Çocuklarda Çok Görülen Kış Hastalıkları

Çocuk hastalıkları, hasta çocuk, kış hastalıkları, soğuk algınlığı

Kış çocuk hastalıkları…

Kış aylarında, hastalıklara karşı en dirençsiz grubun başında elbette çocuklar geliyor. Kreş ve okul gibi toplu olarak bulunulan kapalı ortamlar, bulaşıcı hastalıklar ve diğer çocuk hastalıkları için en uygun yayılma ortamını sağlıyor.

Çocukların çok sık hasta olmaması için öncelikle bazı koruyucu önlemlerin alınması gerekiyor. Kış mevsiminin ortaya çıkardığı çocuk hastalıkları, virüs veya bakterilerin neden olduğu hastalıklardır. Bu nedenle güncel aşı kartları ile birlikte, çocukların bütün aşı kartları incelenmelidir, çocuk hastalıkları ile ilgili eksikler giderilmelidir.

Çocuk hastalıkları ve önlenmesinde en önemli konulardan biri de tuvalet eğitimidir. Çocuklara tuvalet kullanımı ve tuvalet eğitimi sırasında, hijyen ve hijyenik temizlik işlemleri öğretilip benimsetilmelidir. Enfeksiyondan korunmada en önemli faktör olan el yıkama alışkanlığı, çocuğa mutlaka kazandırılmalıdır. Çocukları ilgilendiren bütün bulaşıcı hastalıkların ve çocuk hastalıklarının yayılışı izlenmeli ve ailelere bildirilmelidir.

Sık Görülen Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri:

Okul döneminde, üst solunum yolu enfeksiyonları (Nezle, grip, kulak iltihabı, tonsillit, pnömoni, krup, bronşiolit), sık rastlanılan çocuk hastalıklarının başında geliyor.

Nezle: Genellikle kış aylarında en çok rastlanan çocuk hastalıkları arasında yer alır. Hastalık, hafif bir burun akıntısıyla başlar. Kimi zaman hafif öksürük de görülür; ama bazen bu öksürük biraz daha şiddetli de olabilir. Bu hastalık tablosuna nadiren ateş de eklenir.

Grip: İnfluenza adlı virüsün neden olduğu grip hastalığı, genellikle yüksek ateşle başlar. Kas ağrıları, baş ağrısı, 39 – 40 dereceye varabilen ateş, burunda doluluk, burun akıntısı ve öksürük görülür. Büyüklerde de görülen grip hastalığının, çocuk hastalıkları arasındaki yeri daha fazla fazla önem taşır.

Boğaz enfeksiyonu: Halk arasında ‘”beta mikrobu” olarak adlandırılan A grubu beta hemolitik streptokokun neden olduğu bademcik enfeksiyonu, okul çağında çok sık görülen çocuk hastalıkları arasındadır. Bademcikleri şişen çocuk, yutkunmakta zorlanır; bazen uyurken düzenli nefes almakta zorluk çeker. Basit üst solunum yolu enfeksiyonlarında antibiyotik kullanarak, bakterilerin antibiyotiklere karşı bağışıklık kazanmasına ortam hazırlamak yanlış olur. Ancak yine de beta mikrobunun neden olduğu enfeksiyonun tedavisi özellikle önemlidir. Çünkü tedavi edilmediği taktirde, beta streptokokun yol açtığı enfeksiyona bağlı olarak, çocukta yaşamı tehdit eden akut eklem – kalp romatizması ve akut glomeluronefrite yol açabilir.

Zatürre ( Pnömoni ): Daha çok bir kış hastalığı olarak ortaya çıkan zatürre, akciğerin bir veya birkaç lobunun iltihaplanması olarak görülen ateşli bir hastalıktır. Zatürrede, akciğerlerde yer alan hava kesecikleri iltihap benzeri bir sıvıyla dolar. Akciğerlerin temel görevi olan oksijen alış veriş işlevi bozulur ve bu nedenle kanda oksijen düzeyi düşer. Çeşitli bakteri ve virüslerin yol açtığı zatürre hastalığı, özellikle risk grubuna giren hastalarda, ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi bir akciğer hastalığıdır.

