Doğum Sonrası Kilo Vermek

Anne sütü, bebek emzirme

Doğum sonrası kilo vermek için neler yapılır? Hamilelikte alınan kiloları doğumdan sonra yeniden vermek nasıl mümkün olur? Doğumdan sonra bebekle spor nedir? Okumanızı tavsiye ediyoruz.

Hamilelik sırasında alınan kiloların, doğumdan sonra verilmesi, doğum sonrası eski kiloya dönülmesi, yeni annelerin genel bir sorunudur.

Doğum Sonrası Kilo Vermek

Doğum sonrası kilo verme çalışmasına elbette hamilelik döneminde başlanması, en iyisidir. Yani, hamilelik sırasında aşırı kilo almamak için dikkat edilmesi, doğum sonrası kilo verme çabanızı kolaylaştıracaktır. Bunun için, hamilelik sırasında beslenme şekline özen göstererek, dengeli ve düzenli bir beslenme biçimi uygulanması gerekiyor.

Ancak bazen bu (hamilelikte kilo almanın önlenmesi) mümkün olmayabiliyor. O zaman, doğum sonrası kilo verme çalışmaları daha da önem kazanıyor.

Doğum sonrası kilo vermek için hastane veya özel kliniklere başvurulması gerekiyor mu? Doğum sonrası eski kiloya dönüş için doktorların yardımı olabilir mi? Hamilelikten önceki kiloya dönmek için, doğum sonrası yapılması gerekenler nelerdir? Şimdi bunlara birlikte bir göz atalım.

Eğer aşırı kilo sorununuz ve bu kilonun oluşmasına neden olan şeker hastalığı ve bunun gibi bir sürekli rahatsızlığınız varsa, hastane veya özel kliniklere kilo vermek için başvurmanız gerekebilir. Böyle bir rahatsızlığınız yoksa biraz sabır ve düzenli beslenme ile kliniklere başvurmadan da fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Doğum sonrası eski kiloya dönüş için doktorların yardımı elbette olabilir. Eğer siz doğumdan sonra kilo verme konusunda kendinizi yeterli hissetmiyor ve bu fazla kiloların üzerinizde kalacağı endişesi taşıyorsanız bir psikolog ya da diyetisyenden yardım almaktan çekinmeyin. Profesyonel yardımlar kilo verme işinizi kolaylaştırabilir.

Kilo Vermek İçin Doğum Sonrası Yapılması Gerekenler

Hamilelikten önceki kiloya dönmek için, doğum sonrası yapılması gerekenleri ana hatlarıyla şu şekilde toparlayabiliriz:

Öncelikle stresten uzak durmalısınız. Hepimiz biliyoruz ki stresle başa çıkamayanların çoğu çok fazla yemek yeme ihtiyacı duyuyorlar, bu da fazladan kilo almalarına neden oluyor.

Fazla kilolardan hemen kurtulmak için acele etmeyin ve önce doğum sonrası vücudunuzun kendini toparlamasına izin verin. Sabırlı olur ve vücudunuzun hiç değilse bir ay kadar süre toparlanmasına izin verirseniz, ardından uyguladığınız fiziksel aktivitelerle kilo vermeniz kolaylaşacaktır.

Düzenli uyumaya özen gösterin. Yeni anneler şimdi “Bebek varken nasıl uyuyabilirim ki!” diyebilirler. Ancak, düzenli uyku gerçekten çok önemli. Hem bebeğinizin bakımı ve beslenmesi hem de sizin enerji toplayabilmeniz, güçlü olmanız ve stresten kurtulmanız için vücudunuzun uyku ihtiyacını karşılamalısınız. Bebeğinizin uyuduğu saatlerde siz de uyumaya çalışarak bu ihtiyacı giderebilirsiniz.

Bebeğinizin sağlıklı gelişebilmesi için, onu ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemeye özen gösterin. Bebeklerini anne sütü ile besleyen annelerin fazla kilolarını daha kolay verebildikleri bilinmektedir.

Kalorisi yüksek yiyeceklerden uzak durun. “Az miktarda, tadımlık yiyorum, kilo yapmaz bu kadarcık miktar” diye düşünmeyin. Az miktarda da olsa kalorisi yüksek besinler doğum sonrası kilo vermenize engel olur.

Fazla kilolardan kısa zamanda kurtulabilmek umuduyla yetersiz ve dengesiz beslenmekten, aç kalarak kilo vermeye çalışmaktan, düşük kalorili besinlerle sağlıksız rejimler uygulamaktan uzak durmalısınız.

Yeni doğum yapmış bir annenin hem kendisi hem de bebeği için günde 6 öğün beslenmesi gerekir. Gün içindeki bu 6 öğünde tıkabasa değil de az ve sık beslenmelisiniz.

Su sadece yeni doğum yapmış kişiler için değil, herkes için çok gereklidir. Sağlıklı bir şekilde fazla kilolarınızdan kurtulmak için günde en az 2 litre su içmelisiniz. Bol su içen annelerde hem metabolizma daha hızlı çalışarak kilo verme kolaylaşır hem de süt veriminiz artarak bebeğinizi daha iyi beslersiniz.

Beslenmenizde süt, yoğurt ve yumurta gibi kalsiyum ve protein içeren gıdaları her gün düzenli tüketmeyi ihmal etmeyin.

Çok kalorili kızartma, kavurma gibi yiyeceklerden ve şekerli gıdalardan bir süre uzak durun. Beslenmenizin dengeli olmasına ve çeşitli gıdaları içermesine özen gösterin. Tüm besin gruplarındaki gıdalardan düzenli olarak tükettiğinizden emin olun. Yediklerinizin kaydını tutarak eksik ya da fazla tükettiğiniz gıdaları belirleyebilir ve böylece dengeli beslenmenizi kolaylaştırabilirsiniz.

Doğum Sonrası Bebekle Spor

doğum sonrası kilo vermek İnternette, yeni doğum yapmış kadınların, kucağında bebeğiyle spor yapma görüntüleri içeren videolara bolca rastlayabilirsiniz. Bu videoların çokça paylaşılması bile, doğum sonrası kilo verme sorununun kadınlar arasında ne kadar yaygın olduğunu gösterebiliyor.

“Şu kadar günde şu kadar kilo kaybı vaad ediyoruz” diyen şok diyetlerden kesinlikle kaçının. Bu tür diyetler, yeni anne olmuş kişilerin, hatta beraberinde bebeklerinin ciddi anlamda sağlık sorunları yaşamalarına neden olabilir.

Kilo verebilmek için sakın aç kalma yolunu seçmeyin. Aç kalarak kilo vermeye çalışanların çoğu vücuduna besin aldığı anda, metabolizması yine aç kalacağını sanarak depoladığı için tam tersi kilo kaybedeyim derken daha çok kilo alıyorlar.

Mümkünse sabah yürüyüşleri ve hafif spor yaparak hareketli olmaya çalışın. Zaten emin olun ki bebeğinizin ihtiyaçları sayesinde günlük fiziksel aktiviteniz kendiliğinden artacaktır.

Sakin olun, kendinizin ve bebeğinizin sağlığını düşünün. İnanın herşey kısa zamanda yoluna girecek. Sağlıcakla kalın.

.
Doğum Sonrası Kilo Vermek

.
İlgili Yazılar: