Hamilelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

Hamilelik haftası hesaplama

Hamilelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

Gebe olduğunu öğrenen anne adayının ilk aklına gelen soru bebeğinin ne zaman doğacağıdır. Bebeğin doğacağı tarihi hesaplamaya hamilelik haftası hesaplama adı verilir. Bu hesaplamayı yapmak için izlenecek oldukça fazla yol vardır. Ancak birçoğu yanlıştır. Doğru olan ise hamilelik haftası hesaplanırken döllenme gününün değil son adet tarihinin ilk gününün esas alınmasıdır.

Gebeliğin meydana geldiği zaman, son adet tarihinden 15 gün sonrasıdır. Buna rağmen hamilelik haftası hesaplaması yapılırken bu tarih yerine bundan önceki adetin tarihi baz alınır.

.

Negele Yöntemi ile Hesaplama

Anne adayının doğum yapacağı tarih negele yöntemi adı verilen bir metotla hesaplanır. Bu yöntemde son regl tarihinin ilk günü temel alınır ve o güne 7 gün ilave edilerek 3 ay geriye sayılır. Ancak düzenli olarak adet görememe ya da anne adayının o ay içinde yumurtlama tarihinin değişiklik göstermesi sebebiyle hamilelik haftası bebeğin doğacağı tarihle uyuşmayabilir. Bu durumda yapılacak olan ilk 3 ayda yapılacak ultrason tetkiklerinin dikkate alınmasıdır.

Hamilelik haftası hesaplama

Kaç Aylık Hamile Olunduğunun Hesaplanması

Anne adaylarının çoğunluğu hamilelik haftasını hesapladığı halde ya da doktoru haftasını belirttiği halde kaç aylık hamile olduklarını merak etmektedir. Aslına bakılırsa bu haftalar ve aylar arasındaki uyumsuzluk ve karmaşa bir ayın tam olarak 4 hafta olmamasından kaynaklanmaktadır. 1 ay yaklaşık olarak 4 hafta ve 3 gündür. Hamilelikte esas olan ay hesabı değil hafta hesabıdır. Gebelik süresi 40 hafta olarak kabul edilmektedir. Doktorların hafta hesabıyla konuşmalarının sebebi, hamilelik dönemindeki her şeyin haftalara göre hesaplanmasındandır.

.