Mutlu Evlilik İçin 5 Altın Kural -2

mutlu evlilik, çatışmalar

Mutlu Evlilik Kuralları

Bu yazı, mutlu evlilik konusundaki önceki yazımızın devamıdır. (www.AileceSaglik.com sitemizin diğer yazıları gibi, bu yazı da uzman yazarlarımız tarafından yazılan özgün bir telif yazıdır, izinsiz kopyalanması durumunda yasal yollar uygulanır).

Yazının ilk bölümünü okumak için buraya tıklayınız.

.

Mutlu Evlilik İçin 5 Altın Kural:

1- Mutlu evlilik herşeyden önce, evlilikte yaşanan mutlu anların toplamıdır. Bunu basitçe kavramak için, bankada bir hesap açtığınızı farzedin; bu hesaba ne kadar “mutlu an” yatırırsanız evliliğiniz veya ilişkiniz de o kadar mutlu evlilik veya mutlu ilişki olacaktır. Hedefiniz, mutlu evlilik hesabınızı mutlu anlarla doldurmak olmalı.

2- Uzmanların “anahtarlık” benzetmesi de ilginçtir: Hayalî bir anahtarlık düşünün. Buna, “mutlu evlilik anahtarlığı” diyelim. Mutlu evlilik veya mutlu ilişki anahtarlığınıza, size gereken bütün anahtarları takıp takmadığınızı kontrol edin.

Bunlar, hoşgörü anahtarı, koşulsuz sevme anahtarı, anlayış anahtarı, arkadaş olabilme, şefkat, içtenlik, sabır, emek ve fedakârlık anahtarlarıdır. Anahtarlığınızda hangi anahtarların eksik olduğunu, bütün içtenliğiniz ve dürüstlüğünüzle bulmaya çalışın.

3- Evlenmeden önce, iki sevgiliyken yaptığınız romantik hareketleri yaşamınızdan çıkarmayın. Her nedense birçok evli çift, bu tür davranışları evli olma durumuna yakıştırmazlar. Toplumun evli çiftleri romantik tavırlar içinde gördüğünde ayıplayacağı gibi bir inanış yaygındır. Bu nedenle, kısa bir süre önce, henüz iki sevgiliyken yaşadıkları güzellikleri evliliklerine taşıyamazlar.

Sonra da “evlilik aşkı bitirir mi, bitirmez mi” tartışmalarının objesi olurlar. Evet, evlilik yeni sorumlulukların üstlenilmesidir ve bu sorumluluğa sığmayan deli-dolu tavırlar, söz konusu sorumluluğun gerekleri ile çeliştiği ölçüde, evlilikte yer almaz. Ancak, romantik tavırların hepsi de sorumluluklarla çelişiyor değildir. Bu çelişkiye düşmeyen flört davranışları, evlilik içinde sürdürülürse, mutlu evlilik gerçekleşebilir.

“Evlilik aşkı öldürür mü” sorusunun yanıtı verilirken, şu noktayı unutmamak gerekir: Evlendikten sonra yaşanan değişikliklerin büyük çoğunluğu, evliliğin kendinden değil, evliliğe bakış açısından kaynaklanır.

Sevgiliyken yaptıkları davranışları evlendikten sonra unutan çiftler, zamanla kendilerini bir monotonluğun içinde bulurlar; bu durumda evliliklerini sorgulamaya başlarlar. Yanlış olarak, şu iki yargıdan birine varırlar:
a- “Birbirimizi yanlış tanımışız, evlenince gerçeği gördük”.
b- “Evlilik, aşkımızı öldürdü. Biz iyi iki sevgiliydik, iyi arkadaştık, ama iyi karı-koca olamadık”, vb…

Oysa, sevgiliyken yapılan küçük paylaşımların sürmesi ilişkiyi canlı tutar. Önceki tutkularının sürdüğünü görmek çifti birbirine bağlar. Ayrıca bu durumda yeni paylaşımlar da oluşur ve mutlu evlilik hedefine kolayca ulaşılır.

Bu konuda en çok düşülen hatalardan biri de, konuya objektif bakmaya çalışmak yerine, karşısındakini suçlama eğiliminde olmaktır. Şöyle ki:

“Ben eşime sıcak davranıyorum, sevgiliyken yaptığımız şeyleri yapıyorum, ama o…” Bu tür sözler genellikle doğru değildir. Çünkü eğer siz eşinize dediğiniz gibi davranıyor olsaydınız, bu tavır aynı şekilde karşılık görürdü. Objektif olabilmek için kendinizi zorlamalısınız.

4- Mutlu evlilik, birbirinin düşüncelerine önem veren kişilerin evliliğidir. Eşinizin herhangi bir konudaki düşüncelerine veya hayallerine değer verin.

