Kadında Kısırlık Nedenleri

kısırlık nedir, kısırlık tedavisi, ailecesaglik.com

Kadında Kısırlık Nedenleri

Çocuk sahibi olamayan ailelerin yaklaşık olarak yüzde 50 – 70’lik bölümünde sorun, kadında kısırlık olayıdır.

Kadında kısırlık olayının nedenleri arasında en çok rastlananlar şunlardır:
1- Yumurtlama sorunları,
2- Tüplerin tıkalı olması,
3- Endometriozis,
4- Rahim ağzı sorunları,
5- Alerjiyle ilgili sorunlar…

1. Yumurtlama Bozuklukları:

Kadında kısırlık olaylarının en sık görülen nedenlerinin başında, yumurtlama bozuklukları gelir. Yumurtlama bozukluğu denilen rahatsızlık, yumurtlamanın ya hiç olmaması ya da seyrek ve düzensiz olması durumudur. Kadında âdetlerin hiç görülmemesi gibi, seyrek olması da çoğu zaman bir yumurtlama bozukluğunun işaretidir.

Ancak bazen, âdetlerin çok düzenli olduğu durumlarda bile yumurtlama bozuklukları görülebilir. Bunların bazıları kadında kısırlık nedenlerindendir. Kadında kısırlık nedeni olan yumurtlama bozuklukları ana hatlarıyla üç bölümde toplanabilir:
a) Yumurta üretiminin gerçekleşmesini uyaran hormonların, doğuştan bir eksiklik nedeniyle beyin sapında salgılamanın olmaması,
b) Beyin sapından süt hormonu prolaktinin normal miktarlardan daha çok salgılanması,
c) Polikistik-over sendromu.

2. Tüplerin Tıkalı ya da Hasarlı Olması:

Tüplerin tamamen veya çeşitli derecelerde tıkalı olması nedeniyle sperm ile yumurtanın buluşması gerçekleşmez, döllenme ve gebelik olanaksızlaşır. Tüplerde görülen bu hasar, geçirilmiş bir ameliyat ertesinde kalan karın içi yapışıklıkları, geçirilmiş bir enfeksiyon ya da endometriozis gibi birçok nedenden kaynaklanabilir. Cinsel yollarla bulaşan enfeksiyonlar veya ülkemizde sıkça görüldüğü gibi çocukluk çağında alınan verem mikrobu da tüplerde geri dönülmez hasarların ve kadında kısırlık olaylarının  nedeni olabilir.

3. Endometriozis:

Rahim içini döşeyen dokunun (Endometrium) rahim dışında gelişmesi rahatsızlığına Endometriozis denir. Endometriozis (dokusu) tıpkı rahim içini kaplayan doku gibi, hormonlara karşı duyarlıdır ve âdet sırasında kanama yapar. Karnın içinde meydana gelen bu mikro kanamalar, zamanla iltihap bezleri ile yangısal durum oluşturur ve yapışıklıklara neden olur.

Endometriozis yumurtalıklarda yerleşirse, kist oluşumuna yol açar. Bu kistlere “endometrioma” denir. Endometriozisi olan kadınların yaklaşık olarak yüzde 50’sinin gebe kalabilmek için tedavi olmaları gerekir. Kısırlık şikâyeti ile doktora başvuran kadınların yaklaşık olarak yüzde 25’inde endometriozis görülür.

4. Rahim Ağzına Dair Problemler:

Normal şartlarda, rahim ağzında salgılanan mukus salgısı, spermlerin genital yoldan rahime taşınmasını kolaylaştırır. Rahim ağzındaki yapısal, enfeksiyonal rahatsızlıklar veya bu bölgedeki mukusa ait bozukluklar, kadında kısırlık nedeni olabilir. Polip ve benzeri iyi huylu tümörler ya da bu bölgeye uygulanan cerrahi girişimler de kadında kısırlık nedenleri arasındadır.

5. Alerjik Nedenler:

Bazı alerjik durumlar da kadında kısırlık nedeni olabilmekle birlikte, bu tür nedenlerin teşhisleri ve tedavileri güçtür.

Kısırlık ve nedenleri hakkında bilgiler için, TIKLAYIN.
Erkekte kısırlık ve nedenleri yazısı için TIKLAYIN.

 

Kaynak:  www.haber7.com


.
İlgili Yazılar:

2 yorum

  1. Kadında kısırlık konusu çok güzel ele almışsınız. Bende kısırlık problemi olduğunu, evlenmeden önce, kontrole gittiğimizde öğrendim. Nişanlım bunu hiç sorun yapmadı, planlandığı şekilde evlendik. Ama akrabalar ve çevremizdeki diğer insanlar, “3 yıl oldu, hadi artık çocuk istiyoruz” diye, önceleri takılmalarla rahatsız etmeye başladılar. Sonra, bende kısırlık problemi olduğunu anlamış gibi, üzerimde öyle bir baskı kurmaya başladılar ki, anlatamam.

    Kadında kısırlık, erkeklerden daha sık rastlanan bir olay olduğu halde, insanlar bir türlü kadında kısırlık olayını kabullenemiyor. Sanki dünyadaki bütün problemlerin sebebi benim çocuksuz olmammış gibi, utanmasalar dövecekler. Bir yandan kısırlık tedavisini sürdürüyorum, bir yandan da bu sosyal problemlerle boğuşuyorum. Kadında kısırlık, gerçekten bir dert.

  2. Kadının kısır olması niye bir suç veya ayıp sayılsın, toplumdaki bu önyargıyı anlamıyorum. Bu bir hastalıksa, erkek de kadın da kısır olabilir. Bazıları da “soyum sürmeli” takıntısıyla bu kısırlık olayını kabullenemiyor. Senin soyunun ne özelliği var kardeşim? Senin soyun sürmese ne olur? İnsanlık için çok önemli bir kayıp mı? _

Yorumlar kapatıldı.