■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Bebeklerde Diş Gıcırdatma

Yazının Tam Başlığı: Bebeklerde Diş Gıcırdatma
Bebeklerde diş sorunları, diş konuları

Bebeklerde Diş Gıcırdatma sorunu, nedenleri ve tedavisi hakkında bilgiler için, bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bebeklerde Diş Gıcırdatma

Birçok anne ve baba, bebeklerinin diş gıcırdatmasından şikâyetçidir. Bebeklerin gün içinde veya uyurken dişlerini gıcırdatmasının nedenlerini bulmak önemlidir. Bebeğinizi veya küçük çocuğunuzu bu konuda uyarıp, “dişlerini gıcırdatma” dediğinizde, kendisinin dişlerini gıcırdattığının farkında olmadığını göreceksiniz.

Bebeklerde diş gıcırdatma sorunları birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Nedeni ne olursa olsun, küçük çocuklarda ve bebeklerde diş gıcırdatma konusu, ileride sorunlar yaratmaması için dikkate alınması ve önemsenmesi gereken bir konudur. Bu sorunu önemsemeyerek, “bebektir zamanla geçer” deyip üstünde durmazsanız, gelişmekte olan bebeğin ileriki yaşlarında diş ve çene yapısında kalıcı hasarlara izin vermiş olursunuz.

Küçük çocuklarda veya bebeklerde diş gıcırdatma, dişlerini sıkma, bu şekilde çenesini zorlama olayına, yüzde 15 sıklıkla rastlanmaktadır. Bu sıkma ve gıcırdatma hareketi, bebeğin baş, boyun, çene ve kulak bölgelerinde ağrılara; dişlerinde aşınmalara yol açmaktadır.

Bebeklerde diş gıcırdatma (Bruksizm) neden olur?

Küçük çocuklarda ve bebeklerde diş gıcırdatma olayının kesin bir nedeni yoktur. Genellikle birden fazla etkenin bir araya gelmesiyle bebekler dişlerini gıcırdatmaya eğilim gösterir:

1- Bebeklerde diş gıcırdatma sorununda birinci neden grubu, dişlerin yapısı ve local etmenlerdir. Bebeğin gelişmesi aşamasında dişlerin yamuk çıkması ya da yanlış sıralanmış olması, bazen de hatalı yapılan diş tedavileri gibi…

2- Bebeklerde diş gıcırdatma sorunuyla ilgili ikinci neden grubu ise psikolojik etmenlerdir. Yetişkinlerde de, çocuk ve bebeklerde de, diş gıcırdatma olayında en sık rastlanan nedenler de bu grup içinde yer alır.

Yetişkinlerin yaşamını sürdürme çabası içinde yaşadığı sorunlar, kişiyi olumsuz etkileyerek stres ve baskı altında kalmasına neden olmaktadır. Bu durum, kişide bu stresini dışarı atma gereksinimi doğurur ve kişi, en basit refleksle dişlerini gıcırdatarak stresini atmaya çalışır.

Bebek ve çocuklar da sanıldığı gibi sorunsuz, “dertsiz – tasasız” değildir. Aile ve arkadaş ortamı bunda çok etkilidir. Özellikle bebekler, henüz isteklerini, şikâyetlerini ve rahatsızlıklarını anlatamadıkları için; olumsuz bir hava sezdiklerinde veya huzursuz bir ortamda bulunduklarını hissettiklerinde, dişlerini gıcırdatmaya alışabilirler. Bu durum, ileride bir takım psikolojik sorunlar yaşayacaklarının da ilk belirtisi olabilir. Aile içindeki kavga ve tartışmalarda, gerginliklerde, bebeğin bundan etkileneceği bilinip, bu gibi konularda çok dikkatli ve özenli olmak gerekir.

3- Bebeklerde diş gıcırdatma sorununun ortaya çıkışında üçüncü neden grubu, sistemik etmenler, yâni beden fonksiyonlarındaki aksamalardır. Örneğin, bağırsak hastalığı olan küçük çocuk veya bebeklerde, bağırsaklar gerginleştiğinde beyin otomatik olarak sindirim sistemini çalıştırmaya başlar. Bu durum, tükrük salgısının artmasına ve çiğneme kaslarının kasılmasına yol açar. Bunun sonucunda bebek farkında bile olmadan dişlerini gıcırdatmaya başlayabilir. Yine aynı şekilde, sinüzit sorunu olan çocukta veya bebekte geniz akıntısı fazla olacağı için, diş sıkma ve diş gıcırdatma hareketi kendiliğinden başlayabilir. Bu sistemik etmenler ortaya çıkarılıp düzeltilmezse, bebek diş gıcırdatmayı alışkanlık haline getirebilir.
.

Bebeklerde diş gıcırdatma (Bruksizm) tedavisi nedir?

Küçük çocuklarda ve bebeklerde diş gıcırdatma alışkanlığının tedavisi için, öncelikle buna neden olan etmenler ortaya çıkarılmalıdır. Bu etmelerin ortaya çıkarılmasında, ilk olarak en basit ve kolay olan olasılıklardan yola çıkılır. Bu nedenle, ilk başvurulacak uzman, bir diş hekimidir. Bebekle birlikte diş hekimine gidip sorunu iyice anlatmak gerekir.

Diş hekimi, ilk olarak dişlerin yapısını inceler. Dişlerde aşınmalar varsa onları tedavi eder. Eğer dişlerin yapısında, ağzın rahatça açılmasını veya kapanmasını önleyen sorunlar varsa onları düzeltir. Diş gıcırdatma olayları yine de geçmezse bazı basit aparatlar kullanılır.

Bu arada diş hekimi, yukarıda söz edilen sistemik etmenlerin de ilgili uzmanlar tarafından kontrol edilmesini sağlar. Tüm fiziksel tedavilerden sonra, çocuğunuzun diş gıcırdatma sorunu hâlâ geçmediyse, sorun psikolojik kökenli olabilir; bir psikoloğa danışmak gerekir.
.

Bebeklerde Diş Gıcırdatma İle İlgili Aramalar

bebeğim diş gıcırdatıyor, bebekte diş gıcırdatma, bebeklerin diş gıcırdatması, bebeğim sürekli dişlerini gıcırdatıyor, bebeklerde diş gıcırdatma neden olur, bebeğin diş gıcırdatma hastalığı tedavisi…

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, Bebeklerde diş gicirdatma, 9 aylik oglum diş gicirdatiyor, bebeğimdis gicirdatiyor, zayıflama.

Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Bebeklerde Diş Gıcırdatma - -


sitemap -- sitemap

banner