Küçük çocuklarda, ileri yaştaki gençlerde ve kronik bir hastalığı bulunan kişilerde daha ağır seyreder ve hatta ölümle sonuçlanabilir. 39 dereceyi geçen ateş, öksürük, çoğu zaman pas renginde olan koyu kıvamlı balgam, bu hastalığın en önemli belirtileridir. Zatürre, sıklıkla burun boğaz enfeksiyonu sonrasında ortaya çıkar. Dikkat gerektiren çocuk hastalıkları arasında yer alır.

Bronşiolit ve bronşit: Bronşiolit, çocuklarda erken yaş grubunda (özellikle 3 yaş altında) bronşiol adı verilen küçük bronşların iltihaplanması şeklinde ortaya çıkan çocuk hastalıkları olarak bilinir. Bronşit ise, büyük bronşları (yani nefes borusundan dallanarak akciğerlere yayılan hava borularını) örten mukoza dokusunun, akut ya da kronik iltihabı olarak tanımlanabilen bir hastalıktır. Bronşit, grip enfeksiyonu sırasında üst solunum yollarında çok sıklıkla oluşan bir komplikasyondur. Nefes borusu ve bronş enfeksiyonlarına, kızamık ve boğmaca sırasında da sık rastlanır. Özellikle çocuklarda ve gençlerde görülen akut bronşitlerde, hastalığa neden olan başlıca etken bakterilerden çok virüslerdir. Ama bazen bakterilerin de akut bronşit etkeni olduğu görülebilir. Hastalığın en çok görülen belirtileri, ateş, balgam, inatçı kuru öksürük ve göğüste ağrıdır. En sık görülen çocuk hastalıkları arasındadır.

Orta kulak iltihabı: Orta kulak iltihabının, soğuk algınlığından sonra en çok görülen çocuk hastalıkları arasında önemli bir yeri vardır. Bebeklerde ve çocuklarda, östaki borusunun erişkinlere oranla daha kısa ve yatay olması nedeniyle, bakteriler burundan ve boğazdan orta kulağa daha kolay geçebilir. Soğuk algınlığında veya boğaz enfeksiyonlarında, östaki borusu kapanır ve bakteriler içeren sıvı, orta kulak içinde kalır. Böylece bakteri ve mikropların daha hızlı üreyebileceği bir ortam oluşur. Orta kulak iltihabı, Akut Otitis Media adı da verilen bir çocuk hastalıkları türü olarak tanınır. Hastalığın belirtileri, öncelikle kulak ağrısı ve işitme kaybıdır; ateş ve özellikle bebeklerde beslenme güçlüğü de görülür.

İshal (Gastroenterit): Çeşitli bakteriler, virüsler ve parazitlerin yol açtığı bir sindirim sistemi hastalığıdır. Günde üç kezden fazla sulu dışkılama, ateş, bulantı ve kusma, iştahsızlık, halsizlik, belirtileriyle tanınır. İshal rahatsızlığı görüldüğünde, öncelikle sıvı kaybının olup olmadığına bakılmalı ve bol sıvı verilmelidir. Ağız kuru ise, göz yaşı azalmışsa ve aşırı halsizlik durumu varsa, sıvı eksikliğinin ileri bir aşaması yaşanmaktadır. Bu durumda ağızdan sıvı verilemiyorsa, vücuda sıvı verilmesini sağlamak üzere acilen doktora başvurulması gerekir. İshalde dışkı analizine bakılarak, nadiren antibiyotik tedavisi uygulanır. İshal olayında eller çok iyi yıkanarak dezenfekte edilmeli, bebeğin alt bezleri özel poşetlere konarak atılmalı, eğer klozet kullanıyorsa, her defasında çamaşır suyu ile klozet temizlenmelidir. İshalin de en sık görülen çocuk hastalıkları arasındaki yeri kuşkusuzdur.

Konjonktivit: Gözün beyaz bölümünü ve göz kapağının iç yüzeyini kaplayan parlak ince zarın iltihaplanmasıdır. Bakterilerin ve virüslerin yol açtığı bu hastalık hızla bulaşabilir. Antibiyotik ve göz damlalarıyla tedavi edilir.

