■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Bebeklerde İshal ve Tedavisi

Yazının Tam Başlığı: Bebeklerde İshal ve Tedavisi
Bebeklerde ishal, kabız, bosaltım sorunları

Bebeklerde İshal ve Tedavisi

Bebeklerde ishal konusunun, birçok açıdan yetişkinlerdeki ishal sorunundan farkı yoktur. Genel anlamıyla ishal, dışkının normalden daha sulu olması şeklindeki belirti ile kendini gösteren bir boşaltım sistemi hastalığıdır. Bazı açılardan ise, dışkı miktarının artması ve sürekli tuvalet ihtiyacının olması da ishal tanımı içinde sayılabilmektedir.
.

Yeni doğan bebeklerde ishal sorunu

Bebeklerde ishal konusuna dönersek; doğum sonrasında yalnızca anne sütü ile beslenen bebeklerin ishale yakalanma olasılığı oldukça düşüktür. Çünkü anne sütünde bulunan bir takım koruyucu mikro organizmalar, bebeğin ishal olmasını büyük çapta engellemektedir. Ancak yine de bu çağdaki bebeklerin ishal olaylarına rastlanmaktadır.

Yeni doğan ve henüz yalnızca anne sütü ile beslenen bebekler normal şartlarda, günde 6 veya 7 kez, “altın sarısı” denilen renkte dışkı yaparlar. Eğer sizin bebeğiniz bu sayıdan daha fazla dışkı yapıyorsa ve ishalin en bilinen belirtileri olan, ateşlenme, kilosunda azalma, aşırı kusma gibi sorunlar da yaşıyorsa, ishale yakalanmış olma olasılığını göz önüne alarak, bir doktora danışmanızda yarar vardır.
.

Mamaya geçmiş bebeklerde ishal sorunu

Yalnızca anne sütü ile beslenen bebeklerde ishal sorunu konusundan sonra, anne sütü dışında besinler de almaya başlamış olan bebeklerde ishal sorununa geçersek; bu çağdaki bebeklerde ishal olaylarının arttığını görürüz. Bebekler genel olarak 4-6 aylık olmalarından itibaren bu kategoriye girerler; bu nedenle genel olarak bebeklerde ishal sorunu, 6 aylık ile 3 yaşına kadar olan bebeklerde daha çok görülür.
.

Bebeklerde ishalin nedenleri nelerdir?

Yetişkin olsun, çocuk veya bebek olsun, genel olarak ishalin nedeni, mikrobik enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar yenilen bir yiyecekten veya içilen sudan geçebilir. İshalin diğer nedenleri ise, bağırsak problemleri, dengesiz beslenme, zehirlenmeler ya da ilaçların yan etkilerinden de kaynaklanıyor olabilir.
.

Çok tehlikeli bir yanlış düşünce

İshal olan kişinin yaşadığı asıl sorun, vücudun dışarıdan verilen suyun çok azını alması yanında, kendi bünyesindeki suyu da dışkı yoluyla sürekli dışarı atıyor olmasıdır. İnsan vücudunun dörtte üçü sudan oluşur ve ishal durdurulmazsa bünyedeki bu suyun belirli bir miktarının eksilmesi, ölüm getirir.

Yani, asıl sorun dışkının sulu olması değildir, bu yalnızca hastalığın bir belirtisidir. Ne var ki, bu konu toplumun bazı cahil kesimlerinde yanlış algılanmakta ve sulu olan dışkının suyunu (leblebi, peksimet gibi) bazı kuru gıdalara emdirmek ve böylece sözde ishali tedavi etmek yoluna gidilmektedir. Bu yanlış tedavi yöntemindeki yaşamsal tehlike ise, sulu dışkı çıkışını önlemek için, hastaya sıvı içecekler verMEmek şeklindeki korkunç hatadır.

Oysa ishal olan kişinin vücudu bu süreç içinde çok fazla su ve tuz kaybeder. Hayatının tehlikeye girmesini önlemek için, ishal hastasına bol su ve sulu besinler ile tuz verilmelidir. Tersi durumda, vücut zaten kendi bünyesindeki suyu sürekli dışarı atarak ölüme doğru giderken, dışarıdan su vermeyi de kesmek, en kısa ifadeyle, öldürmektir.
.

Bebeklerde ishal için tedavi tavsiyeleri

Çok ağır ishal olaylarında doktorlar bağırsaklardaki zararlı mikroorganizmalara karşı ilâçlar vermektedir. Ancak, hafif ishal olaylarında, son yıllarda artık ilâç kullanımına gerek duyulmamaktadır.

Eğer sizin bebeğiniz de hafif şiddette ishal olduysa, sulu dışkı yapması 3-4 gün sürer, hastalığın seyri boyunca ateş ve kusmalar da görülür. Sonra vücudun kendi koruma mekanizmaları ile ishal iyileşir.

Eğer anne sütü ile beslenen bebeğiniz ishal olduysa, sakın anne sütü vermeyi kesmeyin. Tam tersine, hastalığa karşı koruyucu güç, yine anne sütündedir. İshal olan bebeğinize sık aralıklarla azar miktarda anne sütü verin.

Emme çağını biraz geçmiş, 5 aylıktan büyük bebekler için, doktorunuz ishal mamaları önerecektir, onları kullanınız. Böyle durumlarda annelerin, büyüklerinden öğrendiği patates püresi ve muz püresi yedirme yöntemi, eğer sadece dışkıyı katılaştırmak için değil de, potasyum takviyesi için yapılacaksa, az miktarda verilmesinde sakınca yoktur. YETER Kİ SIVI VERMEYİ KESMEYİN.

Kaynatılıp soğutulmuş su ve bu şekilde hazırlanmış su ile yapılan tuzlu ayran, yararlı olacaktır.
.

Bebeklerde İshal ve Tedavisi İle İlgili Aramalar

bebek ishali, bebeğim ishal oldu, küçük çocukta ishal, bebeklerde ishal tedavisi, bebek ishal belirtileri, bebek ve ishal, ishal hastalığı, ishal tedavisi, ishal nasıl tedavi edilir…


Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Bebeklerde İshal ve Tedavisi - -


sitemap -- sitemap

banner