■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Mutlu Evlilik İçin 5 Altın Kural -1

Yazının Tam Başlığı: Mutlu Evlilik İçin 5 Altın Kural -1
mutlu evlilik, ilişkiler, ailecesaglik.com

Mutlu evlilik, istemenize de bağlı

Mutlu evlilik nedir?
Mutlu evlilik nasıl olur?
Mutlu evlilik formülü nedir?
Mutlu evlilik için 5s kuralı…
Mutlu evliliğin altın kuralları…

Evliliğinizde ya da ilişkinizde, yolunda gitmeyen birşeyler mi var? Demek ki, normal bir evlilik (veya birliktelik) yaşıyorsunuz. Mutlu evlilik, hiç sorunları olmayan evlilik değildir; ilk bilinmesi gereken de budur. Sorunsuz ilişki ve evlilik olmaz; ama sorunlar kalıcı ve sürekli ortaya çıkıyor ve aralarda mutluluk için zaman kalmıyorsa, durum ciddi demektir. Yine de “artık bu evlilik bitti” demeden önce, oturup sakince düşünün.

Genellikle “artık bitti” denilen evlilikler, aslında mutlu biçimde süren evliliklerden pek farklı değildir. Fark, kişinin durumu algılayışındadır. Birkaç kolay ve etkili kurala uyarak, “bitti” dediğiniz evliliğinizi, mutlu evlilik haline getirebilirsiniz.

Hiç sorunsuz bir mutlu evlilik, her çiftin hedefidir; ancak ister evlilik olsun ister birliktelik olsun, pürüzsüz bir ilişki sanıldığı kadar kolay değildir. Hatta mümkün de değildir. Dışarıdan görüp, pürüzsüz, sorunsuz sandığınız evliliklerin de her birinde farklı sorunlar yaşanmaktadır; ama bu sorunlar evliliğin sürmesine de, onun bir mutlu evlilik olmasına engel değildir.

“Ruh eşinizle” mutlu olamazdınız.

Farklı iki kişinin yıllarca, her gün, her an sorunsuz anlaşabilmesi, hiç bir anlaşmazlık yaşamaması, güzel bir hayaldir. Hayalin güzelliği inkâr edilemez, ama sonuçta bir hayal olduğunu farketmek için, gerçekçi olmak yeterlidir.

Ayrıca, ruh eşinizle yaşamak hayalinin, yani tıpatıp sizin gibi olan bir eşe sahip olmanın, aslında hiç de iyi bir şey olmadığını da görmelisiniz. Bunu görebilmek için önce kendinize karşı dürüst olmalısınız: Tıpatıp sizin gibi olan, her konuda sizin gibi düşünen, sizin gibi davranan biriyle, siz geçinebilir miydiniz? (“Evet” diyorsanız, dürüst olmayı yeni baştan deneyin).

Mutlu evlilik, “eşim” dediğiniz kişinin tıpatıp sizin “eşiniz” olması değildir. Eşiniz, sizi tamamlayan yaşam ortağınızdır, siz de onu tamamlayan kişisiniz. Belki de kullanmaya alıştığımız bazı sözcükler, mutlu evlilik hakkındaki düşüncelerimizi birer ütopyaya dönüştürüyor. “Eş” sözcüğünde olduğu gibi, “ruh ikizi” sözü de aslında asla olmaması gereken bir durumu idealize etmiş oluyor. Gerçekte var olsaydı bile, hiç kimse, “ruh ikiziyle” iyi anlaşamazdı.

Mutlu evlilik, sizin “tıpkı”nızı bulmak ve onunla yaşamak değildir; tamamlanacağınız, bütünleşeceğiniz ve bütünleneceğiniz kişiyle yaşamı paylaşmaktır. Bu kişi, elbette sizden farklı olacaktır; duruma “onun” gözüyle bakarsanız, siz de ondan farklısınız ve bu farklılıklarla bir bütün oluşturursunuz.

Mutlu evlilik, farklılıkların çatışma olmadığını bilenlerin evliliğidir.

Mutlu evlilik için bu farklılıklar, çatışmanızı değil, konuşmanızı gerektirir. Ama, gerçekten dinleyerek, anlamaya çalışarak yapılan konuşma… Suçlayıcı olmadan, duygularınızı ve beklentilerinizi anlatabilmelisiniz. Karşınızdaki kişi de sizi gerçekten dinlemeli; tabii siz de onun anlattıklarını dinlemelisiniz. Dinliyor gibi görünmek, genellikle yapılan en büyük yanlıştır; gerçekten anlamak amacıyla dinlemelisiniz.

Bunu yaptığınızı sanırsınız, ama “ben zaten böyle yapıyorum” diyen kişilerin büyük çoğunluğu, aslında bunu yapmaz. Dinliyor gibi görünebilmek, dinlemek değildir; anlamaya çalışıyor gibi görünmek, anlamanızı sağlamaz; bu nedenle de sorun çözülmez. Bu tavır, kişinin eşiyle bir bütün olma amacıyla çelişir.