Döküntülü çocuk hastalıkları:

Virüsler, üst solunum yolu hastalıklarının dışında, döküntülü bulaşıcı hastalıklara da neden olmaktadır. Küçük çocukların kış aylarında insanların kalabalık olarak bulunduğu ortamlara girmesiyle, yoğun olarak geçirdikleri bu çocuk hastalıkları şöyle sıralanabilir:

Kızamıkçık: Rubella virüsünün neden olduğu kızamıkçık hastalığında, boyundaki lenf bezlerinde şişkinlikler ve bazen hafif ateş görülür. Çocuğun yüzünde düzgün, küçük, kırmızımsı pembe renkte lekeler görülür. Daha sonra bu lekeler damağa ve vücuda yayılır. Kızamıkçık aşısı ile bu hastalıktan korunmak mümkündür.

Kızamık: Hastalığın adını taşıyan kızamık virüsünün yol açtığı bu hastalıktan, yine aşı ile korunmak mümkündür. Kızamığın ilk belirtileri, birkaç gün süreyle ateş, kuru öksürük, burun akması ve göz sulanmasıdır. Ağızda yanakların iç tarafında beyaz lekeler, kulaklarda ve alında hafif kırmızılık görülür. Daha sonra bu kırmızılık bütün vücuda yayılır.

Su Çiçeği: “Varisella-zoster” denilen bir virüsün neden olduğu bu hastalık; halsizlik, hafif ateş, iştah kaybı ve şiddetli bir kaşınma ile başlar. Vücutta kırmızı lekeler görülmeye başlar ve bu lekeler kısa süre içinde vücuda yayılır. Daha sonra bu lekeler sivilceye dönüşüp kabuklanır. İnsandan insana bulaşması, temas, damlacıklar veya hava yoluyla olur.

Altıncı Hastalık: Ani başlayıp 39 – 40 dereceye kadar yükselebilen ateş, Altıncı hastalığın başlıca belirtisidir. Çocukta hafif burun akıntısı, ateş, baş ağrısı ve mide bulantısı, hastalığın diğer belirtileridir. Kulakların arkasında, boynun yan kıvrımlarında ve başın arka kısımlarında yer alan lenf bezleri şişebilir. Altıncı hastalıkta, ateş düştükten hemen sonra vücutta kırmızı renkli kaşıntısız deri döküntüsü görülür.

Hangi çocuklar risk altında?

Hem virüslerin yol açtığı hastalıklar, hem de bakterilerin neden olduğu hastalıklar açısından, aslında kalabalık ortamlara giren bütün çocuklar risk altındadır. Bununla birlikte; solunum yolu hastalıkları açısından, alerjisi ve astımı olan çocuklar, kalabalık ailelerde yaşayan çocuklar, küçük bebekler, okula giden ablası veya ağabeyi olan bebekler, bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklar, kanser tedavisi görmekte olan çocuklar, özellikle risk altındadır. Risk grubuna giren bütün çocukların, grip ve diğer solunum yolu hastalıklarına karşı korunması için aşılanması gerekir. Grip aşısı, bütün gribal enfeksiyonlara ve grip sonrasında karşılaşacakları ortakulak enfeksiyonu ve zatürre gibi daha ciddi sağlık sorunlarına karşı korunmalarını sağlayabilir.

Korunma için en temel önlem…

Mikroplar öksürük ve aksırık yoluyla havaya dağılıyor. Okulda sıralara, kapı tokmaklarına; evlerde dokunulan çeşitli ortamlara yerleşen bu mikroplar, çocukları hasta ediyor. Bu nedenle çocuğunuzu bu hastalıklardan korumak için ilk yapmanız gereken şey, ona ellerini yıkama alışkanlığı kazandırmaktır. Yalnızca elleri yıkayarak bile, birçok hastalıktan korunmak mümkün olabilecektir.

____________________________
Aramalar:
– Kış hastalıkları,
– çocuklarda kış hastalıkları,
– kış hastalıkları nelerdir,
– çocuk hastalıkları,
– çocuk hastalıkları hangileri,
– çocuk hastalıkları ve tedavileri,
– çocuk hastalıkları ve korunma,

.
İlgili Yazılar:

1 yorum

  1. Çocuk hastalıkları konusunda çok bilgilendirici bir yazı, ne bir eksik, ne bir fazla, çok beğenerek okudum. Her anne bu yazıyı en az bir kez okumalı. Çocuk hastalıkları, çok konuşulduğu halde hakkında çok az bilgi sahibi olunan bir konu. Sitenizde çocuk hastalıkları konusuna özel bir yer ayırmış olmanız bu sebeple çok önemli. Güzel çalışmalarınızın devamını dilerim.

Yorumlar kapatıldı.