Evlilikte Çatışma Nedenleri – 4 – Kural Savaşları

Evlilikte sorunlar, çatışmalar, geçimsizlik

Evlilikte Çatışma Nedenleri 4

Çift terapisine çözümü en kolay olan çatışmalar, eşlerin hangi kurallara uymaları gerektiğinden kaynaklanan çatışmalardır. Evlilik sürecinde eşler bu konuda eninde sonunda bir anlaşmaya varırlar.

Eşler arasında çözümü en zor olan çatışma ise, kuralların kim tarafından konulacağından kaynaklanan çatışmadır. Bu türden bir anlaşmazlık, eşler arasında çoğu zaman bir güç savaşımının doğmasına yol açar. Bu güç savaşı bir kez çift ilişkisinin gündemine oturduktan sonra, eşler birbirlerine karşı tehdit, sabotaj, fiziksel saldırı ve çaresizlik gösterme gibi çeşitli taktikleri kullanabilirler.

Bu güç savaşımı, çiftin patolojik bir ilişkileri olduğu anlamına gelmez. Ancak bir evlilik ilişkisinde eşlerden biri eşinin davranışını kısıtladığı ve kontrol ettiği halde, böyle yapmaktan kendini alıkoyamaz ya da böyle yapmadığını iddia ederse, işte o zaman eşlerin ilişkisi patolojik bir nitelik kazanmaya başlar.

Kuralların kimin tarafından konulması gerektiği konusu üzerindeki anlaşmazlığın çözümünün zor olmasının nedenlerinden biri de eşlerden her ikisinin de sanki temel hak ve özgürlükleri karşılıklı olarak çiğnenmiş gibi birbirlerine tepkide bulunmalarıdır.

Tüm kişiler arası ilişkilerde de olduğu gibi, eşler anlaşmazlıklarını çözerken tek bir düzeyde iletişimde bulunmuş olsalardı; çatışmalarının çözümü kolay olurdu ve eşler arasındaki çatışma döngüsellikleri yaşanmazdı. Evlilik ilişkisinde eşler birbirlerine bir düzeyde bir ilişki türü, bir başka düzeyde bu ilişki türü ile tutarsızlık gösteren başka bir ilişki türü yürürlüğe koyarlar. Bu nedenlerle bu ilişkilerde çatışmanın çözümü oldukça güçleşmektedir. Çünkü eşler birbirlerini, aralarındaki çatışmayı arttıracak şekilde davranışta bulunmaya kışkırtmaktadırlar.

Eşler arasındaki çatışma nedenlerinden biri de eşlerin kurallar konusundaki çatışmaları çözebilmek için koydukları “kural ötesi” (meta rule) kuralların, ilişkinin diğer kuralları ile çatışmasıdır. Örneğin bir çift herhangi bir konuda her iki taraf için de doyum sağlayıncaya dek söz konusu konunun tartışılması kuralını koyabilirler. Ancak kadın kendini ifade edebilmek ve haklı çıkarmak için bir girişimde bulunduğunda adam karısının sürekli konuştuğunu belirterek onu dinlemezse, adamın bu davranışı çatışmanın çözümü için getirilen kural ötesi bir kural ile çatışmış olur. Sonuç olarak her iki eş de öfke ve doyumsuzluk yaşar.


Lütfen, yazının devamını okumak için,
aşağıdaki bölümler listesinden 5 numaralı yazıya geçiniz.
.

——————————————————————
Kaynak: SHU Güldane KAVGACI – Aile ve Evlilik Terapisti & Cinsel Terapist

.

Evlilikte Çatışma Nedenleri ile ilgili aramalar

Evlilikte Çatışma, eşlerin kavgaları, evlilikte sorunlar, mutlu evlilik, çatışma neden olur, evlilikler neden bozuluyor, evlilik aşkı öldürür mü, sevgililer evlenince neden anlaşamıyor …

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, EVLİLİKTE ÇATIŞMALAR, zayıflama.
.