■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Erkekte Kısırlık Nedenleri

Yazının Tam Başlığı: Erkekte Kısırlık Nedenleri
erkekte cinsel sorunlar, erkek kısırlığı

Erkekte Kısırlık Nedenleri

Erkekte kısırlık, kısırlık olaylarının yarıya yakınını oluşturur.
Çocuk sahibi olamayan çiftlerin yaklaşık olarak yüzde 30 – 50’lik bölümünde kısırlık sorununa erkekte rastlanır. Yüzde 50 – 70’lik bölümü ise kadında bulunur.

Erkekte kısırlık sorunlarının nedeni, olayların yüzde 30 – 40’ında açıklanamaz. Sperm sayısı ve kalitesindeki düşüklüğün nedeni bulunamadığında, erkekte kısırlık durumunun giderilmesi için bazı deneysel ilaç tedavileri uygulanır. Ancak, bu deneme – yanılma tedavilerinin pek bir etkinliği olmadığı anlaşılmıştır. 1992 yılından itibaren mikro-enjeksiyon tekniğinin uygulanmaya başlanması, erkekte kısırlık tedavisinde bir dönüm noktası olmuştur. Mikroenjeksiyon tekniği ile erkekteki ağır  kısırlık durumlarında bile yüksek oranda gebelik elde edilmektedir.

Erkekte kısırlık nedenleri başlıca iki ana bölümden oluşur:
1- Spermin sayısını ve kalitesini olumsuz etkileyen üretim bozuklukları.
2- Spermin taşındığı kanallarda oluşan tıkanıklıklar.

1. SPERM ÜRETİM BOZUKLUKLARI

Erkekte kısırlık olaylarında en çok rastlanan neden, spermin üretimi ve olgunlaşması bozukluklarıdır. Sperm üretim bozukluğu, spermin sayısı ile ilgili olabileceği gibi, kadın yumurtası ile buluşmasını engelleyen sperm hareket zayıflığı ya da spermlerin şekil (Morfoloji) anormalliği ile ilgili de olabilir.

Erkek sperminin normal miktarda kabul edilebilmesi için sayısının asgari 20 milyon/ml olması gerekir. Ayrıca bunun yüzde 30’unun hareketli olması ve yapısal açıdan normal sperm oranının da yüzde 4’ün üzerinde olması gereklidir. Sperm değerlerinin bunların altında olması durumunda, doğal yollardan gebelik sağlanmasında belirgin zorluklar yaşanmaya başlanmaktadır. Sperm hücrelerinin üretimi ve olgunlaşması (spermiogenezi) aşamasında birçok olumsuz faktör rol oynayabilir. Bunların başlıcaları:

İltihabî hastalıklar:
Bazı virüs ve bakteriler, erkekte yumurtalık iltihabına neden olur. Yumurtalıklarında iltihabî bir hastalıkların ortalama yüzde 25’inde erkekte kısırlık sorunu ortaya çıkar.

Hormon bozuklukları:
Erkeklik hormonu (testesteron) üretimini kontrol eden hormon mekanizmasında bozukluk olması da erkekte kısırlık nedenidir.

Çevresel sorunlar:
Kanser hastalığının tedavisi amacıyla kullanılan ilâç ve ışınlar sperm üretimini bozabilir.

2. KANALLARDA YAPISAL BOZUKLUKLAR

Spermin üretildiği testislerden dışarı çıkmasına engel olan çeşitli derecelerdeki tıkanıklıklar da erkekte kısırlık durumuna neden olabilir. Bu tıkanıklıklar doğuştan olabileceği gibi, geçirilen bir enfeksiyonla da ortaya çıkabilir.

Kısırlık ve nedenleri hakkında bilgiler için, TIKLAYIN.
Kadında kısırlık ve nedenleri hakkında bilgiler için, TIKLAYIN.

Kaynak:  www.haber7.com

.


Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Erkekte Kısırlık Nedenleri - -


3 Yorum

 1. İktidarsız değil, kısırım

  26 Ocak 2014 at 18:16

  Merhaba. Evlendikten 2 yıl sonra muyenede kısır olduğumu öğrendim. Bence diğer hastalıklar gibi bir hastalık bu da. Ama çevremde kısır olduğumu duyan herkeste alaycı bir tavır görmekten çok sıkıldım. Kısırlık konusuna sanki iktidarsızlık gibi bakıyorlar ve kısırlığı alay konusu yapıyorlar. Gerçi iktidarsızlık da sonuçta bir hastalık, onun da alay edilecek bir yanı yok, ama en azından kısırlıkla iktidarsızlığı karıştıranlara yönelik yazılar da yazmanızı, insanları iktidarsızlık ve kısırlık konusunda daha iyi bilgilendirmenizi rica ediyorum.

 2. Anonim

  19 Mayıs 2014 at 02:50

  Erkekte kısırlık nedenleri yazısı için teşekkür etmek istedim. İyi günler.

 3. Efekan

  22 Kasım 2014 at 17:38

  Erkekte kısırlık veya erkek kısırlığı konusu, kadın kısırlığı kadar doğal bir olaydır. Hatta, erkeğin üzerindeki psikolojik baskı düşünülürse, belki kadındaki kısırlıktan daha da normal karşılanmalıdır.

  Ancak, yakın zamanlara kadar ailenin çocuksuz olmasının nedeni doğrudan doğruya kadından bilinirdi. Son yıllarda erkek kısırlığının da rahatça dile getirilebiliyor olması, önemli bir gelişme.

sitemap -- sitemap

banner