Bebeklerde Diş Çıkması Ne Zaman Olur?

Bebeklerde diş çıkarma

Bebeklerde Diş Çıkması Ne Zaman Olur? Bebeklerde diş çıkarma zamanları hakkında kısa bilgiler veren bir yazı…

Bebeklerde Diş Çıkması Ne Zaman Olur?

Bebeklerde ilk dişlerin çıkması, anne baba için, çok özel bir gündür. Alt çenede görülen ilk minik süt dişi ve kısa zamanda yanında beliren ikinci diş, ailece kutlanan bir olaydır.

Hatta eskiden bebeğin ilk dişlerinin çıkması, akraba ve komşular da çağrılarak, buğday pilavı ile kutlanırdı. Hep birlikte çerez gibi yenen yağsız buğday pilavından, bebeğin üzerine de serpilirdi. Bu özel kutlamaya “diş buğdayı” denirdi. Diş buğdayı geleneği halen bazı yörelerimizde, bazı aileler tarafından uygulanmaktadır. (Bakınız: Diş Buğdayı Tarifi ve Diş Buğdayı Geleneği)

Bebeklerde Diş Çıkması Zamanları

Bebeklerde diş çıkması macerası, genellikle yedinci ayda başlar. Ortalama olarak ilk süt dişi yedinci ayın ortalarında görünür. Ancak bu ortalama bir zamandır, bazı aceleci bebeklerde ilk süt dişi üçüncü ayda ortaya çıkarken, bazen de onikinci aya, hatta daha sonrasına sarkabilir.

Bebeklerde diş çıkması zamanı, genellikle kalıtsal özellik taşır, yani sizin veya eşinizin dişleri erkenden çıkmışsa, bebeğinizde de aynı şekilde olması olasılığı yüksektir. Altta görülen grafikte, süt dişlerinin ortalama çıkış zamanlarını inceleyebilirsiniz:

Bebeklerde dişlerin çıkma zamanları

Bebeklerde Diş Çıkması İle İlgili Aramalar

bebeğim diş çıkarıyor, bebekte diş çıkarma, bebeklerin diş çıkarması, bebeğim hâlâ diş çıkarmadı, bebeklerde diş çıkarma nasıl olur, bebeğin diş çıkarma zamanı, bebeğim ne zaman diş çıkaracak…

.
İlgili Yazılar: