini değersiz, sevgiye layık olmayan biri gibi hisseder. Aldatılan kişi öfkeli ve kızgındır. Bu duygu durumunda ne yapacağını bilemez. Onun bu hali eşine misilleme yapmasına neden olabilir. Yani aldatılan eş misilleme yapma tuzağa düşebilir. Fakat bu davranış ilişkide sorunu saptamaya yönelik olmadığı gibi, ikinci bir yanlışı ilişkilerinin gündemine oturtur.

Genelde aldatılan taraf kadınsa, kadınların çoğu aldatmaya karşı duygularını bastırır ve sineye çeker. Kadınların bir kısmı ise; evliliğini/ilişkisini bitirir.

Bazen üçüncü kişi ile ilişki bitirilip, evlilik devam etse bile aldatılan kişi beğenilmeme hisseder. Eşinin üçgenin diğer tarafındaki kişide ne bulduğunu sorgulamaya başlar. Yani su bir kez bulanmıştır. Suyun tekrar durulması hiç de kolay başarılacak bir durum değildir.

Taraflar aldatmanın ortaya çıkmasından sonra kendi ilişkilerini dürüst bir şekilde gözden geçirmelidirler. Aldatma çiftin ilişkisinde sarsıcı bir kayıptır. Çift sarsıcı kayıplarına köklü bir mesafe koyarak birbirinden daha da uzaklaşma şeklinde cevap verme tuzağına düşmemeli ve ilişkilerine daha büyük zarar vermemelidir.

Aldatmanın ortaya çıkmasından sonra aldatılan eş, duygu, düşünce ve davranışları üzerinde en azından bir süreliğine kontrolünü yitirir. Hiç durmadan bu konuda eşine soru sorma gereksinimi içindedir.

Klinik deneyimler aldatmanın eşler arasında henüz temel güven duygusunun oluşmadığı, ilişkinin ilk yıllarında özellikle ilk bir yılında olması durumunda ilişkinin toparlanmasının çok zor olduğunu göstermektedir. Bu da ilişkide güvenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne sermektedir.

Aldatma çoğu zaman birden bire oluşmaz, yavaş yavaş oluşur. Çoğu zaman aldatılan eş ilgi azalması ve benzeri nedenlerle aldatılacağını sezebilir. Eğer somut belirtiler varsa, durumu öngörüp bunun önüne geçebilir. Yani aldatma, aşamalı bir süreç halinde gerçekleşir. Aldatma, diğer eş tarafından ne kadar erken fark edilirse o kadar çok, üçüncü kişi ile ilişkinin bitme şansı vardır. Örneğin; diğer eş hoşlanma aşamasında bunu fark edebilirse, daha kolay durdurulabilir. Ancak burada ince ayar iş yapılmalı, kıskançlık nedeni ile evlilik ilişkisine daha fazla zarar vermeme temel alınmalıdır.

Aldatma çiftin gündemine bir kez oturduğunda, çiftin aldatma travmasına vereceği tepki, kaygı tarafından örgütlendiği için çiftin bu krizi yönetmesi bir profesyonel yardım almadan hemen hemen olanaksız gibi bir şeydir. Eğer, çift bir evlilik terapistinin rehberliğini alırsa, bu aldatma depreminde gelecekteki yaşamları için çok değerli şeyler keşfedebilir.

Aldatma sonrası çiftlerin ilişkisini belirleyecek olan en önemli şey, çiftlerin ilişkisinin niteliği, bağlılıkları, aldatılan eşin aldatmaya bakış açısı, aldatılan eşin kişilik yapılanması ve en önemlisi de aldatan eşin aldatma sonrası takınacağı tavır ve davranışlardır. Yani güveni yeniden inşa etme işi büyük oranda aldatan eşin yapabileceği bir şeydir.

.
—————————————————-
Bu yazı dizimizin tamamını okumak için aşağıdaki linklere tıklayınız.

.

Aldatma Sonrası İlişkinin Tamir Edilmesi İle İlgili Aramalar

aldatma sonrası ilişkinin tamir edilmesi Aldatma Psikolojisi, aldatmanın nedenleri, aldatmanın sonuçları, aldatma, aldatma tedavisi, çift terapisi, aile terapisi, evliliği korumak için ne yapmalı …

Aldatma Sonrası İlişkinin Tamir Edilmesi

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, aldatmadan sonra evlilik, zayıflama.
.