Hamile Kalmak İçin Kısa Bilgiler

Hamile, hamilelik, gebe, gebelik, muayenesi

Hamile kalmak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler

Bu yazımızda doğurganlık ve hamile kalmak için kadın ve erkeğin dikkat etmesi gerekenleri kısaca açıklayacağız.

İşte uzmanların gözüyle soru ve cevaplarla hamile kalmak için yapılması ve yapılmaması gerekenler…

Her gün ilişkiye girilirse hamile kalmak güçleşir mi?

Hayır hamile kalmak güçleşmez. Doktoruna her gün ilişkiye girdiğini söyleyen bir çok çiftin sağlıklı çocukları var. İstisnalar hariç olmak üzere genel olarak günlük ilişkiler sperm sayısını azaltmaz. Fakat çok sık ilişkiye girildiğinde meninin hacmi azalabilir.

Cinsel ilişkiye çok ara vermek spermleri güçlendirir mi?

Cinsel ilişkiye çok ara vermek spermleri güçlendirmez, tam tersi sorun yaratır. İki hafta hiç ilişkiye girmeden geçirildikten sonra gerçekleşen ilişkide, çıkan sperm sayıları yüksek olsa bile hareketlilikleri azalmıştır. Fakat şu da unutulmamalıdır ki; hamile kalmak için tek bir sperm yetiyor. Öyle ki; çok nadir, hatta yılda sadece bir kez ilişkiyle bile çocuk sahibi olan çiftler var.

Hamile kalmak için ayın hangi dönemlerinde şans artıyor?

Her kadının adet görme periyodu farklıdır. Bazı kadınlar 26 günde bazıları ise 40 günde bir adet görürler. Yani bu süre kadından kadına 26 ile 40 gün arasında değişir. Genel olarak 28 günde bir adet gören kadında adetin ilk gününden itibaren 14. gün yumurtlama günüdür. Dolayısıyla bu periyoddaki kadınlarda 12. günden itibaren, 16. güne kadar her gün sık ilişki, hamilelik şansını en çok artıran tempodur. Adet periyodu farklı olan kadınlar da bu “ortadaki” günleri kendilerine göre hesaplayabilirler.

Cinsel ilişkide boşalmadan sonra sperm, kadının genital organlarında bir süre daha yaşar. Hamile kalmak istemeyenler için 14. gün en riskli gün olarak bilinse de bazen 20. güne kadar gebelik riski sürer. Bu nedenle hamile kalmak istemeyenler bilmelidir ki; takvim metodu hiçbir zaman doğum kontrol yöntemi olarak işe yaramaz. Bu metodu kullananlar çoğu kez “kazaya kurban” giderler.

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere önerilen pozisyonlar oluyor mu?

Cinsel ilişki sırasında kadının rahminin pozisyonu önemlidir. Kadının üstte olduğu pozisyonda hamile kalmak daha zordur. Hamile kalmak isteniyorsa kadının kalçasının altına yastık koyması önerilebilir.

Hamile kalmak için aslında pozisyonlardan çok daha önemli bir konu vajinal duş konusudur. Özellikle bizim toplumumuzda ilişkiden sonra vajinal duş çok yaygın, hekim olarak bunu önermiyoruz. Vajinal duş, vajinanın doğal ortamını bozarak hem enfeksiyona davetiye çıkarıyor hem de hamile kalmak güçleşiyor.

Doğurganlığı artıran yiyecekler var mı?

Evet doğurganlığı arttıran yiyecekler var. Özellikle organik gıdalar tüketilmeli. Ama en önemlisi hamile kalma şansını yükseltmek için beslenme programında çeşitliliğe yer verilmesidir. Tek tip ve işlenmiş gıdalardan uzak durulmalı, yenilecek gıdalar iyi yıkanmalı, sigaradan uzak kalınmalı. Çünkü günde bir paket sigara içenlerin menopozu üç yıl erkene çekiliyor, iki paket içenlerin ise beş yıl.

Tek yönlü beslenmenin yumurtlama üzerinde kötü etkisi var. Vejetaryenlerde kısırlık oranı yüksektir. Hamile kalmak ve sağlıklı bebek dünyaya getirmek için hayvansal proteinlerden de alınması şart.

Çocuk isteyen kadın ve erkeğin ilişki öncesi yapmaması gerekenler var mı?

Çocuk isteyen erkek çok sıcak banyodan uzak durmalıdır. Çok sıcak banyo sperm üretimini azaltır. Çünkü testis ısıya hassastır. Özellikle sperm sayısı sınırda olan kişilerde sıcak banyo zararlıdır.

Alkol de spermler üzerinde toksik etki yapabilir.
Vajinal duşu, özellikle hamilelik beklenen ilişkilerde önermiyoruz.

İlişkiden Sonra Yapılması Gerekenler Neler?

İlişki sonrası ne yapılır konusunda, elbette erkeğin yapması gereken birşey yok. Ancak, hamile kalmak isteyen kadın, ilişki sonrasında bir süre daha yatar durumda kalmalıdır. İlişki sonrası duş almak için kalkması gerekiyorsa bile, bunu 1-2 saat ertelemekte yarar var. İlişki sonrasında yatar durumda kalmak önemli olsa da, hamile kalma ihtimalini arttırmak için, yatma pozisyonu da ayarlayabilir. Bu yatma pozisyonu, hamile kalmak için uygulanan pozisyonlardan biri olabilir (sırtüstü yaymak, yastık kullanmak gibi).

Çocuk isteyen çiftler ne sıklıkta ilişkiye girmeli?

Hamilelik için çiftlere haftada iki üç kere ilişkide bulunmalarını öneririz. Ama asla bir sınırlandırma da getiremeyiz, ilişki herhangi bir dış etki olmaksızın doğal akışı içinde kendiliğinden olmalıdır. Sonuçta anne baba olma şansını etkileyen şey, ilişki sıklığı değil, zamanlamadır.

Hamile kalmak Bir de olayın psikolojik yönü var tabii. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde hem erkek hem de kadın ilişki sırasında rahat ve istekli olmalı, “olayı” doğal akışına bırakmalı, kendilerini çocuğa şartlandırmamalıdır. Çünkü bu durum stres yaratır. Stres de hormon dengesini bozar. Gebe kalmak için gün sayan, o gün geldiğinde içinde bir istek olmasa da sırf hamile kalmak için ilişkiye giren kadının da hamileliği yakalaması zor olabilir.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, hamile kalmak için ilişkiden sonra ne zaman banyo yapılmalı, iliskiden sonra hamile kalmak icin ne yapilir, çoçuk olması için yapılması gerekenler, hamile kalmak için yapılması gerekenler, ilişkiden sonra hamile kalmak için ne yapılmalı, hamile kalma pozisyonları, çoçuk olması için pozisyonlar, zayıflama.
.

1 yorum

  1. Hamile kalmak için kısa bilgiler yazısı çok yararlı olmuş, sormak isteyip de utandığımız için soramadığımız pek çok sorunun cevabı var. Eşim ve ben bu faydalı yazı için teşekkür ederiz.

Yorumlar kapatıldı.