■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Bebek Yapma Konusunda Bu Yeni Yöntem Tartışılıyor

Yazının Tam Başlığı: Bebek Yapma Konusunda Bu Yeni Yöntem Tartışılıyor
Bebeklerde diş çıkarma

Bebek Yapma Konusunda Bu Yeni Yöntem Tartışılıyor

İngiltere’de genetik hastalıklara çare olarak üç insanın DNA’sı kullanılarak bebek yapılması için danışma süreci başlatıldı.
Amaç, “mitokondrial” hastalıkların anneden bebeğe geçmesinin engellenmesi.

Ancak sonuçta ortaya çıkacak bebeğin anne ile babaya ek olarak, bir kadının daha genetik malzemesini taşıması gerekiyor. Bu da etik kaygıları beraberinde getiriyor.

Danışma sürecinin sonunda hükümet bu tekniği yasal hale getirebilir.

Mitokondri vücutta her hücreye enerji sağlayan, küçük enerji santralleri gibi çalışan parçacıklar.
İngiltere’de her 200 çocuktan biri hatalı mitokondri ile dünyaya geliyor.

Çoğu fazla etkilenmese de, en ağır vakalarda hücreler enerjisiz kalıyor. Bu da kaslarda zayıflığa, körlüğe, kalp yetmezliğine, hatta ölüme yol açabiliyor.

Mitokondriler çocuğa yalnızca annenin yumurtasından geçiyor.
DNA’da Kalıcı Değişiklik
Önerilen tedavi yöntemi, bebeğe sağlıklı bir kadının mitokondrilerinin yerleştirilmesi.

Ancak mitokondriler de kendi genlerine ve DNA’larına sahip. Dolayısıyla da bu tedaviyi gören bebekler üç kişiden genetik materyal almış olacak.

Bu da çocuğun genetik yapısında kendisinden sonraki kuşaklara aktarabileceği, kalıcı bir DNA değişikliği anlamına geliyor.

Danışma sürecini İnsan Döllenmesi ve Embryoloji Kurumu başlattı.

Kurumun Müdürü Profesör Lisa Jardine, “ailelerin sağlıklı çocuklar yetiştirme arzusunun, çocuklara ve topluma olası etkiler ile dengelenmesi gerektiğini” söyledi.

Süreçte ele alınacak konular arasında bu yöntemle doğacak çocukların neler hissedeceği, onlara gerçeğin ne zaman söylenmesi gerektiği, ebeveynlere etkisi ve mitokondri verecek kadınların statüsü de var.
İnsan Genetiği Uyarı isimli kuruluş, bu tedavinin tamamen gereksiz ve tehlikeli olduğunu, genetik yapısı değiştirilmiş “tasarım bebeklerin” yolunu açtığını söylüyor.

Çalışmanın sonuçları hükümete ilkbaharda sunulacak. Bakanlar yasayı değiştirmeyi kabul etse bile, tekniğin güvenli olup olmadığıyla ilgili kaygıların aşılarak uygulamaya geçilmesi birkaç yıl alacak.
Halen İngiltere’de bu alanda araştırma yapmak serbest, ancak tekniğin hastalar üzerinde kullanılması yasak.
——————
Kaynak: BBC

.


Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Bebek Yapma Konusunda Bu Yeni Yöntem Tartışılıyor - -


sitemap -- sitemap

banner