Evlilikte Çatışma Nedenleri – 5 – Seksüel Sorunlar

evlilikte-catismalar-sorunlar-gecimsizlik

Evlilikte Çatışma Nedenleri 5

Eşler arasındaki çatışmaların incelikli özelliklerini açıklayabilmek için, çiftin “seksüel” ilişkilerinin de üzerinde durulması gerekir. Eşlerin seksüel davranışlarını, ilişkilerinin tanınmış sorunundan tümü ile farklı göstermeye hemen hemen olanak yoktur.

Eşlerin seksüel ilişkilerinin temelinde, birbirlerine utangaç bir şekilde davranmaları vb. nedenlerden ziyade, seksüel ilişkinin kimin tarafından kontrol edileceği örüntüsü önemlidir. Bir çift ilişkiyi sürekli olarak adamın başlatması, diğer bir çift kadının başlatması konusunda anlaşmaya varmış olabilirler. Diğer bazı çiftler ise seksüel ilişkiyi tıpkı ilişkilerinin diğer alanlarında olduğu gibi, “bakışık” bir ilişki olarak tanımlamış olabilirler.

Çiftler arasındaki seksüel anlaşmazlıklar çeşitli şekillerde gelişebilir. Burada birleştirici örüntü, karı-kocanın isteklerini birbirlerine açıkça ifade edebildikleri durumlarda, çatışmaların çözümünün nispeten kolay olmasıdır.

Karı koca isteklerini birbirlerine açıkça ifade edemiyorlarsa, çatışmanın çözümü zora girer. Örneğin, kadın sevişmek ister ama bu isteğini eşine açıkça ifade etmek yerine kocasının bunu “anlamasını” ve teklifin ondan gelmesini umarak, kocasına arkasını dönüp yatar. Adam da tam tersi karısının onunla sevişmek istemediğini düşünebilir. O da sırtını karısına dönüp yatar.

Eşler bu tür bir ilişki örüntüsü içinde zamanla, ilişkide sevilmediklerini düşünmeye başlarlar. Halbuki bu çift ilişkilerinin tanımlanması sorununu çözebilmiş ve isteklerini birbirlerine açıkça söyleyebilme yürekliliğini gösterebilmiş olsalardı, üzülmek yerine sevişmenin keyfini çıkarırlardı.

Evlilik ilişkisinde eşler ilişkinin kimin kontrolünde olacağı konusunda bir sıkıntı yaşadıklarında, çatışmalarını çözebilmek için seksüel ilişkilerinden de (koz olarak) yararlanmaya kalkışabilirler. Bu durum bir kez çiftin seksüel ilişkisinin gündemine oturunca, çiftin seksüel yaşantılarının tüm tadını tuzunu kaçırabilir.


Lütfen, yazının devamını okumak için,
aşağıdaki bölümler listesinden 6 numaralı yazıya geçiniz.
.

——————————————————————
Kaynak: SHU Güldane KAVGACI – Aile ve Evlilik Terapisti & Cinsel Terapist

.

Evlilikte Çatışma Nedenleri – Seksüel Sorunlar ile ilgili aramalar

Evlilikte Çatışma, eşlerin kavgaları, evlilikte sorunlar, mutlu evlilik, çatışma neden olur, evlilikler neden bozuluyor, evlilik aşkı öldürür mü, sevgililer evlenince neden anlaşamıyor …

.