Evlilikte Çatışma Nedenleri – 6 – Seksüel Sorunlar

Evlilikte sorunlar, çatışmalar, geçimsizlik

Evlilikte Çatışma Nedenleri 6

Genel olarak eşlerin birbirlerine karşı kullandıkları ilişki çalımları, yaşamlarının her alanında olduğu gibi seksüel ilişkilerinde de gözlenir. Kısacası eşler ilişkilerinin tanımlanmasına ilişkin sorunlarını çözmedikçe, seksüel ilişkilerindeki sorunları çözmeleri de zorlaşır.

Bazı durumlarda eşlerdeki semptomatik bir davranış, seksüel sorunların çözümünü engellemeye hizmet ediyor olabilir. Örneğin kocası sevişmek istediği zaman kadının sürekli olarak başı ağrır. Kadın böylece kocasının isteklerini engellemiş olur. Adam buna tepki olarak karısına karşı saldırgan bir şekilde davranır.

Karı-koca arasında bu türden karşılıklı tepkisellik hakim olduğu zaman, çatışmanın çözümü oldukça zorlaşır. Karı koca arasındaki bu tür bir etkileşim sadece eşlerden birinde değil, diğerinde de belirtisel davranışlara yol açar. Kadının nasıl elinde olmadan başı ağrıyorsa, adam da elinde olmadan karısına karşı saldırgan bir şekilde davranmaktadır. Bu tür döngüsel çatışmalarda eşlerin dışarıdan profesyonel bir yardım almadan bir çözüme ulaşmaları hemen hemen olanaksızdır.

Çift ilişkisine ve çiftin seksüel ilişkilerine, eşlerin bireysel korku kaygı ve suçluluk duyguları açısından da bakılabilir. Ancak konuya salt bireysel açıdan bakmak, hiçbir kusurları olmayan sapasağlam iki insan arasındaki sorunların sürmesine katkıda bulunan tüm etkenlerin ortaya çıkmasını zorlaştırır.

Bu nedenle, eşler arasındaki seksüel anlaşmazlıklara ilişkileri ile uğraşma taktikleri açısından yaklaşılırsa, anlaşmazlıkları sürdüren koşulların su yüzüne çıkması ve eşler arasında nelerin değişmesi gerektiği kolaylıkla anlaşılabilir.
.
SONSÖZ:

Bir evlilik ilişkisinde eşler arasındaki çatışmalar hemen hemen sonsuz sayıda nedenden kaynaklanabilir. Altı bölümlük bu yazı dizisinde, tüm bu nedenleri gözden geçirmekten ziyade, tüm kültürlerde gözlenebilen temel çatışma nedenleri üzerinde durulmuştur.

Evrensel bir kural olarak, hangi kültürde olursa olsun iki insan evlenince bu kişilerin uymaları gereken bazı kurallar vardır. Eşler bu kuralları karşılıklı olarak harmanlayarak yoğurmak ve bu kuralların kimin tarafından saptanması gerektiği sorunu ile uğraşmak zorundadırlar.

Kuşkusuz, farklı kültürlerde yetişmiş insanların bir araya gelerek evlenmeleri, çatışmaların doğmasına ne denli elverişli bir ortam yaratıyorsa; aynı şekilde bir kültürün hızla değişmesi de çatışmaların doğmasına o denli elverişli bir ortam hazırlar. Örneğin günümüzde kadının çalışma yaşamına girmesi, kadının geleneksel rolünü değiştirmiş ve bir erkekle “bakışık” bir ilişkiye girmeyi tercih eden kadını yaratmıştır.

Lütfen, yazının önceki bölümlerini okumak için,
aşağıdaki bölümler listesini kullanınız.
.
——————————————————————
Kaynak: SHU Güldane KAVGACI – Aile ve Evlilik Terapisti & Cinsel Terapist

.


Evlilikte Çatışma Nedenleri İle İlgili Aramalar

Evlilikte Çatışma, eşlerin kavgaları, evlilikte sorunlar, mutlu evlilik, çatışma neden olur, evlilikler neden bozuluyor, evlilik aşkı öldürür mü, sevgililer evlenince neden anlaşamıyor …

.