Bebeklerde Sivilce

Bebeklerde sivilce bebek cilt bakımı

Bebeklerde Sivilce (Akne)

Bebeklerde sivilce çok yaygındır. Sivilce, bebek ilk doğduğunda olabilir ama genellikle bir kaç hafta sonra ortaya çıkar. Bebek sivilceleri, ergenlerin sivilcelerinden pek farklı değildir. Çevresi kızarmış, beyaz veya kırmızı minik şişkinlikler şeklinde görülür.

Bebeklerde sivilce (akne) genellikle bebeğin yanağında, bazen alnında, çenesinde ve sırtında ortaya çıkar. Bebeğiniz ateşlendiğinde, ağladığında veya tükürük akıttığında, sivilceler daha belirgin hale gelebilir. Bazen de sert veya kötü deterjanla yıkanmış kumaş onu rahatsız ettiğinde sivilceler daha görünür duruma gelir.

Ancak, yeni doğan bebeğinizin yüzündeki her leke sivilce değildir. İlk doğduğunda görülen ufak beyaz şişkinlikler, birkaç hafta içinde kaybolur. Bunlar milia (isilik) olarak adlandırılır ve sivilce ile ilgisi yoktur.

Bebeğin cildinde gördüğünüz tahriş, sivilceden daha kırmızı ve pullu ise, egzema veya konak gibi başka bir durum olabilir.
.

Bebeklerde Sivilce Neden Olur?

Bebeklerde sivilce ergen sivilcesi gibi görünen sivilceler ise, bunun nedeni hakkında kesin bir bulgu yoktur. Uzmanlar hamilelik sırasında anneden alınan hormonların, bebeklerde sivilce oluşturduğuna dikkat çeker. Ama henüz tek bir neden üzerinde anlaşma sağlanmış değildir ve bebeklerde sivilce oluşumunun diğer olası nedenlerini araştırmaya devam etmektedirler.

Eğer emzirirken ilâç aldıysanız veya bebeğiniz aldı ise bu durum bebeklerde sivilce oluşumunu tetikleyebilir. Bazı durumlarda bebeklerin cildi farklı cilt bakım ürünlerine tepki verebilir. Özellikle gözenekleri kapatan yağ ürünlerine cildin verdiği tepki, bebeklerde sivilce meydana getirebilir.
.

Bebeklerde Sivilce Ne Kadar Sürede Yok Olur?

Bebeklerde sivilce görünümü, genellikle bir kaç hafta içinde yok olur; ama aylar boyunca da kalabilir. Eğer bebeğinizdeki sivilceler üç ay içinde yok olmadıysa ve endişe duyuyorsanız, bebeğinizin doktoru ile konuşun.

Diğer yandan, uzun süre iyileşmeyen bebek akneleri, çocuğunuzun ergenlik döneminde de akne ile sorunlar yaşayacağını gösterebilir.
.

Bebeğin Cildi Ve Sivilceleri İçin Neler Yapılabilir?

Genelde bebeğin cilt bakımı için, özelde bebeklerdeki sivilce konusu için, dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu konuda yapılması gereken ve yapılmaması gereken şeyleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Reçetesiz olarak satılan sivilce ilaçlarını kullanmayınız.
  • Bebeğinizi ovalayarak yıkamayınız. Bebeklerde sivilce çıkmasının nedeni kir değildir. Sivilce çıkmasın diye çok fazla yıkayıp, bebeğinizin cildini boş yere tahriş etmeyiniz.
  • Bebeğin cildine yağlı losyonlar uygulamayın. Bu sivilceleri daha kötü duruma getirebilir. Bazı aileler yağ içermeyen losyonların bebeğin aknesine yardımcı olduğunu düşünmektedir. Bir tanesini deneyin ve gözlemleyin, eğer daha kötü hale getirir ise kullanmayı durdurun.
  • Bebeğinizin yüzünü yumuşak bebek sabunu ve suyla günde bir kez yıkayınız.
  • Bebeklerde sivilce oluşumu, genellikle endişelenecek birşey değildir, beşinci – altıncı ayda tamamen geçer. Altıncı aydan sonra hâlâ geçmemişse, o zaman doktorunuzla konuşun.
  • Bebeklerde sivilce, onu rahatsız etmez, siz de rahatsız etmemeyi deneyiniz, rahat olunuz.

.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, bebeklerin sırtında çıkan sivilce, zayıflama.
.