■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Bebek Beslenmesi (0 – 12 Ay Arası)

Yazının Tam Başlığı: Bebek Beslenmesi (0 – 12 Ay Arası)
Anne sütü, bebek emzirme

Bebek Beslenmesi aylara göre nasıl düzenlenir? Hangi ayda bebeğe neler yedirilir? Bebek beslenmesi hakkında tüm bu bilgileri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz…

Bebek Beslenmesi Aylara Göre Nasıl Olmalı?

Anne adayısınız ya da yeni anne oldunuz. Bebeğinizi kucağınıza aldığınız andan itibaren bir telaş kaplar içinizi. “Acaba ben bu bebeğe gerektiği gibi bakabilecek miyim? Bebeğimi iyi besleyebilecek ve gelişimini sağlayabilecek miyim?” gibi birçok soru acemi annelerin başlangıçta kendi kendine çok defa sorduğu sorulardır. Her anne bebeğine en mükemmel bakımı sağlamak, onu en güzel şekilde büyütmek ister. Hiç endişelenmeyin, acemiliğiniz kısa zamanda geçecek ve bebeğinizi tam da gerektiği şekilde beslemek için ihtiyacınız olan yeteneklere sahip olduğunuzu farkedeceksiniz.

Aşağıdaki aylara göre bebek beslenmesi bilgilerine de sahip olduktan sonra endişeye gerek yok. Bebeğinizin doğumundan 12 aylık oluncaya kadar ay ay olması gereken düzenli bebek beslenmesi saatlerini ve neler yemesi gerektiğini öğrenmek için işte size ayrıntılı örnek bir bebek beslenmesi tablosu:

0 – 4 Aylık Bebek Beslenmesi:

Bebeğinize ilk dört ay yalnızca anne sütü ve su vermelisiniz. İlk günler ve aylarda belli bir öğün saati yoktur. Bebeğiniz henüz çok küçük ve güçsüz olduğundan beslenme sırasında hemen yorulup, uyuyacak gerektiği gibi beslenemediği için de sık sık beslemek gerekecektir.

4 – 5 Aylık Bebek Beslenmesi:

Bebeğiniz 4-5 aylıkken yavaş yavaş ek gıdalara geçebilirsiniz. Bu dönemde; 4-5 öğün anne sütü + 1 öğün 150-200 gram kadar sebze püresi + 1 öğün yoğurt + 1 öğün meyve püresi yeterli olacaktır.

6 – 9 Aylık Bebek Beslenmesi:

Sabah 8.00’de;
Anne sütü ( ya da 1 bardak devam formülü veya inek sütü) + 1-2 bisküvi + 1 yumurta sarısı veya 1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir.
Saat 10.00’da;
Meyve püresi + 1 bisküvi
Saat 13.00’te;
Etli sebze çorbası ya da püresi (evdeki dolma ve benzeri sebze yemekleri)
Saat 16.00’da;
Anne sütü (ya da 150 ml devam formülü veya inek sütü) ya da yoğurt (şekerli veya sade)
Saat 20.00’de;
150 ml süt (devam formülü ya da inek sütü) veya muhallebi ya da anne sütü (4 öğün alan bebeklerde saat 13.00’deki sebze çorbasından sonra meyve püresi verilir). Gerekiyorsa gece anne sütü verilebilir.

10 – 11 Aylık Bebek Beslenmesi:

Saat 8.00’de;
Anne sütü (veya devam formülü ya da 1 su bardağı inek sütü) + bal veya pekmez + 1 tam yumurta (gün aşırı yerine beyaz peynir) + 1 çay kaşığı tereyağı + ince bir dilim ekmek
Saat 12.00’de;
Sebze püresi + püreye karıştırılmış 2 tatlı kaşığı haşlanmış karaciğer rendesi, tavuk veya köfte. Sebze püresi yerine normal ev yemekleri ezilerek verilebilir. Sabah ekmek almadıysa bu öğünde verilir.
Saat 16.00’da;
150-200 gram muhallebi veya yoğurt ile birlikte meyve püresi.
Saat 20.00’de;
Muhallebi veya yoğurt (1-2 kaşık hamur işi, Örneğin; makarna ile karıştırılabilir) + 2-3 çorba kaşığı sebze püresi. Yoğurt yemeyen bebeğe süt verilebilir.

12 Aylık Bebek Beslenmesi:

Sabah;
150 ml süt + 30 gram beyaz peynir ya da yumurta + 1-2 bisküvi veya ince bir dilim ekmek + 1 tatlı kaşığı reçel, bal ya da pekmez
Öğle;
Evdeki etli sebze yemeği veya sebze püresi, yoksa bir köfte + makarna veya meyve püresi
İkindi;
150 ml devam formülü ya da inek sütü veya yoğurt ya da sütlaç + 2 bisküvi
Akşam;
2-3 çorba kaşığı sebze püresi + ezilmiş makarna veya pilav + yoğurt (ya da aile fertleri için hazırlanan diğer çorba ve sebze yemekleri)

bebek beslenmesi İşte bu kadar kolay bebek beslenmesi


Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Bebek Beslenmesi (0 – 12 Ay Arası) - -


sitemap -- sitemap

banner