Kendini anlatabildiğini ve anlaşılabildiğini düşünen eşlerin evliliği, mutlu evlilik olur. Her iki eş de kendini tam olarak anlatabildiyse ve diğerini tam olarak anladıysa, bu evliliğin mutlu evlilik olmasını engelleyen unsur, artık evliliğin içerisinden olamaz.

Uzmanlar, mutlu evlilik için yapılması gerekenlerin kolay anlaşılması için, konuyu maddeler halinde sıralanan bazı kurallarla dile getiriyor. Bu yazının devamı niteliğinde olan sonraki yazımızda, mutlu evlilik için 5 altın kuralın neler olduğunu görebilirsiniz. (Telif: AileceSaglik.com)

(www.AileceSaglik.com sitemizin diğer yazıları gibi, bu yazı da uzman yazarlarımız tarafından yazılan özgün bir telif yazıdır, izinsiz kopyalanması durumunda yasal yollar uygulanır).
Yazının devamını okumak için tıklayınız.İlgili Aramalar:

Mutlu evlilik, evlilik, mutlu evlilik sırları, başarılı evlilik nasıl olur? mutlu evlilik sırları, mutlu evliliğin kuralları nelerdir? evlilikte nasıl mutlu olunur, mutlu evlilik nedir, eşler birbirine nasıl davranmalı, evlilikte çatışmalar, evlilikte geçimsizlik
NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, nasıl mutlu olunur 5 madde, evlilikte 5 s kuralı, nasıl mutlu olunur 5 altın madde, doktor evlilik sitesi language:tr, zayıflama.

Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Mutlu Evlilik İçin 5 Altın Kural -1 - -


4 Yorum

 1. Türkan

  24 Mayıs 2013 at 17:55

  Mutlu evlilik hakkındaki yazınızı okudum, çok beğendim. İnsan istedikten sonra yuvasında mutluluğun hakim olmasını sağlayabilir. Bence de mutlu evlilik için bir sürü şart gerekmiyor. “Maddi durum iyi olacak, sağlığı mükemmel olacak, hayatta hiçbir eşya vb eksiği olmayacak, ancak öyle mutlu olunur” diyenlerin çok yanıldığını düşünüyorum. Evlilikte eşler birbirine karşı sevgi dolu ve iyi niyetli olursa, mutlu evlilik bal gibi de mümkündür.

  Evli olan herkesin, “mutlu evlilik olması için ben yeterince çaba harcıyor muyum”, diye kendine sorması lazım. Bütün çiftlere mutlu evlilik dilerim.

 2. Mesut Gurur

  27 Mayıs 2013 at 22:28

  Ben de yazıyı çok beğendim. Bütün çiftlere mutlu evlilik dilerim.

 3. Bülent B.

  10 Ocak 2014 at 21:00

  Mutlu evlilik, eşlerin mutlu evliliği istemelerine bağlı. Mutlu olmak istemeyene kimse yardım edemez. Bu konuda kadınlarımızın biraz başlarını önlerine koyup düşünmeleri gerekiyor. “Yuvayı dişi kuş yapar” atasözümüz var, ama uygulamada gördüğümüz, bunun tam tersi. Mutlu evlilik olabilecek olan birçok evlilik, kadınların ne istediğini bilmemesi yüzünden cehenneme dönüşüyor. Sonunda da hiç yoktan boşanmalar yaşanıyor. Boşanma için başvuran da yüzde 90 kadınlar… Sonra da bunun bahanesi geliyor tabii: “Erkekler kadınlara baskı yapıyor da ondan kadınlar boşanıyor”. Halbuki çoğu vakada durum hiç de böyle değil. Dediğim gibi, kadınlar mutlu evlilik yaşamak isteyip istemediklerini, ciddi olarak düşünmeliler. Eğer mutlu evlilik istiyorlarsa, bunu yapmaları hiç de zor değil. Mutlu evlilik ile bağdaşmayan davranışlardan vazgeçecekler, hepsi bu… _

 4. Lale

  19 Mayıs 2014 at 10:13

  İnternette sık sık rastlarım;
  “mutlu evliliğin 5 kuralı”,
  “evlilikte 5 s kuralı”,
  “mutlu evliliğin altın kuralları”,
  “evlilikte mutlu olmanın kuralları”,
  “evlilikte 10 temel kural”,
  “mutlu evlilik için 5 kural”
  vesaire, vesaire…

  Buradaki yazıları gördüğümden beri, mutlu evlilik için tek kural tanıyorum:
  — Bu sitenin Mutlu Evlilik bölümündeki yazıları okumak!..

  Yazan kişiye veya kişilere binlerce, milyonlarca teşekkürler… _

sitemap -- sitemap

banner