Çok Ağlayan Bebek Kolik Olabilir

Çok Ağlayan Bebek Kolik Olabilir

Bebeğin gün içerisinde hiç neden yokken saatlerce ağlaması anne ve babaları telaşlandırıp, çaresiz bırakabiliyor. Çok ağlayan bebek kolik olabilir. Peki nedir kolik? Kolik, kesin nedeni tam olarak saptanamayan, yenidoğan bebeklerde çok sık rastlanan bir sağlık problemidir.

Kolik Nedir?

Özellikle yenidoğan bebekler gün içinde uzun süreli ağlama krizlerine girerler. Yenidoğan bebeklerde görülen bu aşırı ağlama krizlerine “kolik” denir. Çok ağlayan bebek ani spazmlar şeklinde karın ağrısı yaşar. Bebeğin yaşadığı bu karın ağrısı ve spazm genellikle bebek üç haftalıkken başlayıp, 3. ayın sonunda geçer. Bazı yenidoğan bebeklerde ağlama krizleri 5. aya kadar devam edebilir. Prematüre bebeklerde karın bölgesindeki spazmlar daha geç başlar ve daha geç normale döner. Çok ağlayan bebek bu karın spazmlarından dolayı huzursuzlanır ve sürekli ağlar. Bebek gelişimini tamamlayınca da bu karın ağrıları kendiliğinden sona erer. Yaşadığı bu karın ağrısından dolayı, Çok ağlayan bebek çoğunlukla geceleri daha da çok ağlar.

Kolik Neden olur ve Bebek İçin Zararlı Mı?

Kolik nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, nedenler arasında inek sütü protein hassasiyeti veya alerjisi, laktoz intoleransı, hazır mamalarla beslenme yapılıyorsa mamadaki proteine karşı hassasiyet veya alerji, bebeğin aşırı gazlı oluşu veya anne-baba-bebek arasında iletişim bozuklukları gibi nedenler sayılabilir. Ancak son günlerde bazı yeni oluş teorilerinden de söz edilmektedir. Bunlar arasında bağırsak hormonlarının etkisi de vardır. Kolik zamanla kendiliğinden geçer, bebeğe zararı yoktur. Kolik, kesinlikle anne ve babanın kötü bakımıyla veya yetersizliğiyle ilgili değildir. Çok ağlayan bebek anne ve babanın kendilerini suçlu ve çaresiz hissetmelerine neden olsa da geçici bir durum olduğu unutulmamalıdır. Ailenin ilk erkek bebeğinde kolik daha sık görülmektedir.

Kolik, kesin nedeni bilinmemekle birlikte bebeğin sinir ve bağırsak sisteminin tam olgunlaşmaması ya da gelişmekte olmasından kaynaklanabilir. Ayrıca annenin sigara içmesi, yaşının ileri oluşu ve ilk bebek olma durumu diğer risk faktörleri arasında yer almaktadır. İnek sütü protein alerjisi ve diğer alerjiler de kolik konusunda suçlanmaktadır.

Durdurulamayan Ağlama Kolik Sorununun Belirtisi

Yenidoğan bebekte kolik sorununun ilk belirtisi ağlama krizleridir. Üç ayın altındaki Çok ağlayan bebek susturulamıyorsa ve adeta durdurulamayan ağlama krizleri günde en az üç saat sürüyorsa kolik rahatsızlığından şüphelenilmelidir. Bu tablo, haftada üç gün ve ayda üç haftaya yayılmaktadır. Genelde bu bebekler, akşam saatlerinde ve hemen hemen aynı saatlerde ağlarlar. Ağlama sırasında yüzleri kızarır, karınları belirgin olarak şiştir ve bacaklarını karınlarına doğru çekerler. Bazen kendilerini arkaya doğru atar gibi bazen ellerini yumruk yaparak bazen de bacaklarını tekme atar gibi hareketler yaparak ağlayabilirler.

Yenidoğan Çok Ağlayan Bebek İçin Kolik Tedavisi

Tedaviye anne ve bebeğin beslenme programından başlanmalıdır.
Kolik, genelde dördüncü aya doğru düzelir. Tedavisi için birçok alternatif bulunmaktadır. Fakat bu tedaviler tüm bebeklerde aynı oranda etkili olmamaktadır.

Tedavi seçeneklerini ana başlıklar halinde sıralayacak olursak;
– Anne sütü ile beslenen bebeklerde annenin diyetinin düzenlenmesi,
– Mama ile beslenen bebeklerde uygun mamaların seçilmesi,
– İlaç tedavisi (Gerekmedikçe kullanılmamalı veya endikasyon iyi konulmalı)
– Probiyotikler (Faydalı bazı bakterilerin kullanılmasıdır)
– Bitki özleri
– Kayropraktik tedavi
– Masaj

Çok Ağlayan bebek susturulamıyorsa, “Kolik” tanısını siz değil doktor koymalıdır.
Çok ağlayan bebek Kolik, bebeklerde kalıcı bir hasara yol açmaz. Ancak infantil kolik tarzında ağlama krizleri olan bebekler, en az bir kez doktor muayenesinden geçmeli ve başka bir hastalık nedeni ile ağlamadıkları kanıtlanmalıdır. Bazen tek bir doktorun dediğiyle yetinmeyen aileler, bebeklerini hastane hastane gezdirmekte ve bu süreç bebeği daha çok yıpratmaktadır. Bebekte kilo alamama, halsizlik (emmeme), kusma, ishal, ateş, isteksizlik veya kabızlık yoksa genelde herhangi bir tetkike gerek yoktur.

Çok Ağlayan Bebek Nasıl Sakinleştirilir?

Bebeğiniz ağlama krizine girdiyse…
– Mümkün olduğunca sakin olun, gerilmeyin.
– Güler yüzle bebekle göz teması kurmaya çalışın.
– Bebeğinizi bağrınıza basarak karnını ısıtın. Bunu ütü ile ısıtılmış bez ya da ısıtma pedleri ile de yapabilirsiniz.
– Bulunduğunuz odada sakinleştirici müzikler açın.
– Bebek emziği kullanın.
– Rezene ve nane gibi bitki çayları içirmeyi deneyin.
– Su ve süpürge sesi bazı bebeklerin hoşuna gidebilir, unutmayın.
– Son seçenek olarak bebekle birlikte ufak bir araba yolculuğuna çıkın.

Çok ağlayan bebek gelişimini tamamlayabilmek için ağlar. Kolik bebek gelişiminin ana aşamalarından birisidir. Bebeğin doktor kontrolünden sonra herhangi bir hastalığı olmadığı biliniyorsa bu gelişim sürecinin sabırla ve sakinlikle geçirilmesi gerekmektedir. Unutmayın ki; Çok ağlayan bebek hasta değildir.

.
İlgili Yazılar: