Evlilikte Çatışma Nedenleri – 3 – Kural Savaşları

Evlilikte Çatışma Nedenleri 3

Evliliğin ilk günlerinde eşler birbirlerine oldukça hoş görülü davranmalarına karşılık, zamanla kimin neyi ne ölçüde kontrol etmesi gerektiği savaşına kaçınılmaz olarak girerler. Bu savaşım sürecinde birbirleri ile anlaşmazlıklarını çözerken, hangi kurallara uymaları gerektiğini belirleyen kuralları koyarlar. Bir başka şekilde söyleyecek olursak çiftler kural koymanın kurallarını koyarlar. Örneğin çiftler belli bir konuda anlaşmak zorunda olmadıkları konusunda bir anlaşmaya varabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken ince nüans, kurallar konusundaki bu açıklamalardan, evlilik ilişkisinin tümüyle kurallar ilişkisi olduğu sonucuna varılmaması gerektiğidir.

Çift ilişkisinde en önemli çatışma nedeni olan kuralların kimin tarafından konulacağı meselesinin nedeni çok derinlerde olup çok katmanlı ve çok yönlü bir değerlendirmeyi gerektirir. Kuralların konulması açısından bir evlilik ilişkisini açıklamak demek, bu evlilik ilişkisinin tanımlanması ve kontrolü açısından açıklanması demektir. Çünkü eşlerin koyduğu veya koymaya çalıştığı her kural belirli bir ilişki türünü tanımlar.

Bu kurallar açık veya kapalı olabilir. Örneğin, bir çift arasında kadın çok sinirli iken kocanın onu avutması gerektiğini belirleyen bir kural varsa, bu kural eşlerin “tümleyici” bir ilişki içinde olduklarını gösterir. Benzer bir şekilde çift ilişkisine para konusunda kadının da kocası kadar söz söylemeye hakkı olduğunu belirleyen bir kural varsa, bu kural eşlerin hiç değilse para konusunda “bakışık” (karşılıklı, birlikte) bir ilişki içinde olduklarını gösterir.

Herhangi bir çift gerektiğinde bakışık, gerektiğinde tümleyici ilişkileri kurmakta güçlük çekiyorlarsa, bu durum evlilik ilişkisinin belirli alanlarda güçlüklerle karşı karşıya olduğuna dikkatimizi çeker.

Bütün kişiler arası ilişkilerde olduğu gibi evlilik ilişkisinde eşler birbirleri ile tutarsız olan kuralları yürürlüğe koyma eğilimleri vardır. Çift ilişkisinde çatışmaya asıl neden olan durum, tam da bu durumdur.

Evliliğin ilk başlarında hatta evlilik öncesinde, eşler birbirlerinin hatalarını görür ve bu gördüklerinin birbirlerini incitmemek için birbirlerine söylemekten çekinirler. Evlilik süreci ilerledikçe bu durumlar kümülatif bir etki yaparak eşlerden birini patlama noktasına getirir ve eşler şiddetli bir kavgaya tutuşurlar. Bu kavgadan bir süre sonra uzlaşırlar.

Ancak bu dargınlık döneminde eşlerden biri barışmak için kendinden çok büyük bir fedakârlıkta bulunur ve aşırı ölçüde ödün verirse, bu durum eşler arasındaki çatışmanın tohumlarının ekilmesine yol açar. Ya da çiftler bu alanlarda hiç tartışmaz, kafalarındaki düşünceleri birbirlerine açıkca söylemezler. Bu durumda da eşler birbirlerine yabancılaşabilir ve birbirbirinden soğurlar.


Lütfen, yazının devamını okumak için,
aşağıdaki bölümler listesinden 4 numaralı yazıya geçiniz.
.

——————————————————————
Kaynak: SHU Güldane KAVGACI – Aile ve Evlilik Terapisti & Cinsel Terapist

.

Evlilikte Çatışma Nedenleri ile ilgili Aramalar

Evlilikte Çatışma, eşlerin kavgaları, evlilikte sorunlar, mutlu evlilik, çatışma neden olur, evlilikler neden bozuluyor, evlilik aşkı öldürür mü, sevgililer evlenince neden anlaşamıyor …

.