Evliliğin Bozulması Nedenleri

Evlilikte sorunlar, çatışmalar, geçimsizlik

Evliliğin Bozulması Nedenleri

Neden ilişkiler bozuluyor?

Her şeyin olduğu gibi kadınla erkek arasında olan ilişkinin de gelişim aşamaları vardır. Ve bu gelişim aşamalarının kendine özgü özellikleri var. İnsanlar tanışır, birbirinden hoşlanır yavaş yavaş ilişki oluşur. Sonra evlenmeye karar verirler. Sonra çocukları olur. Sonra çocuklarını büyütürler ve giderek yaşlanma aşamasına doğru yol alırlar.

Çift ilişkisinde bu aşamalara baktığımızda ilişkinin dokusunda pek çok değişiklik oluyor. İlişkinin her aşamasında çift farklı bir sorunla karşılaşıyor. Çözemezlerse çatışma çıkıyor.

İnsanlar severek evleniyorlar. Önce romantik ilişki başlar. Tutku ve isteme bu dönemdeki ilişkinin tipik özelliğidir. Genellikle romantik ilişki çok uzun sürmez. Belki romantiklik vardır ama heyecan azalır ve tutku silikleşir. Giderek sevgi ve güven ön plana geçer.

İlişkinin bu aşamasında güven, sevgi ve hoşgörü artmıştır. Bu nedenle çiftlerle çalışırken onların birbirlerine toleranslarının artmasına özen gösterilmelidir. Diğer taraftan çift üyeleri kadın ve erkeğin beyninin farklı çalıştığını daima akıllarında tutarak birbirlerine muamele etmelidirler.

İşin doğrusu romantik biri ile evlenmek ilişkinin iyi yürüyeceği anlamına gelmez. Romantiklik geçici bir olgu olduğu için benzer karakterlerde birisi ile evlenmek evladır.

Genç ve yaşlı çiftlerin ve de orta yaşta olan çiftlerin problemleri birbirinden farklıdır. Çiftler evlilik terapisi istiyor, ilişkimiz iyi başladı şimdi ne oldu bilemiyoruz diyorlar.

Bir ilişkiniz varken ya iyi ya da kötü hissedersiniz. İlişki içinde kendimizi iyi hissettiğimizde her şeyi olumlu görürüz. Bu istendik bir durumdur.

Çiftin ilişkisi aynı banka hesabı gibidir. Ya artıdadır ya eksidedir. Eğer ilişkiniz artıdaysa partnerinizle işbirliği, güveni, sevgi, anlama, anlaşılma gibi hoş duyguları yaşarsınız. Bu ilişki hesabınızın artıya doğru gittiğini gösterir.

Eğer partneriniz sizi görmezden geliyorsa, sizi eleştiriyorsa ya da güvenmiyorsa ya da hep suskun kalıyorsa ilişki hesabınız eksiye doğru gidiyor sinyalidir. Pozitif hesabınız ne kadar yüksekse ilişki hesabınız o kadar iyi demektir.

İlişkinin niteliği fiziksel semptomların oluşmasına neden olabilir. Kötü ilişkide tansiyon çıkar. Siniriniz bozulur. Bu noktada kişi kendine dönüp acaba kendimi sakinleştirebiliyor muyum? diye sormalıdır. Kişiler aile evlilik krizinde kendilerini sakinleştiremezlerse bazen algıları bile değişebilir.

Sorunlu bir ilişkide kişi olumsuz hisseder içten ve çok derinden bir acı çeker. İşte bu noktada pek çok şey değişir. Burada partnerinizin algılaması da negatife döner. Dolayısı ile eşinizin olumsuzluğundan mutlaka etkilenirsiniz.

İlişkide bir bozulma olduğunda daha önce nötr olan şeylerde olumsuzluğa dönüşür. Olumlu hisler hissedilmez olur. Olumsuz duygular depresyon durumunda artar.

Çiftler ilişkilerini sürekli olumsuz olarak düşünüyor ve görüyorsa bu boşanmaya kadar gidebilir.

Çiftler ilişkilerinde neyi değiştirebiliriz neyi değiştiremeyiz diye düşünmelidir. İletişimi olumsuzdan olumluya çevirmek her çift için çok şey ifade eder. Çiftler olumlu etkileşim, olumlu cinsellik ve olumlu faaliyetler geliştirerek ilişkilerinde koruyucu faktörleri oluşturabilirler.

Genel olarak çiftler terapiye gelmede geç kalıyorlar. Sorunlar iyice kötüleşince değiştirmek zorlaşıyor. Bu nedenle koruyucu bir önlem olarak çiftler ilişkinin her aşamasında yardım almalıdırlar. Çoğu zaman çiftler evlilik terapisi için baş vurduklarında geç kalınmıştır. Bu durumun oluşmaması için evlilik öncesi danışma, küçük çocuklar,aile, ergen sorunları, ilişkiyi canlandırıcı müdahaleler gerektiğinde yapılmalıdır.

Her şeyin daha iyi yapılma yolları olduğu gibi evlilik ilişkisinde de çiftlerin mutlaka daha iyi bir ilişkiye sahip olabilmeleri için daima birbirlerine daha iyi davranıp memnun etmelerinin bir yolu vardır . Evlilik terapisi sorunlu ilişkilerde çiftlerin daha iyi bir şeyler yapmalarına yardımcı olur.

Sorunlu ve mutsuz evliliklerin en önemli sonuçlarından biri çift ya da aile üyelerinden birinin depresyona girmesidir ; İşin daha kötü kısmı ise depresyonunun zaten iyi gitmeyen evlilik ya da aile ilişkilerini daha da kötüleştirmesidir.

———————————————————–
Kaynak: Shu. Güldane KAVGACI – Aile ve Evlilik Terapisti & Cinsel Terapist

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, muksa evlilik bozulmasi için, zayıflama.
.