Mutlu Evlilik İçin Yakın Durmak Önemli

Mutlu Evlilik sırları 2 ailecesaglik-com

Mutlu Evlilik İçin Yakınlık

Mutlu evlilik arayışında olan birçok çift, bu arayışlarını birbirinden ayrı sürdürdükleri sürece, aradıklarını bulmaları pek kolay olmayacaktır.

Herkesin peşinde koştuğu mutlu evlilik sırları, aslında pek de “sır” sayılmayacak, kolayca bilinebilecek, rahatlıkla bulunabilecek şeyler olduğu halde, sanki kaf dağının arkasındaki sihirli bir şeylere ulaşmak istiyormuşcasına, umutsuzca bir arayışın konusu oluyor.

Mutlu evlilik istediklerini söyleyen çiftlere “yakından” bakın. İlk göreceğiniz şey büyük olasılıkla birbirlerine “yakından” bakmadıklarıdır. Bir yandan kavgalarını, tartışmalarını, çekişme ve gerginliklerini yaşamaktan vazgeçmeyip; diğer yandan da mutlu evlilik sırları peşinde olan bir sürü mutsuz insan…

Evliliğinde mutluluğu bulamayınca, hemen karşısındakini (eşini) suçlayan ve başka eşlerle mutlu olabileceğini sanan insanlar… Oysa başka insanlarla evlendiklerinde, “kendilerini” de o yeni evliliğe götürdükleri için, birçoğu asla mutlu olamayacaktır. O halde, mutlu evlilik hedefine ulaşmada en önemli engelin, kendi davranışlarında saklı olabileceğini itiraf etme olgunluğu, mutlu evliliğin önemli kurallarından biri olarak ortaya çıkıyor.

İkinci evlilikte mutlu olanların sırrı ise, ilk evliliklerinde yaptıkları yanlışları yapmaktan vazgeçmiş olmalarıdır. O halde, o yanlışları ilk evliliğimizde düzeltmek daha iyi değil mi?

Mutlu evlilik için, bunu gerçekten istiyor olmamızın önemine, önceki yazılarımızda da değinmiştik. Mutlu evlilik istiyorsak, önce buna uygun olmayan davranışlardan vazgeçmeliyiz. Hergün kavga mı ediyoruz? Evet. Peki bu durum mutlu evlilikte olması gereken bir şey mi? Hayır. Demek ki, bunu yapmaktan vazgeçeceğiz. Bu kadar basit.

Sadece kavga değil, aşırı kıskançlık, eşin üzerinde üstünlük kurma çabası, kendi ebeveyni ile eşinin ebeveyni arasında ayrım yapmak, eşinin isteklerinin tam tersini yapmayı ısrarla sürdürmek, sevgi için emek harcamaktan kaçınmak gibi olumsuz tutumlarımızı bırakmak, mutlu evlilik için birinci adımdır.

Tabii bunları yapmamak yetmez. Dünyadaki milyarlarca insanla zaten bunları yapmıyorsunuz. Yaşamınızda eşinizin o milyarlarca insanlardan bir farkı olması için, ikinci adımı da gerçekleştirmelisiniz. İkinci adım ise, yukarıda sayılan ve yapmaktan vazgeçtiğimiz yanlış davranışların “tersi” olan doğru davranışları yapmaktır.

Şöyle bir düşünün; bir türlü birlikte mutlu olamadığınız eşinize “bakıyor” musunuz? “Bakmak” çok basit birşey gibi görünmesin, birçok çift birbirine bakmadan yaşıyor, bir yandan da mutlu evlilik istiyor. Evet, gün içinde birbirinize daha çok zaman ayırmak, birbirinize bakmak, birbirine sevgiyle dokunmak, sevgi sözcükleri söylemek, eşinizi mutlu etmek için emek vermek, uyumlu olmaya çalışmak…

Bunları yapın. Bir süre sonra göreceksiniz ki, bu davranışlarınız karşılıklı olarak mutlu evlilik hayalinizi gerçekleştirmiş olacaktır.

Mutlu evlilik için eşlerin birbirine yakın davranmasının, dokunmasının ve yakından bakmasının önemini anlatan ibretlik bir öyküyü, sonraki yazımıza sakladım. Onu da okuyun, bence.
.İlgili Aramalar:

Mutlu evlilik, evlilik, mutlu evlilik sırları, başarılı evlilik nasıl olur? mutlu evliliğin kuralları nelerdir? evlilikte nasıl mutlu olunur, mutlu evlilik nedir, eşler birbirine nasıl davranmalı

 

.
İlgili Yazılar:

1 yorum

  1. Mutlu evlilik hakkında çok güzel bir yazı, teşekkür ederim. Dediğiniz gibi, isteyince oluyor, bunu kendi hayatımdan biliyorum. Yeter ki insanın iyi geçinmeye, mutlu evlilik yaşamaya içtenlikle niyeti olsun. Yazıda söz ettiğiniz öyküyü sabırsızlıkla bekliyorum.

Yorumlar kapatıldı.