Bunun için, o düşüncelere veya tutkulara katılıyor olmanız gerekmez. Eşinizi heyecanlandıran, onun yaşamını canlandıran hayallerine sizin değer vermeyişiniz, zamanla onda da bir isteksizlik ve monotonluk oluşturur; sonra da bu monotonluk evliliğinize hâkim olur. Eşinizin ortaya koyduğu düşüncelere saygı gösterin, anlattığında onu gerçekten sonuna kadar ve ilgiyle dinleyin. Mutlu evlilik, bu tür heyecan verici hayallerin aile içinde ilgiyle karşılandığı (ve mümkünse paylaşıldığı) evliliktir.

Bunu nasıl yapacağınızı bilemiyorsanız, çocuğunuza nasıl davrandığınızı hatırlayın. Küçük çocuğunuz, “bak resim yaptım” diye neşe içinde size geldiğinde, “aaa, çok güzel olmuş” diyorsunuz ve çarpuk-çurpuk çizgilerden oluşan o resmi evinizin bir duvarına asıyorsunuz değil mi?.. Bir an için, “aman, bana ne, ben anlamam resimden, hem pek de güzel olmamış zaten” dediğinizi düşünün; çocuğunuz nasıl bir duygunun içine düşerdi?.. İşte eşinizi de bu tür duyguların içine atarak, mutlu evlilik yaşayamazsınız.

5- Eşler olarak birbirinize karşı bir “ilgisizlik” söz konusuysa; bu durum üzerinden olumsuz düşüncelere kapılmadan önce, bunun nedenini veya nedenlerini bulmaya çalışın.

İlginç bir çelişkidir ama, çoğu zaman mutlu evlilik amacı ile benimsenen davranışların, zamanla mutluluğu engellediği görülür. Bunlar, her zaman birlikte olmak, daha iyi bir yaşam için maddi sorunlara odaklanmış olmak, eşini sevdiği için kıskançlıklara fazlaca kapılmak, ilginin çocuklara fazlaca kayması gibi nedenler olabilir.

Bu konuyu daha iyi anlamak için, uygun bir zamanınızda şu filmi izleyin: Annelik Filmi izle.

Bazen de maddi beklentilerin yüksek olması yüzünden, yaşanılan evliliğin içindeki mutlulukları görmemek söz konusudur. Mutluluğunuzu, başkalarının zenginliğiyle kıyaslama yanlışı çok yaygındır. Kıyaslama yapmak her zaman yanlıştır ama, ille de bir kıyaslama yapacaksanız, hiç olmazsa, kendi mutluluğunuzu başkalarının “mutluluğu” ile kıyaslamayı deneyin (zenginliğiyle değil).

Son yıllarda çok rastlanan bir başka durum da şudur: Eşinden duygusal beklentilerinin (filmlerin veya televizyon dizilerinin etkisiyle) gerçekçi olmayışı yüzünden, mutlu olabilecek bir evliliği kendilerine ve eşlerine zehir edenler az değildir. Uydurulmuş öyküleri bırakın, siz kendi gerçek mutluluğunuza odaklanın.
…ve… MUTLU OLUN.

–> www.facebook.com/Evlilik.Aile
–> www.facebook.com/Evliyim
 

Evlilikte “5S” Formülü 

İlgili Aramalar:

Mutlu evlilik, evlilik, mutlu evlilik sırları, başarılı evlilik nasıl olur? mutlu evlilik sırları, mutlu evliliğin kuralları nelerdir? evlilikte nasıl mutlu olunur, mutlu evlilik nedir, eşler birbirine nasıl davranmalı, evlilikte çatışmalar, evlilikte geçimsizlik

 

.
İlgili Yazılar:

2 yorum

  1. Ben bu yazıyı çok beğendim. Gerçekten evlilikte yaşananları güzel özetlemiş. Mutlu evlilik emek ister. Mutlu evlilik yaşamak isteyenler birbirinin düşüncelerine önem vermeli, buradaki mutlu evlilik altın kurallarını uygulamalıdır. Ben uyguladım ve monotonlaştığını düşündüğüm evliliğim şimdi mutlu evlilik. Herkese mutlu evlilik diliyorum.

  2. Mutlu Evlilik hakkındaki yazılarınız, gerçekten çok yararlı, sarsıcı ve bilgilendirici yazılar. Şahsen ben, mutlu evlilik konulu bu yazılarınızdan bazı hatalarımı görüp düzeltmeye çalıştım. Evliliğimde bu çabanın ve düzeltmelerin etkisini hemen gördüm. Size çok çok teşekkür ederim. _

Yorumlar kapatıldı.